SANCAK, ALBAYRAK VE BAYRAKTAR

SANCAK, ALBAYRAK VE BAYRAKTAR
05.05.2020
A+
A-

Sancak, Albayrak ve Bayraktar isimleri Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte en çok anılan isimler olmuştur.

Hatta bu isimlerin yakın mesai ve yol arkadaşlarından bile daha fazla telaffuz edilen isimler olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır.

Ethem Sancak, devrimci sol geçmişi olan daha sonraları İslamcı bir çizgiye dönüş yapmıştır.

Türkiye’nin milli varlığına etnik köken bahanesiyle itirazları olduğu bilinen bir şahsiyettir.

Gençliğinde başını Doğu Perinçek’in çektiği Proleter Devrimci Aydınlık grubunun üyesi olan Ethem Sancak, önce devrimci sonradan kapitalist olmak suretiyle

“20 yaşına kadar komünist olmayanın kalbi, 40 yaşından sonra komünist olanın aklı yoktur” materyalist deyişinin geçerliliğini güya kanıtlamıştır.

Sancak Holding’in patronunun hayatındaki çelişki bundan da ibaret değildir.

Bir kuşağa sığacak ticari hayattaki başarısının altında, sigorta, ilaç dağıtım şirketi ve özel hastanelerindeki sağlık alanındaki faaliyetleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerine ve bazı yabancı ordulara zırhlı savunma araçları üretmesi son derece dikkat çekicidir.

Konu Ethem Sancak olunca, Türk kamuoyunu aylarca meşgul eden, hala zihinlerde aydınlanmamış noktaları bulunan Yerli Tank Projesinde kullanılmak üzere 25 yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Sakarya Tank Palet Fabrikası’nın demirbaşları ve tüm personeliyle birlikte kiralama suretiyle devredilmesinin göz ardı edilmesi mümkün olamaz.

 

Albayrak ismi, özellikle siyaseti yakinen takip eden ve Türkiye’deki siyasi akımları bilenler için öncelikle yıllarca Milli Görüşçülerin yayın organı Milli Görüş Gazetesi’nin yazarı Sadık Albayrak dolaysıyla bilinen bir isimdir.

Ancak Albayrak isminin tanınması oğlu Berat Albayrak’ın önce Özal’ın Türkmenistan’da parlattığı Çalık Holding’de çok genç yaşta CEO olması ve sonrasında Cumhurbaşkanına damat olmasıyla gerçekleşmiştir.

Berat Albayrak’ın iç ve dış siyasi olaylara adı karışmış olan hatta bir dönem Türkmenistan ile Türkiye’nin arasının limoni olmasına sebep olan Çalık Holding’in başına geçmesini ilginç bulanlar, çoğunlukla siyasetçiler ve bazı ticari çevreler olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanının kızıyla yaptığı evlilik sonrası danışmanlık, milletvekilliği ve Erdoğan’ın oluşturduğu kabinenin en kritik bakanlığı olan Maliye ve Hazine Bakanlığına getirilmiş olması nedeniyle Türkiye’nin en bilinen ve en tartışılan ismi olmuştur.

Berat Albayrak hakkında herhangi bir hüküm vermeden yazıyı kaleme almamıza neden olan “Bayraktar” konusuna geçelim.

 

Selçuk Bayraktar, son günlerde Kılıçdaroğlu ekibinin yıldızlarından,i her şey söylemeye yetkili CHP’nin sözcülerinden Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesinin vakıflara yaptığı bağışlar üzerinden hedef alınması üzerine gündeme oturmuştur.

Hakkında yaratılmak istenen olumsuz imajının doğru veya yanlış olması hakkında fikir beyan edebilmek için öncelikle Selçuk Bayraktar ve Baykar şirketiyle alakalı bilgi sahibi olmak yerinde olacaktır.

41 yaşındaki genç mühendis Selçuk Bayraktar’ın başında bulunduğu Baykar şirketinin Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırdığı gözetleme ve istihbarat faaliyetlerinde kullanılan İnsansız(yanı sıra silahsız) Hava Araçları-İHA ve Silahlı İnsansız Hava Araçları-SİHA ile devletimizin teröre karşı net bir üstünlük sağlamasına büyük katkı yapmıştır.

Ayrıca yurt dışında ihracına izin verilen Libya ve Ukrayna gibi ülkelerde ise ihracat geliri dışında dış politikada milli menfaatlerin korunmasında büyük yararlılıklar sağlamıştır.

Türk Milletinin göğsünü kabartan ve takdirine vesile olan İHA ve SİHAlarımız milli menfaatlerimizin korunması yolunda emperyalizmin piyonu başata PKK ve türevleri olmak üzere her türlü hain yapılanma karşısındaki mücadelemizde üstünlük kazanmamızı sağlamıştır.

Bunun yanında daha az şehit vermemiz için önemli avantaj da yaratmıştır.

Hazır yeri gelmişken çok ilginç olan İnsansız Hava Araçları üretim hikayesine de bir göz atalım.

Konuyla meslekleri icabı alakalı olanlar bilir, bu hava araçları kolaylıkla üretilmemiştir.

İHA ve SİHA üretimini kırklı yıllarda üretilen, yüklü miktarda sipariş alınmasına rağmen bir daha açılmamak üzere rafa kaldırılan meşhur Nuri Demirağ’ın uçak projesiyle aynı akıbete uğramaması için çok büyük çabalar gösterilmiştir.

Ülkemizin İsrail’den satın alıp terörün kökünü kazımak için kullanmak istediği HERON isimli insansız hava araçlarının PKK’ya karşı kullanılmasının Yahudi emperyalizmi tarafından engellenmesi üzerine çözüm arayışına girilmiştir.

Bu kapsamda 2000 yılında projenin ilk ele alındığı yer Şırnak’ta meskun 6. İç Güvenlik Tugay’ında yapılan toplantıdır.

Teröre karşı teknoloji yoluyla üstünlük kurulması arayışını dile getiren Binbaşı Melih Gülova toplantıya katılan Selçuk Bayraktarın babası Özdemir Bayraktar’dan yardım istemişti.

Bu toplantının sonunda Gabar dağının eteklerinde kurulan sahra atölyesinde Bayraktar kardeşler ve bir grup mühendis çalışmalara başlamış ve 2 yılın sonunda ilk mini İHA Gözcü 2007 yılında üretilmiştir.

2000 yılında yapılan toplantıda İHA projesinin başlamasına vesile olan Melih Gülova Yarbaylığa terfi etmesi sonrası İHA çalışmasına katkı sağlamak için Manisa’dan Şırnak’a 2. kez gönüllü tayin olmasına rağmen kahpe terör sonucu mutlu sonu göremeden şehit düşmüştür.

Mekanı cennet olsun.

Söz konusu projenin yapıldığı yılları hatırlayacak olursak içimizdeki hain ve yabancı odakların işbirlikçileri Türkiye’nin güvenliği için yerli kaynakları harekete geçirmeye çalışan mühendis ve komutanların ölümüne şahit olduk.

Bu insanlar, Ergenekon gibi komplolarla ve çeşitli bahanelerle hapishanelere konulmuş, işten atılmış, intihar süsü verilmiş cinayetlere kurban edilmiştir.

Bu nedenle gizlilikle yürütülen İHA projesi şükürler olsun ki tamamen askeri ve sivil mühendislerimizin üstün gayretleriyle bu günkü seviyesine getirilmiştir.

Yukarıda kısaca yapılış hikayesine değindiğim bu projenin yürütülmesi cesaret, fedakarlık ve yüksek bilginin yanı sıra sermaye gerektiren bir çalışmadır.

Fikirleriyle ve bilgisiyle projeye yön veren şehidimiz Yarbay Melih Gülova Türk Milletine unutulmayacak yararlılıklar göstermiş ve milletimizin gönlünde mutena bir yer edinmiştir.

4 yaşında yetim bıraktığı kızı Naz milletimizin evladı, eşi Asena hanımda kutsal emanetidir.

Bayraktar kardeşlerin babası Özdemir Bayraktar ise ta 2000 yılında katıldığı bir toplantıyla Milletine duyduğu takdire şayan bağlılıkla ortaya koymuş olduğu maddi ve manevi fedakarlık, her tür türlü övgüyü hak etmektedir.

Gerek Türkiye’deki eğitim hayatı gerekse dünyanın bir numaralı Üniversitesi olan MIT’deki doktora çalışması sonrası eşsiz vatan ve millet sevgisiyle kardeşi ve arkadaşlarıyla, Gabar Dağının eteklerinde 2 yıl süreyle zor şartlarda çalışmaya razı olarak bu büyük başarı hikayesini yazan Selçuk Bayraktar, bütün Türk çocuklarına örnek olması gereken bir şahsiyettir.

Sahip olduğu lisans, patent ve bilgisiyle emsalleri ancak Elon Mask, Bill Gates olabilecek cesur, çalışkan iş ve bilim adamı bu genç adam Veli Ağbaba ve CHP’nin ihanet kokan gerçek dışı komplolarına kurban edilemez, edilmemelidir.

Onların telaffuz ettiği paralar yapılan hizmetlerin zekatı bile olamaz.

Yok, aklıları sıra Cumhurbaşkanının damadı olması nedeniyle hedefe Selçuk Bayraktar’ı koyuyorlarsa da çemkirmelerine kulak tıkanmalıdır.

Atalar ne güzel söylemiş neticede it ürür kervan yürür!

Yapacakları yeni çalışmalarda kaynak ihtiyacı söz konusu olursa gönül rahatlığıyla gerekenler yapılmalı, Türk varlığına yeni eserler kazandırmalarının yolları açılmalıdır.

Dileğim Bayraktarların çoğalması tüm işadamlarına örnek olmasıdır.

 

Ahmet  Orhan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.