Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Sefer Bizim; Zafer Allah’ındır!.

16.03.2017
A+
A-

Tarifi imkânsız hisler içinde, seviniyor, coşuyorum şu anda, Turan görünüyor sisler içinde, Yollarına düşüyorum şu anda!.
Seceat ve cesaret bakımından Türklerden üstün; büyük hedeflere ulaşmak bakımından da onlardan dirayetli hiçbir kavim yoktur. Cenab-ı Hak onları aslan sıfatında yaratmıştır. Der İbn-i Hassul
Evet;
İdealler yıldızlar gibidir.
Onlara belki ulaşamazsınız ama bakarak yönünüzü tayin edebilirsiniz…Der Başbuğ.
O yolda, o yönde yürüyeceğiz hedeften sapmadan yürümek.
Dosdoğru ve kendinden emin..
Liyaketle..
Azimle..
Yön vermek, söz sahibi olarak..
Ilerlemek..
Yüksel Türk senin için yukselmenin hududu yok vecizesi ile yükselmek!!
Türk gibi!.
Yaşayarak..
Duruş sahibi olarak..

***
Ortadoğu’da siyaset çöl fırtınası misali çok sert eserken yine, bir kez daha, yeniden ” Büyük satranç tahtasını ele almanın faydası olacağını düşündüm.”
Brezinsk’nin , Avrupa içerisinde Balkanların bulunduğu gibi Avrasya’da da bir Balkanlar bölgesinin var olduğunu savunduğu büyük tez..
Amerika’nın Irak’ı işgalinin alt yapısını (görmek isteyenler için) oluşturduğu temel bir tezi olduğu savunulabilir!.
Küreselleşen dünyada devletler arası ilişkileri ve gelişmeleri birbirinden kesin hükümlere dayanarak net çizgilerle ayırt etmek artık oldukça zordur.

Tasarlanan yeni dünya düzeninde, ülkelerin dış politikalarına kimlik, coğrafya, nüfus, sınırlardan çok, ekonomik çıkarlar yön çiziyor.

Ancak hiç biritarihten gelen milli mefkurelerini ötelemiş değileri ancak globalleşen Dünya da sadecehuzuru için her şeyden vazgeçmiş insan tipi hasıl olmuştur.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi günümüzde milletler üstü bir vaziyette ve artık insanı insan yapan özellikler milletten millete değil bireysellik ile farklılık göstermektedir.

Brezinski Avrupa’nın, ABD’nin Avrasya’daki temel jeopolitik direnme noktası olduğunusöyler. Brzezinski’ye göre, ABD’nin Avrupa’daki jeostratejik çıkarları çok büyüktür.

Brzezinski’e göre, ABD için en birincil politik sermaye Avrasya’dır. Avrasya, dünyanın en büyük kıtası ve jeopolitik eksenidir.

Ekonomik açıdan dünyanın en üretken üç bölgesinden ikisini vedünya nüfusunun yüzde yetmiş beşini barındırır.

Dünyanın fiziki zenginliğinin çoğu gerek yer altı kaynakları, gerekse yer üstü tesisleri olarak oradadır. ABD’den sonra en büyük altıekonomi ve askeri silahlanmaya en fazla harcama yapan altı ülke oradadır.

Ancak tek bir siyasi birim olamayacak kadar büyüktür. Böylece Avrasya, üzerinde global hegemon olma mücadelesinin yaşandığı bir satranç tahtası olma özelliğini sürdürecektir. Ancak bu tahtada ikideğil, her biri farklı güç kapasitesine sahip birkaç oyuncu bulunmaktadır.

Rusya ve Çin birlikteliği ile söz konusu tarafların karşılıklı çıkar elde ettikleri bir gerçek. Verebileceğimiz diğer örneklerde de aktörler değişse de çıkar ilişkisi aynı.
Dünya üzerinde ki bütün devletler kazanmaya odaklanmışken, Türkiye’nin tavizsiz ve istikrarli duruş sergilemesi elzemdir.

Brezinski, Avrupa içerisinde Balkanlardan daha zengin bir cografya bulunduğu gibi Avrasya’da da bir Balkan coğrafyasının var olduğunu savunmaktadir..

Avrasya da bulunan zenginliğinçok daha geniş bir alanda yer aldigi çok rahat savunulabilir, çok daha büyük bir nüfusa sahip olduğu görülür ve sosyo kültürel açıdanaçok daha zengindir.

Geniş bir coğrafyada yer alan ve küresel istikrarsızlığın sınırlarını çizen bu bölge, Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya’nın yanı sıra, Güney Asya, Basra Körfezi Bölgesi ve Ortadoğu’nun da bazı kısımlarını içine almaktadır.

İste Türkiye burada Türk Cumhuriyetleri ile üst düzey bir ilişki ile devreye girmelidir.
Lakin Ortadoğu’da bulunançoğu ülkede yönetim zafiyeti olmasına rağmen, ABD burada tek nüfuz sahibi güçtür. Bu bölgenin ‘Avrasya’nın resmen Balkan coğrafyası ‘ tanımlaması adınıalmasının neredeyse tek nedeni, bu durumun yani güç boşluğu vegüç elde etmenin var olmasından kaynaklanmaktadır.

Avrasyada Balkan coğrafyası olarak nitelenen jeostratejik olarak da büyük önem taşıyan bu Coğrafya, Rusya, Türkiye, İran gibi ülkelerin güvenliği açısından ve özellikle tarihi açılardan ilgisini çekmesiyle birlikte, Çin’in de politika menfaati açısındanönem arzetmektedir.
En büyük kanıtı bu Coğrafya en önemli ve ve ülkelerin geleceği açısından hayatı önem arz edenmadenlerin bulunmasının yanı sıra, bölge çok büyük doğalgaz ve petrol rezervlerini barındıreisi aşikardir.

Orta Asya cografyasi ve Hazar Denizi HavzasıKuveyt, Meksika Körfezi ve Kuzey denizlerindekilerinden kat kat fazla doğalgaz ve petrolrezervlerine sahiptir.
Neden bu Coğrafyanın önem arz ettiği ve neden dünyaya hakim olmak için bu Coğrafya ya egemen olmak gerekliliği ortaya çıkmaktadir.
Sosyo kültürel yapı ve yer altı kaynaklari!!!

Rol almalıyız!

Lakin Başrol!.

Tefrikadan uzak durarak sağlam adımlarla!..

Bu fırsat Avrupa’ya çok güvenilerek kaçırılmıştır.

Türk Cumhuriyetlerine sadece devlet adamları seviyesinde yaklaşarak millet olarak el uzatılmamıştır!.

Halbuki bunları; Rusya, ABD, Avrupa, hatta İran bile denemektedir.

Türkiye; gösterişten uzak bir şekilde tabanda millet bazında birlik aramadigi sürece batılilarin ihsanina siginmaktan kendini kurtaramayacaktir!.

Dilde birlik, işte birlik, fikirde birlik ile; din, dil, soy ve tarih birliği prensibi ile ilişkiler en üst seviyeye bir an önce çıkarılmalıdır!.

TURAN

Turan dediğimizde, kızıl elma diyerek yürekten haykirdigimızda ve bunu dile getirdiğinizde ise ideolojik yaklaşımlardan kaynaklanan bir hayal peşinde koştuğunuz sanılabilir lakin Türk Dünyası gerçeğinin gelecek yıllarda karşımıza bir jeostratejik zorunluluk olarak çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

Zira TürkCumhuriyetleri gerek yeraltı gerek yer üstü kaynaklarının zenginliği ve insan gücunun de katkısı ile gelecek yillarda Ortadoğu’dan sonra dünya devlerinin yeni çatışma sahasını Orta Asya ve Kafkaslara taşımasına sebep olacak bir görüntü çiziyorlar.

Özellikle Türk Dünyasın da yaşanan gelişmeler bu öngörümüzün ispatı sayılabilir.
Türkiye ağır tecrübeler yaşadı!.

Ve Türk’ün Türk’tenbaşka dostu olmadığını net bir şekilde gördü.

Yapılması gereken tecrübelerden hareketle net bir şekilde söz sahibi olmadir.
Turan bir hayal değil, jeopolitik açıdan daelzemdir!.

Ve geleceğin Milliyetçi Türkiyesi için en büyük tezdir!.

Ve bu konuda Türkiye tavizsiz tavır almalıdır!.
Ozaman söyleyelim Gökalpçe hayıirarak…

“Vatan ne Türkiye’dir Türkle, ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir;
TURAN…”

Hazırız!!!

Sefer bizim, zafer Allah’ındır

Selam saygı ve dua ile!.

Cafer KARDAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.