Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Rüşvet Dine Uygun Mu?

27.04.2014
A+
A-

17 Aralık İddianamesi’nde yer alan şok konuşma: İddianameye göre rüşvet vermekle suçlanan zanlılar, bir yandan paraları dağıtmış, diğer yandan “Dine uygun mu?” diye sormuş.

Fatih Be­le­di­ye­si­’ne yö­ne­lik id­di­ana­me­de; 50 bin li­ra­lık rüş­vet alışverişi öncesi bir şüphelinin, “Rüşvet alan adam hacca gidebilir mi?” diye sorduğu yer aldı…

İs­tan­bu­l’­da­ki 17 Ara­lık yol­suz­luk ve rüş­vet soruş­tur­ma­sın­da Fa­tih Be­le­di­ye­si­’ne yö­ne­lik ha­zır­la­nan, 20. Ağır Ce­za Mah­ke­me­si­’nin ka­bul et­ti­ği id­di­ana­me­de; 21 sa­nık hak­kın­da 7 yıl­dan 26 yı­la ka­dar de­ği­şen oran­lar­da ha­pis ce­za­sı is­ten­di. İd­di­ana­me­de, Fa­tih İl­çe­si ta­ri­hi bir ya­rı­ma­da ola­rak ta­nım­lan­dı. İd­di­ana­me­de, bu böl­ge­ler­de ya­pı­lan in­şa­at, ta­di­lat ve iş­let­me­le­rin pro­je­le­rin­den ba­zı­la­rı­nın be­le­di­ye­ler­ce onay­lan­ma­sı müm­kün ol­ma­dı­ğı hal­de rüş­vet ve men­fa­at kar­şı­lı­ğın­da ruh­sat ve onay te­min edil­di­ği an­la­tıl­dı.

Sözcü gazetesinin haberine göre şüp­he­liler hak­kın­da ta­ri­hi bi­na­la­rın usul­süz yı­kı­la­rak otel ya­pıl­dı­ğı, ko­run­ma­sı ge­re­ken ta­şın­maz var­lık­la­rın tah­rip edil­di­ği, rüş­vetle usul­süz bi­çim­de mü­hür aç­tı­rıl­dı­ğı suç­la­ma­la­rı da yer al­dı.

Şüphelilelerin, Beyoğlu’ndaki 4 tarihi binada tamirat ve yıkım işlemleri için alınması gereken raporun istedikleri şekilde çıkması amacıyla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda görevli memurlara rüşvet verildiği anlatılan iddianamede, şahısların raporu hazırlayacak raportörü de Kurul Müdürü aracılığıyla belirledikleri, raportöre vereceği 50 bin TL’lik bir rüşvet öncesinde Ali T. isimli şahsın, bir işhanına giderek Ahmet isimli arkadaşına, “Rüşvet alan adam hacca gidebilir mi Ahmet?” diye soru sorduğuna yer verildi. İddianameye göre T., arkadaşından “valla zor gider” yanıtını aldıktan sonra Hasan S. isimli raportörü arayarak, “Bende emanetin var, handa buluşalım halledelim” dedi. Daha sonra iş hanına gelen S. ile T. arasındaki 50 bin TL’lik rüşvet alışverişi, polislerce görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.