DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Seçim ve Gerçekler…

3.104
A+
A-

Türkiye “yol ayrımı” denecek önemde bir seçime doğru hızla yol alırken, kendi gerçekleri ile yüzleşen bir tablonun da ortaya çıktığını görüyoruz.

***

Türkiye’ye “beka ve güvenlik” endişesi yaşatan olayların etrafımızdaki varlığı sürerken, ekonomik ve sossal meselelerin de gündeme gelmesi seçim süreci yaşayan siyasal partileri çözüm ve vaat odaklı çalışmaya yöneltiyor.

***

Ankara’dan yükselen vaatlerin sandık iradesine yön vereceği tartışılmaz bir gerçektir.

Sahada bu vaatler milletin tercihine sunulsa da Türkiye’nin bir gerçeği var ki, asla tartışılmaz önceliğe sahiptir.

***

Ülkemizin en önemli meselesi elbette beka meselesidir.

***

Seçim meydanlarında çok çeşitli vaatler yankılanırken öne çıkan üç başlık seçmenin iradesine yön verecek önemdedir.

***

Birincisi; Terörle mücadele ve sınır güvenliğimizi temin edecek tedbirler.

İkincisi; Yargı ve Adalet sistemindeki iyileştirme…

Üçüncüsü: ekonominin iyileşmesi ve geçim standartlarının artırılmasıdır.

***

Seçim meydanında gözlene bu üç temel başlığı tek cümle ile özetlersek milletimizin bölünmez bir bütünlük içinde adaletin temini ve ekonomik geçim şartlarının iyileştirilmesinden başka beklentisinin olmadığı görülüyor.

***

Zaten bu üç temel başlık hukukun üstünlüğüne dayalı sosyal bir devlet yapısının gereği olarak makul taleplerdir.

Cumhuriyeti yaşatan en temel değerlerden olan demokrasi içinde Adalet sisteminin işlevselliğinin sağlanması, geçim şartlarının insani boyutta iyileştirilmesi demek güçlü devlet olma yolundaki adımlar değil mi?

***

Bu kapsamda, Milliyetçi hareket partisinin hazırladığı seçim beyannamesine bakınca, Bekamızı teminat altına alacak kararlılığın vurgulandığı, Yargı ve adalet sisteminde hakkaniyete önem verildiği, geçim şartlarının her kesim açısından dikkate alınıp çözüm önerilerinin programa konulduğu görülüyor.

***

Memurların göstergelerinin artırılması, uzman çavuşların kadroya geçirilmesi, eğitim alanında beklentilerin karşılanması, hukuk üzerindeki tartışmaların sonlanması, her şeyden önemlisi dış etkilere karşı milli birlik ve bütünlük içinde bir mücadele kararlılığının beyannamede yer alması millet vicdanında karşılık bulmuştur.

***

Kısaca özetlediğimiz MHP beyannamesinin sahadaki yankısına bakınca, milletin gerçekleri ile Milliyetçi Hareket Partisinin siyasal çizgisinin aynı şablonda oturduğu görülmektedir.

***

MHP lideri Bahçeli’nin Cumhur ittifakı ile ortaya koyduğu kararlılıktan seçim sahasında övgüyle bahsediliyor olması, MHP’nin 15 Temmuz vakasından sonra güncellediği siyaset yönteminin millet iradesinde karşılık gördüğünü göstermektedir..

***

MHP liderinin öne çıkardığı “Devlet ve millet” önceliğinin seçim sahasında takdirle karşılandığı görülürken, MHP’nin Beka konusunda ortaya koyduğu dik duruş ile ekonomik ve sosyal kalkınma projeleri sahadaki halkın beklentilerini yansıttığı görülmektedir..

***

Milletin temel beklentisi şu; “Bayrak inmesin, ezan dinmesin, İstiklalden taviz verilmesin, kardeşliğimiz bozulmasın da varsın bir lokma ekmeğimiz az olsun” düşüncesidir…

***

Türkiye’nin etrafında ateşten çember yakıldığı bu süreçte milletimizin Beka ve birlik beraberlik şuuru pekiştirdiği görülmektedir.

Bu şuurun sandık iradesine yansıması ile Cumhur ittifakının başarısı aslında milletin beklentilerini sağlayacak, istikrarı temin edecek bir gücü ortaya çıkaracaktır.

***

Milli iradenin milli bekanın teminatı Cumhur ittifakında vücut bulması Türkiye’nin siyasal, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünde belirleyici olacaktır.

MHP ve AKP Ankara’da bu ittifakın temelini atarken, bu birlikteliği inşa edecek millet iradesinin tercihi zor günler yaşayan Türkiye’miz için önemli olacaktır…

***

Başta söylediğimiz gibi en önemli meselemiz beka’mızdır.

Bekamızın teminatı da güçlü devlet bir devlet idaresi ve güçlü meclistir…

Bunu sağlayacak iradede millet, icra edecek Cumhur ittifakıdır…

Mustafa Ertekin

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.