Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Seçim Sürecinde Mhp

10.08.2014
A+
A-

Halil Konuşkan

Seçim sürecinde sağlam durduğumuza göre eksisi ve artısı ile muhalefet partilerinin durumunu değerlendirme hakkına sahibiz.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci bitti. Biz her zaman ki gibi çizgimizi bozmadan, makas değiştirmeden ve yan çizmeden inandığımız değerler istikametinde oy kullandık. Terbiye sınırlarını zorlayan bir insana karşı bir beyefendiyi destekledik.
*
Oysa bizim Cumhurbaşkanı adayımız Meral AKŞENER’di. Bu fikrimizi de “MHP-SP ve BBP Meral AKŞENER’i ortak aday göstermelidir.” başlıklı yazımızda ilan etmiştik. Çatı aday belirlendiği andan itibaren Prof. Dr. Ekmelettin İHSANOĞLU’nu kabul ettik. Çünkü RTE’yi Cumhurbaşkanlığına layık görmüyorduk. Oyunbozanlıkta yapamazdık. Şimdi sonuçlar belli olmuştur. En az beş sene RTE’ye tahammül etmek zorundayız.
*
Seçim sürecinde sağlam durduğumuza göre eksisi ve artısı ile muhalefet partilerinin durumunu değerlendirme hakkına sahibiz.
*
CHP uzun zamandır içinde ki, daha solda olan militarist ve jakoben yapıyı temizlemeye çalışıyordu. Kemal bey, Demirtaş’a kaptırdığı oylar ile bu amacına ulaşmış görünüyor. Bundan sonra daha muhafazakar bir CHP’ye şahit olacağız. Zaten sonuçların bu şekilde olmasının baş aktörü CHP’nin 68 kafalıları ile tatilcileri olmuştur. Artık bedelini bir şekilde öderler. Bizi daha çok MHP ilgilendiriyor.
*
Seçim sonuçları ne olursa olsun MHP kendisi açısından en makul olan tercihte bulunmuştur. MHP yönetiminin burada hatalı olmadığını düşünüyoruz. Devlet beyi eleştiri olsun diye eleştirenler muhalefet birleşmeli diye eleştiriyorlardı. Birleşti yine eleştiriyorlar.

*

Meral AKŞENER’in SP ve BBP ile birlikte aday gösterilmesi durumunda 2. aday olmayı zorlayacağı ve 2. turda şansı olacağını savunuyorduk, hala da o kanaatteyiz. Ancak SP’nin bu duruma sıcak bakmadığı ikili münasebetlerle belli olmaktaydı. RTE’nin hem SP hem de BBP’nin içinde eli kolu olduğu artık gün gibi aşikar.

*

MHP’nin aday çıkarmasının RTE’nin işine yarayacağı belliydi. Çünkü 2. aday yine CHP’nin adayı olacağı için 2. turda kesinlikle RTE kazanacaktı. Bu seferde birleşemediniz RTE’yi kazandırdınız diye eleştiriler yükselecekti. Aklımızı, vicdanınızı ve insafımızı başımıza alalım. Bu şartlar altında yapılabilecek en iyi iş yapılmıştır.

*

MHP’nin oylarında önemli miktarda bir değişim olmadığı MHP tabanının RTE karşısında sağlam durduğu seçim sonuçlarından anlaşılmaktadır.

*

Biz eşletirimizi tam da bu açıdan dile getireceğiz. Çünkü bir eleştiri yapılacaksa o eleştirinin ayakları yere basmalı ve bozguncu değil yapıcı bir eleştiri olmalıdır.

*

Daha önce “Sosyal dokuya panzehir gerekiyor.” başlıklı yazımızda gidişatı görüp aday ilan edildikten sonra MHP’nin atıl kaldığını dile getirerek gerekli uyarımızı yapmıştık.

*

MHP’nin teşkilatları motive etmediği, Devlet beyin son hafta sahne aldığı RTE seçmenini domino ederken MHP’nin ağır toplarını sahaya sürmediği inkar edilemeyecek derecede ortadadır. Bu sebeple MHP son yerel seçimde MHP oylarına eklemlenen oylardan ufakta olsa bir bölümünü kaptırmıştır.

*

Bu hatanın izahı nasıl yapılabilir? Ya MHP olarak aday çıkaracaksınız canla başla çalışacaksınız ya da sağ tabanın olumlu bakmadığı CHP ile ortak aday çıkarma sebeplerini il il, ilçe ilçe, köy köy gezerek anlatacaksınız. Eğer bunu yapmıyorsanız, bunun sebebi ne olabilir ki? Bize göre bu gafletin telafisi ve haklı bir izahı yoktur.

*

Dikkat edilirse son yerel seçimlerde MHP yönetimine yönelik bir eleştiri de bulunmadık. Çünkü gören gözler görmekteydi, canla başla çalışılmış elden gelen ne varsa yapılmıştı. Şimdi o seçimde hanemize yazılan oylarında bir bölümü eriyerek bütün gayretler heba olmuş vaziyettedir.

*

Bu sonuçta ki hata değil bile isteye yan yatmaktır. Bunun MHP Genel Merkezi tarafından bir açıklaması mutlaka yapılmalı, bedel ödemesi gerekenler bu bedeli ödemelidir. Zira milli devlete hasım bir insan bizden fazla çalışarak devletin başına oturmuştur. Artık yargı ve üniversiteler üzerinde ki yetkilerini de kullanarak devleti hamuduyla yutacaktır.

*

Biz Genel Merkezin böyle bir izah yapacak tutumda olmadığının farkındayız. Bu sebeple MHP’nin seçim sürecinde alçak perdeden uçmasının makul olabilecek izahını da biz yapalım.

*
Ayrıca CHP ve cemaatinde seçime asılmadığı ortadadır. Bu sebepleri birleştirince MHP Genel Merkezinin RTE’nin köşke çıkmasına müsaade eden bir tavır içinde olduğunu düşünüyoruz.
*
Böylece RTE yürütme erkinin başından uzaklaşacak ve meydan onlara kalacaktı. Evet! Dünya siyasi tarihinde kitleler üzerinde bu kadar etkili bir siyasi çok zor ortaya çıkar. RTE’nin yerine aynı şekilde toplumu ötekileştirerek, kamplaştırarak sürükleyecek bir liderin AKP’nin içinden çıkması hemen hemen imkansızdır.
*
Başka bir alternatifte dünyanın değişen dengeleri ve ortaya çıkan rezilliklerden dolayı el altından RTE ile Cumhurbaşkanlığı karşılığında anlaşma yapılması ihtimalidir. RTE’nin AKP’ye atacağı yeni format ve Cumhurbaşkanlığı sürecinde ki tutumu bu iddianın gerçeklik derecesini ortaya koyacaktır.
*
Türk toplumu lider toplumudur ve genellikle partiye değil lidere oy verir. Bu açıdan bakınca AKP’nin örseleneceği düşünülebilir.
*
Ama gerek RTE’nin köşke çıkarılarak pasifleştirilmesi gerekse el altından cumhurbaşkanı yapılarak sahneden çekilmesi düşüncesinin RTE gibi bir kişiliğe uymadığı kanaatindeyiz.
*
Çünkü kendi diliyle…; “Recep Tayyip Erdoğan değişmez.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.