Şehit polis

26.04.2016
A+
A-

Yokmuş gibi davranıyoruz, sanki bizim ülkemizde yaşanmıyormuş gibi görmezden geliyoruz ama, terör canımızı yakmaya devam ediyor. Aslan gibi delikanlılar, pırıl pırıl vatan evlatları şehit oluyor, geride dünyası başına yıkılan çaresiz eşler, boynu bükük evlatlar kalıyor.

*

Yazmayayım, boşuna kahretmeyeyim sizi diyorum ama… 20 senedir tanıyordum. 10 senedir İstanbul emniyet müdürlüğünde görev yapıyordu. Gözünü budaktan sakınmazdı, arkadaşları için canını hiçe sayardı, gerçek bir kahramandı. Basına pek yansımadı ama, canlı bombayı tek başına etkisiz hale getirdiği için terfi almıştı.

*

50 yaşındaydı. Bolu’da bir memur çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Hayatını suçlularla, terörle mücadeleye adamıştı. Polislik mesleğinin atmosferi gereği, asabiydi. Çabuk parlardı. Tanımayanlar aksi biri olduğunu düşünürdü. Halbuki pamuk şeker gibi adamdı. Eşine aşıktı. İkisi kız, beş çocuk babasıydı. Evlatlarına çok düşkündü. Dar gelirli, mütevazı ama, sıcacık bir yuvası vardı, kahkahaları eksik olmazdı.

*

Kahpece vurdular maalesef.

*

Arka Sokaklar’da.

*

Başkomiser Hüsnü Çoban o.

*

Cuma günü yayınlanan bölümde vuruldu. Tüm televizyonlar arasında en çok seyredilen program oldu. Survivor’ı bile geçti. Ana haber bültenlerinin hepsinin toplamından daha fazla seyredildi, en yakın ana haber bültenini ikiye katladı. Sosyal medyayı allak bullak etti, trend topic oldu. Yaralandı mı öldü mü anketleri yapıldı. İnternette gıyabi cenaze namazı etkinliği düzenlendi, anında 70 bin kişi katıldı. Dizi yayınlanmadan iki saat önce Hüsnü Çoban’la fotoğraf çektiren bir vatandaş, “son fotoğraf” diye sosyal medyada yayınladı, yarım saat içinde 25 bin beğeni aldı.

*

Google’da “Hüsnü Çoban öldü mü?” diye arayın, 804 bin sonuç çıkıyor, yani bu başlıkla 804 bin haber-yorum yapılmış.

*

Sırf bu ay, nisan ayında 27 polis şehit oldu. Birinin adını hatırlayan var mı?

YILMAZ ÖZDİL

Yazının Devamı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.