Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Sayıştay üniversitenin akçeli işlerini yakaladı

Sayıştay üniversitenin akçeli işlerini yakaladı
11.01.2019
A+
A-

Kooperatif otoparkın işletmeciliğini Erciyes Üniversitesi Vakfı’ndan hizmet alımı yoluyla yapmaktadır. Dolayısıyla vakfa da kaynak sağlanmış olmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Türkiye’nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?” sorusuna Sayıştay’ın Üniversiteleri denetlemesi sonucu yayınladığı raporlar ile günlerdir yazdığım yazılar ile cevap sunmaya çalışıyorum. Yazı dizimize ait olan bu yazı ile ‘’nasıl‘’ sorusuna cevap sunmaya devam edeceğim. Hadi gelin Sayıştay’ın Kayseri Erciyes Üniversitesi hakkında hazırlamış olduğu raporu inceleyelim.

Cumhuriyet Üniversitesi hakkında ki yazımızda belirttiğimiz Cumhuriyet Vakfı’na tanınan adeta peşkeş çekilen kaynakların bir benzeri Erciyes Üniversitesi’nde de görülmektedir.

Üniversite bünyesinde çalışan 7 akademik ve idari personeli (bu sayı daha sonra 16’ya çıkacak) 14 Şubat 2011 tarihinde S.S. Erciyes Kültür ve Eğitim Kooperatifini kurmuşlardır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 2914sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre akademik personelin böyle bir kooperatif kurması yasal değildir.Bu ayrıntıya burada virgül koyup kooperatifin Üniversite ile olan ilişkilerini incelemeye başlayalım;

GEVHER NESİBE HASTANESİ OTOPARKI

Kooperatif, üniversiteye bağlı Gevher Nesibe Hastanesinin Acil girişi karşısında bulunan 30.953 m2,araç kapasitesi 1043 adet olan otoparkı 2011-2020 tarihleri arasında 3 yıllık süreler ile toplamda 9 yıllığına kiralamıştır. Kiralama usulü her defasında davet edilerek pazarlık usulü ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından kiraya verilmiştir.

Kooperatif otoparkın işletmeciliğini Erciyes Üniversitesi Vakfı’ndan hizmet alımı yoluyla yapmaktadır. Dolayısıyla vakfa da kaynak sağlanmış olmaktadır.

Otopark ilk 3 yıl için 95 bin TL, İkinci üç yıl için 151 bin TL, üçüncü üç yıl için ise 190 bin TL ödemek üzere kiraya verilmiştir. Yani en son ihale rakamı ile hesap yapmak gerekir ise 190 bin / 365 Gün = 520 TL günlük kira bedeli, 520/4=130 Araç 30.953 m2 alanı günlük kullanacak araç sayısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oysaki Sayıştay’ın denetiminde 2017 yılı otopark kazancı 1 milyon 964 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Yani kira bedeli Cironun yüzde 10’una tekabül etmektedir.

Kooperatif yine Gevher Nesibe Araştırma ve Eğitim Hastanesi içindeki 161,48 m2 yüzölçümüne sahip Hastane Acil kantinini 20.01.2017- 20.01.2020 tarihleri arasında 3 yıllık süre için aynı şekilde pazarlık usulü ile kiralamıştır.

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ‘’DENTAL MARKET ALANI’’

Kooperatif, Diş Hekimliği Fakültesi binası içinde bulunan kullanım alanı 29,50 m2, depo alanı 20 m2 olan toplam 49,50 m2 alan da hastaların, personelin ve öğrencilerin dental malzeme ihtiyacını karşılamak üzere “Dental Market Alanı” adıyla bulunan yeri Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından yine pazarlık usulü ile kiralamıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı denetimde, Diş Hekimliği Fakültesi içerisinde diş tedavisinde kullanılan tıbbi malzeme ve cihazların Fakülte içerisinde satılması yasaktır diye uyarması uyarısı üzerine S.S. Erciyes Kültür ve Eğitim Kooperatifi tarafından Fakülte yanına 37,00 m2 prefabrik yapı konularak “Tıbbi Cihaz Satış Merkezi” oluşturulmuş ve bu bağımsız alan da 3 yıllığına ilk yıllık kira bedeli 5 Bin100 TL olarak geliri ile orantısız pazarlık usulüyle kiraya verilmiştir. Çünkü Sayıştay raporunda belirtildiği üzere 2017 yılında sadece İmplant satışı 3 milyon 91 bin TL olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz!

Üniversitenin, kooperatife sağladığı imkânlar ve sağladığı kazanç inanılmaz! S.S. Erciyes Kültür ve Eğitim Kooperatifinin Erciyes Üniversitesi’nden Kiraladığı Yerler:

Gevher Nesibe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Girişi Karşısı Otoparkı, Gevher Nesibe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Kantini,15 Temmuz Kız Yurdu Kantini, Dental Market Alanı (Diş Hekimliği Fakültesi içi) ,Tıbbi Cihaz Satış Merkezi (Diş Hekimliği Fakültesi Karşısı Tıbbi Malz.),Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Kantini, Göl Kafe, Hukuk Fakültesi Kantini, Yabancı Diller Fakültesi Kantini, Mühendislik Kantini, Mühendislik Kantini…

Raporlardan anlıyoruz ki, kooperatif sanki üniversitenin bir parçası, bir idari birimi gibi çalışmaktadır. Daha kiralamadığı Göl Kafe içinde restorasyon çalışmaları yapmakta, üniversite personelinin karşılama, ağırlama gibi giderlerini de Kooperatif bünyesinden karşıladığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Sayıştay, bu hususu raporunun sonuç bölümünde şu şekilde aktarmıştır;

“Açıklanan nedenlerle, Üniversitenin; akademik personeli tarafından mevzuata aykırı olarak kurulan S.S. Erciyes Kültür ve Eğitim Kooperatifi ile ilişkilendirerek kurumun taşınmaz kiralamalarında kapalı teklif usulü yerine pazarlık usulünü tercih etmesi sebebiyle, 5018 sayılı Kanun’daki kaynakların etkili, ekonomik, verimli şekilde elde edilmesi, kullanılması ile 2886 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ihalede açıklık ve rekabet ilkelerine aykırı hareket edildiği değerlendirilmektedir.”

Ülke adına bilimsel araştırma yapmak ile yükümlü olan Erciyes Üniversitesi’nin akademik ve idari personelinin asıl görevleri dışında ‘’Ticari’’ faaliyetleri takdire şayan değil mi?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘’Nasıl 500 Üniversite içerisinde yer almayız?‘’ sorusuna Sayıştay Raporlarındaki örnekler ile cevap sunmaya devam edeceğim.

Murat Ağırel

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.