DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Sahtekarlığın “Ak” Hali

29.11.2013
72
A+
A-

İsmail Özdemir

Geride bıraktığımız Salı günü TBMM’de partilerin grup toplantıları vardı. AKP Grubu’nda konuşan Recep Tayyip Erdoğan, milli kahramanlarımızdan, Türklük ve İslam’ın şerefli neferlerinden olan Sütçü İmam’ı, Sütçü Nine olarak anıp, Konya’yı da “ülke” şeklinde tanımlaması ile beraber pek çok meselede kendisini son derece gülünç duruma düşürdü.

Başbakan Erdoğan’ın milli hassasiyet gerektiren meselelerde sürekli yan çizmeye başladığını bilirdik de, konuşmasını hazırlaması için seçtiği isimlerin aslında zır cahil olduğunu, sağdan soldan ne bulurlarsa ölçüp, biçmeden, doğruluğunu araştırmadan getirip önüne koyduklarını da geride bıraktığımız hafta Salı günü AKP Grubu’nda yapılan konuşma ile görmüş olduk.

Başbakan Erdoğan geçen hafta partisinin grup toplantısında eline bir resim alarak “Şimdi resim bir; TİKA görevlileri gittiler, şu anda Türkmenistan’ın Merv şehrinde Sultan Alpaslan’ın türbesini buldular, şimdi bu türbeyi restore ediyoruz. Bakınız durum bu, bunu şu anda restore ediyoruz, bu bize nasip oldu.” sözleriyle Selçuklu Sultanı, Büyük Hakanımız, Cennet Mekan Alparslan Han’ın mezarının yerinin bulunduğunu ve AKP iktidarı tarafından TİKA aracılığı ile onarımının yapılmaya başlandığını söyledi.

Bilenler bilir, özellikle de tarihe meraklı olanlar ve bin yıllık Türk tarihinin her bir döneminin değerini yüreğinde sürekli taşıyanlar. MHP Lideri Devlet Bahçeli işte böylesi bir hassasiyet ve sorumluluk anlayışıyla Sultan Alparslan’ın mezarının henüz bulunmadığını, Başbakan Erdoğan’ın bahsettiği ve fotoğrafını gösterdiği yerinse Sultan Sencere’e ait olması gerektiğini bu hafta içerisinde mecliste gerçekleştirilen MHP Grup Toplantısı’nda ifade ederek “Başbakan sürekli yalan söylemektedir. TİKA görevlilerinin Türkmenistan’ın Merv şehrinde Sultan Alparslan’ın türbesini bulduklarını ve bu türbeyi restore ettiklerini söylemiştir. Ancak gerçekte henüz Sultan Alparslan’ın mezarının yeri bulunamamış, üstelik bu konuda herhangi bir arama çalışması da başlatılmamıştır. Eğer ki Başbakan’ın kast ettiği türbe Sultan Sencer’e ait ise bu türbenin restorasyon işini 57’nci hükümet döneminde biz çoktan yaptık. Anlaşılan başbakan Sultan Sencer ile Sultan Alparslan’ı karıştırmaktadır.” açıklamasıyla gerçekte var olanı kamuoyunun bilgisine sunmuştur.

Bu hakikat karşısında herhalde TİKA’nın kendisine bağlı olmasından ötürü alınan ve durumu toparlamaya çalışan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarıyla alakalı kendisine yöneltilen bir soruya “Bu konuyla ilgili Başbakanımızın açıklamaları gayet açık ve net. Sultan Alparslan’ın mezar yerinin bulunmasına ilişkin bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde çalışmalar yürütülüyor. Şu anda 5 ayrı yerde mezarının “olabileceğine” ilişkin tespitler yapıldı. Tarihçiler, arkeologlar, bu konunun uzmanları çalışıyorlar, ona göre biz oranın yapılma kararını aldık ve ona göre de projesi tamam, yapacağız.” şeklinde cevap vermeye çalıştı. Aslına bakarsanız yardımcılığını yaptığı Başbakan Erdoğan’ı bizzat kendi ifadeleri ile yalancı çıkarmış oldu. Oysa ki Başbakan Erdoğan “Sultan Alparslan’ın türbesini bulduk, restore ediliyor” dememiş miydi? Hemde elinde gösterdiği bir fotoğrafla!

Böylesi bir iktidar dünyanın neresinde vardır bilinmez. Ya Başbakan’ı kendi Başbakan Yardımcısını yalanlar, yada kendi yardımcısı Başbakan’ını! İrade, bilgi, fikir ortaklığı namına AKP’de hiç bir şeyin olmadığı bu meseleyle de sizce de anlaşılmıyor mu?

Bana öyle geliyor ki Başbakan Erdoğan’ı bu konuda boşluğa düşüren Bekir Bozdağ’ın kendisi olmuştur. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Sultan Alparslan’ın mezarını bulduk” sahtekarlığına karşı gerçekleri birer birer ortaya koyması, Bekir Bozdağ’ı fazlasıyla tutuşturmuş olmalı. Zira açıklamalarıyla kendince kaş yapayım derken göz çıkarması bundandır.

Mevzu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere kısa ve en kestirme yoldan bir kez daha söyleyelim. İşin aslı tıpkı Sayın Devlet Bahçeli’nin de vurguladığı gibi. Sultan Alparslan’ın türbesinin bulunmasına yönelik henüz bir arama çalışması başlamış değil. Sadece yerinin tespiti ile ilgili Türkmenistan ile yapılmış bir protokol bulunuyor. Hali hazırda masada olanlar, şimdilik sadece planlar. Bu planlarında dört yıllık bir zamana yayılması düşünülüyor! Artık bu süre içerisinde türbe ne zaman bulunur varın siz düşünün.

Ama AKP’ye bakarsanız, ne kadar milliyetçi olduklarını (!) gösterebilmek adına, elde avuçlarında ne varsa, aslına astarına bakmadan piyasaya sürme gayretine koyuluyorlar. Türkiye’de herkesi şuursuz zannettiklerinden olsa gerek, ihanete varan duruşlarını gizleyebilmek uğruna ortaya saçtıkları yalan ve sahtekarlıklarının herhalde gün yüzüne çıkmayacağını düşünüyorlar. Ama nafile…

Hele ki milli hassasiyetler ve değerler noktasında herkesten daha düzgün ve dik duran Türk Milliyetçileri ve MHP varken, AKP’nin bu beyhude çabasından vaz geçmesi kendileri adına daha yakışan bir davranış olur.

AKP varsın Kandil artıklarının, bebek katillerinin, terör besleyicisi bir peşmergenin başındaki konfetiler ve vatana ihanetten milletin gönlünde sabıkalı konuma düşmüşlerin sözüm ona değerleriyle uğraşsın. Çünkü bu davranış toplum nazarında kendileri için daha doğal bir algı yaratıyor.

Hiç değilse terörist ve çapulcularla kucaklaşıp, aynı karelerde görüntü verirken rol yapmıyor, yalana ve sahtekarlığa ihtiyaç duymuyorlar. En azından o vakitler birbirlerini yalancı duruma düşürmüyorlar. Bizden söylemesi…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.