DOLAR 5,9476
EURO 6,6641
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

Rumların Petrol ve Doğal Gaz Şifresini Çözdük!

22.12.2014
79
A+
A-

Kıbrıs sorununun başladığı 1963 olaylarından günümüze kadar yaklaşık 50 yıl geçmiştir. Müzakere masasında Rum tarafının hiçbir gün iyi niyetle masaya oturduğunu hatırlamıyoruz. Her seferinde masaya mutlaka bir bahane ile geldiklerine çooooook şahit olduk.

1963- 1974 dönemini andek döndekle geçiştirdikleri gibi, Kıbrıs Türk halkına çektirmedikleri eziyet, yapmadıkları zarar ve ellerinden almadıkları haklar yoktur. Ne yazık ki bu politikalarını sürdürürlerken, dünya onlara seyirci kalmaının yolunu seçmişti alçakca ve insanlık onuna yakışmayan bir tavırla.

İşlerine geldiği zaman, demokrasiden, insan haklarından ve hak hukuktan söz ederler, ancak icraata gelince kendi bildikleri şarkıyı okumaya ve bize de ille de benimsetmeye çalışırlar.

1974 sonrası müzakereler başladığı zaman, yine zamana oynamanın yolunu seçtiler, nasıl mı, kurnazlıkla ve tilkilikle. İki bölgeli ve iki toplumlu dediler, ancak şimdiye kadar Kıbrıs’ta iki bölge ve iki toplum olduğunu kabul etmediler.

Bir yıldan fazladır Kıbrıs’ın zenginliği olan petrol ve doğal gaz ile ilgilenmeye başladıkları günden itibaren, Kıbrıs’ta iki toplumun var olduğu gerçeğini göz ardı ederek ve bu iki toplumun Kıbrıs’ın tüm zenginliklerinde ortak oldukları gerçeğini göz ardı ederek, müzakere masasında andek döndekle uğraşmanın yolunu seçmeleri, onların ne denli güvenilmez olduklarının en bariz örneğidir.

Hele bir hatırlayınız, Rum tarafı 12.nci parselde Nobel şirketi ile aramaya başladı zaman, Türkiye’nin bu husustaki itirazını açıkladı zaman, Rum tarafı santaj ve tehditle işi geçiştirmeye çalışmış ve sandık ki, böyle bir poliitka izlemekle hem Kıbrıs Türk halkını ve hem de Türkiye’yi haklarından edeceği hayalini yaşamaya başlamıştı.

Son zamanlarda Anastasiadis konu hakkında sıkıştırıldığı zaman bakınız ne demişti.

“Türkler akıllanmaz ise müzakereler çöker” demişti. .

Rum tarafı petrol ve doğal gaz ile ilgili açıklamalarında birçok Kıbrıslı Türk vatandaşımızı uyutmanın yolunu bulmuş sanarak sıkıştığı zaman Petrol ve Doğal gaz ile ilgili açıklamalarında şifreli konuşmaya başladığını Türk tarafı olarak bizler anlamamıştık.

Lütfen hatırlayınız, Anastasiadis petrol ve doğal gaz ile ilgili birçok kez yaptığı açıklamalarda, şunları söylemişti.

“Bulunacak petrol ve doğal gazda elbette ki Türklerin de hakkı vardır”.

Anastasiadis’in şifresini çözdünüz mü? Tekrar yazıyorum.

“BULUNACAK PETROL VE DOĞAL GAZDA TÜRKLERİN DE HAKKI VARDIR”

Peki Anastasiadis bu denli açıklamayı çok rahat yapmasının nedenini anladınız mı?

O zaman adama sormazlar mı, madem ki Türklerin de hakkı vardır, ohalde masada bu konuyu görüşmeye neden başlamak istemiyorsunuz. İki ortak bu zenginliği paylaşacağına göre, petrol ve doğal gazın nasıl çıkarılacağı, çıkarıldıktan sonra nasıl paylaşılacağı ve çıkarmak için gereken masrafın iki kurcu devlet tarafından nasıl karşılanacağı ve satışının nasıl yapılacağı hususunda masada bir anlaşma yapmak gerekmez mi?

Gerekir hem de bal gibi gerekir, ancak Rum tarafının bizimle paylaşacak ne petrolu, ne doğal gazı ve hatta ne de dostluğu vardır. ÇÜNKÜ adamların Kıbrıs Türklerine bakış açısı farklıdır. İŞTE ŞİFRE: Onlar bizi ayrı bir devletin vatandaşları olarak değil, tıpkı Maronitler, Ermeniler ve Latinler gibi sıradan vatandaşlar olarak gördükleri ve bizi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak gördükleri için bizim de çıkarılacak petrol ve doğal gazda payımız vardır diyorlar.

Yazık değil mi anlaşma yapacağız diyerek harcadığımız zamana.

O halde, hiç ölmeyecek gibi çalışmak ve yükselmek, yarın anlaşma olacakmış gibi hazır olmak zorundayız.

Bu gerçeği anlayan kişi, kim isterse olsun benin baş tacımdır.

Haydi hayırlısı.

SALİH M. ERSOY

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.