DOLAR 5,9450
EURO 6,6596
ALTIN 289,6
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

“Saksı Ahmet Necdet Sezer” Diyenler Siz Nesiniz Acaba ?

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
17.03.2014
70
A+
A-

Yıldıray Çiçek

Başta Başbakan olmak üzere, AKP’li bakanlar, milletvekilleri ve yandaş yorumcular konuştukça batıyorlar. İnanın çoğu artık ne konuştuğunun farkında bile değil. Siyasi tarihten, olaylardan bihaberler. Günlük menfaatleri neyi gerektiriyorsa ona göre konuşuyorlar. Bunun için saçmaladıkça saçmalıyorlar. Bir de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kendilerinden önce herkese hakaret etmeyi, onların yapmış olduğu hizmeti küçük görmeyi marifet edinmiş bir zihniyetleri vardır. Geçtiğimiz gün bunun örneklerinden birini 10. Cumhurbaşkanı hakkında “Ahmet Necdet Sezer diye bir saksı” diye bahsederek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu vermiştir.

Mehmet Müezzinoğlu, Esenler Kültür Merkezi’nde partililerle istişare toplantısında şu konuşmayı yapmış:

“Yeni yeni tuzaklar yeni tezgahlar. Ayışığı, Sarıkız, Balyoz, cumhuriyet yürüyüşleri, Danıştay hadiseleri… Ondan sonra geldi cumhurbaşkanlığı seçimlerine. Cumhurbaşkanını siz seçemezsiniz. Niye? Bugüne kadar kararı hep biz verdik. Siyasi parti liderlerini tespih gibi dizdik masaya. 5 tane siyasi parti genel başkanına dedik ki siz tanımasanız da olur. Milletin tanımaması zaten hiç önemli değil. Ahmet Necdet Sezer diye bir saksı, sizin önünüze koyarız siz de seçersiniz. Çünkü biz emrediyoruz dediler, emrettiler ve seçtirttiler. Ama zannettiler ki yine öyle bir AK Parti var. Yine öyle bir söz geçirecekleri diş geçirecekleri bir Recep Tayyip Erdoğan var.”

Eskiden Yunan vatandaşı olan Mehmet Müezzinoğlu, Meriç nehrini yüzerek Türkiye’ye iltica etmiş birisidir. Yunan vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra, 3 yıl vatansız kalan ve 30 yıl sonra da Sağlık Bakanı olan bir kaderin sahibidir. Ama galiba hala Türk vatandaşlığına alışamadı ve Türkiye’deki gelişen siyasi olayları idrak edemedi.

57. Hükümet zamanı, bugün AKP iktidarının yapamadığı uzlaşma sağlanmış ve TBMM’nde bulunan 5 parti ortak bir kararla Ahmet Necdet Sezer’e destek vererek onu 10.Cumhurbaşkanı olarak seçmiştir.

“Ahmet Necdet Sezer diye bir saksı” dediği 10. Cumhurbaşkanı’nın seçilmesinde o zaman Fazilet Partisi’nde olan şimdiki AKP’lilerin söylediği sözleri hatırlatmakta fayda vardır.

İlk olarak AKP içinden Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül’ün o zaman nasıl tutum takındığına bakalım.

Ahmet Necdet Sezer’i aday göstermesinden dolayı, “Ecevit’e helal olsun. İyi bir seçim. Ben oy veririm.” diyen Abdullah Gül, 26 Nisan 2000 tarihinde Milliyet Gazetesi’nin “Siyaset Kürsüsü” isimli köşesinde yazmış olduğu makalede “İşte bu ara dönemden çıkışın ilk adımları, Anayasa değişikliği paketi çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in yeniden seçilmesi için yapılması öngörülen değişikliğin, tüm dayatmalara ve baskılara rağmen TBMM’de geri çevrilmesiyle atılmıştır.

Meclis’in bu dirayetli tavrından, başta Başbakan Sayın Bülent Ecevit olmak üzere, herkes dersini almıştır. Sisteme müdahalelerin, sistemi zorlamanın hiçbir faydası olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, her şey olması gereken tabii seyri içinde devam etmeye başlamıştır. Nitekim, Başbakan Sayın Ecevit’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aradığı geniş uzlaşma tavrı, bunun açık göstergesidir. Ayrıca alınan ders gereği, yeni dayatmacı tutumlara girilmemesi ve zor olanı başarmak gibi bir gayretin içinde olunmaması da sevindiricidir.” sözlerini kullanmıştır.

O zaman FP Grup Başkanvekili olan Bülent Arınç ise “Demokratikleşme konusunda cesur konuşmalar yapan Sezer’e aşık oldum” derken, bir başka konuşmasında da “Türkiye’nin önünü açacak. Oy veririm.” diyordu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek “Partimizde olumlu görüş var. Ben de destek vereceğim.” açıklamasını yapıyordu.

Sonradan AKP’de siyaset yapan bazı Fazilet Partililer de şunları söylemişti:

• Dengir Mir Mehmet Fırat: Kaliteli biri, mutabakat halinde oy veririm.

• Musa Demirci: Şimdiden bir şey söylemem. Bir neticeye bakalım.

•Zeki Çelik: Oy veririm. Partimle beraber hareket ederim.

• Mehmet Bekaroğlu: Sezer, demokrasiye inanmış bir hukuk adamı. Desteklerim.

• Eyüp Sanay: Partimizin aldığı karar çerçevesinde ona oy veririm.

• Cevat Ayhan: Böyle demokrat birine tabii ki oy veririm.

Şimdi AKP’nin politikalarını destekleyen o dönem Fazilet Partisi Genel Başkanı olan Recai Kutan da “Sayın Sezer bizim yıllardan beri dile getirdiğimiz görüşlere paralel açıklamalar yapıyor. Sanki orada konuşan FP’li bir arkadaşımız gibi” diye konuşuyordu.

Ahmet Necdet Sezer bu zihniyete göre “saksı” oluyorsa, onu seçtirmek için canla başla çalışan günümüz AKP’lileri de o saksının içinde gübre mi olmuştu?

Mehmet Müezzinoğlu kendi partini kuranları tanımıyorsun, AKP’den haberin yok ama bu partide Sağlık Bakanlığı yapıyorsun…

Bilmediğin konularda niye yorum yaparsın ki Mehmet Müezzinoğlu?

Recep Tayyip Erdoğan’ın zaten Cumhurbaşkanlarımızdan Mustafa Kemal Atatürk’e, İsmet İnönü’ye, Turgut Özal’a, Süleyman Demirel’e, Ahmet Necdet Sezer’e birçok konuşmasında hakaretleri varken, sen de rol mü kapmaya çalışıyorsun?

Ahmet Necdet Sezer’in bizim de eleştirdiğimiz birçok davranışı oldu. Ama onu AKP zihniyeti ile kıyaslamak, AKP’li birinin ona hakaret etmesi büyük bir haksızlık olur.

Hele ki, Başbakanlık maaşı ile geçinemediğini, çocuklarını burslu okuttuğunu söyleyen ve şimdi katrilyonlarla anılan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir bakanının haddi değildir Ahmet Necdet Sezer’e “Saksı” muamelesi yapmak…

Ahmet Necdet Sezer, çocuğuna köşkte yaptığı düğünde harcanan elektriğin parasını cebinden ödeyen bir cumhurbaşkanı olarak, Recep Tayyip Erdoğan da çocuklarına “para sıfırlama” talimatı veren iddianın adamı olarak tarihe geçmiştir.

Anladın mı “Ayakkabı Kutusu” kılıklı Mehmet Müezzinoğlu?

Aslında AKP’nin en büyük rahatsızlığı kendileri Abdullah Gül’ü dayatma ile 11. Cumhurbaşkanı olarak seçtirirken , Ahmet Necdet Sezer’in TBMM’nde bulunan tüm partilerin uzlaşması ile 10.Cumhurbaşkanı olarak seçilmiş olmasıdır.

Kendi saksılarında büyüyen “dayatma” zehirli sarmaşık olup milleti sarmıştır. Türk milleti bunu artık çok net anlamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.