DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Semih Yalçın, Seçim Barajı Korkusu Yaşayan Partinin CHP Olduğunu belirtti

11.11.2017
2.702
A+
A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı  Prof. Dr.Semih Yalçın, seçim barajı tartışmalarına ilişkin, “MHP’nin baraj sorunu olduğuna ve baraj altında kalma telaşıyla söz konusu tartışmayı gündeme getirdiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, “Bugüne kadar baraj düşsün diyenlerin, konunun MHP tarafından gündeme getirilerek “tartışılsın” demesiyle birlikte telaşa düşerek partimize saldırması sadece sapkınlıkla izah edilebilir” dedi.

 

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin seçim barajıyla ilgili sözlerine gösterilen hazımsız tepkilere cevap veren Semih Yalçın, “MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin seçim barajını tartışmaya açmasına, baraja karşı olanlarla indirilmesini isteyenlerin bile eleştiri getirmesi şaşırtıcı olmamıştır. Eleştirilerin ve Sayın Devlet Bahçeli’nin karalanmasının sebebi, partimizin birçok alanda olduğu gibi seçim barajı konusunda da inisiyatif almasının ve gündem yaratmasının hazmedilememiş olmasıdır” diye ifade etti.

”TÜRKİYE’DE SİYASİ KONJONKTÜR SON BİRKAÇ YILDA HAYLİ DEĞİŞMİŞTİR”

 

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan MHP’li Yalçın şunları kaydetti: ”Politikanın doğasına göre, bir partinin siyasi görüş ve kanaatlerine yakın veya uygun projeler başka partilerce kamuoyuna takdim edildiğinde beklenen, bunun takdir edilmesidir.

 

Ama Türkiye’de siyaset ikliminde çekememezlik ve haset havası solunduğu için bunun tam tersi yapılmaktadır.

 

Siyaset oyunu; yapıcılık, çözüm üretme ve diyalog üzerine değil; kin, nefret, kutuplaşma ve öç alma üzerine kurulmaktadır.

 

Sayın Devlet Bahçeli’nin son açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerin arkasında ucuz bir fırsatçılık vardır.

 

MHP’nin Türk siyasetini domine eden konumunu çekememek vardır.

MHP’nin millî meselelerde gösterdiği hassasiyeti sürekli başka mecralara çekmeye, saptırmaya çalışan politika kısırı zavallıların çaresizliği vardır.

MHP’nin politikadaki özgül ağırlığını kaldıramamak vardır.

 

MHP’nin açığını aramak için fırsat kollayan gizli-açık muarızlarımızın kindarlıklarını izhar çabası vardır.

Sayın Genel Başkanımızın büyük bir iyi niyetle kamuoyunda tartışmaya açtığı baraj meselesinin bu kadar eğriltilip bükülmesinin, asıl amacından uzaklaştırılmaya çalışılmasının sebepleri bunlardır.

 

Şurası bir hakikattir ki Türkiye’de siyasi konjonktür son birkaç yılda hayli değişmiştir.

Bilhassa 15 Temmuz sonrasında oluşan şartlar Türkiye’de taşları yerinden oynatmış, politikanın zeminini de başka kulvarlara kaydırmıştır.

 

Neticede toplumsal ve siyasi dinamikler değişime uğramıştır.

Bu durum, Türkiye’de bazı politik adımların atılması zaruretini de beraberinde getirmiştir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli, 15 Temmuz ihanet kalkışmasından sonra Türkiye’de hükümet sisteminin değişmesine imkân tanıyan Anayasa değişikliği için teklifte bulunduğu gibi, seçim barajı hususunda da anlamlı bir çıkış yapmıştır.

 

Bilindiği gibi, Anayasa değişikliğiyle 2019’da hayata geçecek yeni hükûmet sistemi için uyum yasalarının çıkarılması icap etmektedir.

 

Anayasa değişikliği seçim dinamiklerini köklü değişikliklere uğrattığından, Seçim Kanunu’na yönelik bazı müdahalelerin gündeme getirilmesi mümkündür.

Yönetim zafiyetini en aza indiren ve eski sistemin açıklarını kapatan Anayasa değişikliği, ülkeye siyasi istikrar getirmeyi de hedeflemiştir.

Bu istikrarın istenildiği gibi yerleşmesi için Seçim Kanunu’na dokunulması ve Meclis aritmetiğinin de buna uygun teşekkülünün dikkate alınması normal karşılanmalıdır.

Diğer taraftan mevcut seçim barajının en büyük gerekçesi gösterilen siyasi istikrar ve bölücü unsurların Mecliste temsiline mani olmak gibi hususların artık fazla değeri kalmamıştır.

Hile-i şeriyeye, gizli ittifak yöntemlerine başvuran ve mevcut Seçim Kanunu’nun eksikliklerinden yararlanan bölücüler, her defasında Meclise girebilmişlerdir.

16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumunda, kin ve nefret ittifaklarının kurulması ve “sandık kutuplaşması” önlenememiştir.

 

2019 Seçimlerinin şartları icabı, bu tür iş birlikleri ve şer ittifakları daha fazla gündeme gelecektir.

Özellikle CHP’nin hop oturup hop kalkarak MHP’ye yüklenmesinin arkasında, Genel Başkanımızın bu ittifakları bozacak ve ana muhalefet partisinin oy hesaplarına darbe vuracak bir hamle yapmış olmasının payı vardır.

Bugüne kadar baraj düşsün diyenlerin, konunun MHP tarafından gündeme getirilerek “tartışılsın” demesiyle birlikte telaşa düşerek partimize saldırması sadece sapkınlıkla izah edilebilir.

 

 

”KİNAYELİ SÖZLER, DOKUNDURMALAR VE KLAVYE DELİKANLILIĞI ÂDET HALİNE GELMİŞTİR”

 

Görüldüğü gibi bu bağlamda asıl telaşa düşen MHP değil, Atatürk’ün kıymet hükümlerinden tamamen uzaklaşmış olan ana muhalefet partisidir.

Meclis’ten uyum yasalarının geçirilmesi sürecinde bu konunun tartışmaya açılması normalleşme ve istikrar için fevkalade olumlu ve yararlı iken bundan MHP aleyhinde çıkarımlar üretip analizler yumurtlamak, çaresizliğin dışavurumudur.

Oysa tartışılması gereken, kategorik olarak baraj meselesinin Türkiye’nin yeni dinamiklerine göre düzenlenip düzenlenemeyeceği ve baraj oranının değişip değişmeyeceğidir.

 

Ancak gerek politikada gerekse siyasetçilerle aynı kitleye hitap eden basında öküz altında buzağı arama, horozun altına yumurta koyma hastalığı yaygın olduğundan sadetten derhâl uzaklaşılmaktadır.

 

Kinayeli sözler, dokundurmalar ve klavye delikanlılığı âdet haline gelmiştir.

Bazı politikacılarda ise mikrofon delikanlılığı, kamera efeliği gibi hastalıklar baş göstermiştir.

Bu tip politikacılar, kameralara ve mikrofonlara karşı celallenip çok ve lüzumsuz konuşmayı marifet sanmaktadır.

 

TBMM Genel Kurulunda yapılan bazı konuşmalarda, komisyonlarda kameralar çalışmaya başladığında, birden tiyatro yapar gibi artistik hâl ve tavır içine girildiğine şahit olunmaktadır.

 

”BARAJ KONUSUNDA DA ZAMANLA SAYIN DEVLET BAHÇELİ’NİN HAKLILIĞI ORTAYA ÇIKACAKTIR”

 

Bunlar; kendilerini gösteri dünyasının cazibesine kaptırıp transa geçmişçesine nefes tüketirken, Türkiye’nin de zamanını tüketmektedir.

 

Özgür Özel gibi belahatın cazibesine kapıldıkları için beyinleri yerine başka uzuvlarından fikir üretenler, ortamı kör bir söz ve kavram çatışmasına boğmakta; beyhude bir demagojiyle meşgul ettikleri siyasetin ülke meselelerine çözüm geliştirmesine engel olmaktadır.

 

Benzer bir hastalık bir kısım basında da vardır.

Aklıselimle, ferasetle görüş serdetmek ve sağlıklı tahliller yapmaktan giderek uzaklaşan kimi köşe yazarları, siyasi liderlerin açıklamalarını röntgenci arsızlığıyla didiklemekte; magazincilik hevesiyle açık ve ayıp arayıp zaaf teşhir ederek muhataplarını bunlar üzerinden yıpratma çabasına girmektedir.

 

MHP muarızı ve muhalifi bir kısım medyayı esir alan bu illet; ahlaki zaafa, fikir kısırlığına, kifayetsiz ihtirasların kıskacında çırpınmaya işaret etmektedir.

 

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı görüşlerin haklılığı ne yazık ki geç anlaşılmakta, hakkı geç teslim edilmektedir.

Baraj konusunda da zamanla Sayın Devlet Bahçeli’nin haklılığı ortaya çıkacaktır.

Ayrıca MHP’nin baraj sorunu olduğuna ve baraj altında kalma telaşıyla söz konusu tartışmayı gündeme getirdiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Seçim sathımailine girmeden iki yıl önce kaynağı ve sağlığı şüpheli birtakım araştırmalarla MHP’nin baraj altında gösterilmeye çalışmasının sebepleri tarafımızdan bilinmektedir.

Türk siyasetine ve medyasına bu “algı yönetimi illetini” FETÖ bulaştırmıştır.

 

Ne yazık ki 15 Temmuz ihanet teşebbüsüne rağmen kimsenin bu illetten şikâyeti yoktur. Bilakis “Aşk derdiyle hoşem, el çek ilacımdan tabip.” misali, bu hastalıkla hemhâl olanlar ondan ziyadesiyle memnunmuş gibi görünmektedir.

Türkiye’de, siyasi rakipleri ve muarızları vurmak için kullanılacak silahın kime ait olduğuna ve niteliğine bakılmadığı; onları yıpratmak için yalanın, iftiranın ve entrikanın hem marifet hem de kahramanlık olarak görüldüğü tehlikeli bir gelenek yerleşmek üzeredir.

Hatırlanacağı üzere MHP’nin baraj altında kalacağı bundan önceki seçimlerde de defalarca dillendirilmiştir.

 

Bununla da yetinilmemiş; bazı aklıevellerce MHP’nin biteceği, siyaset sahnesinden silineceği iddia edilmiştir.

Bugün bile bu trajikomik fikirleri dillendirmekten usanmayan zavallı ahmaklar mevcuttur.

MHP ise her seferinde bu temelsiz iddiaları boşa çıkarmış, Türk siyasetinin hancı partisi olduğunu defalarca ispatlamıştır.

MHP’yi yolcu yapmaya çalışanlarsa zaman içinde kendileri yolcu edilmişlerdir.

MHP; baraj tartışmalarını fırsat bilerek kemikleşmiş düşmanlıklarını klişeleşmiş yöntemlerle tekrarlayan siyasi papağanlarla medya baykuşlarını yine utandıracak, yine meyus edecektir.

Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.