Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Rıza Zelyut: Milliyetciler MHP’de Birlesmeli

03.02.2013
121
A+
A-

Müjdat ÖZTÜRK

Alevi kökenli gazeteci yazar Rıza Zelyut bütün Türk Milliyetçilerinin Milliyetçi Hareket’te birleşmesi gerektiğini savunuyor.

Her ay toplumun değişik kesimlerine mensup tanınmış gazeteci, yazar, akademisyen ve politikacılarını konuk eden 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu Ocak ayında da ilgi çekici bir ismi ağırladı ve önemli bir konuyu tartıştı.

2023 Lider Ülke Türkiye Platformunun bu ay seçtiği konu Alevilik ve Türk kimliği konuk ise Alevi kökenli gazeteci yazar Rıza Zelyut’tu.

Bugüne kadar Alevi toplumunun yararına birçok faaliyet yapan Rıza Zelyut Türk kültürü, halk kültürü ve edebiyatı üzerine değerli çalışmalara imza atmış bir isim.

Özellikle son yıllarda yazdığı Türk Kimliği, Alevi Kimliği, Dersim İsyanları gibi Türkiye’yi meşgul eden konularda yazdığı eserler her kütüphane de bulunması gereken eserler.

**

Türk Milliyetçileri ve Türk kültürünü en saf, en yalın haliyle yaşayan ve bu kültürü inanç boyutuna taşıyan Aleviler arasında Türkiye’nin karanlık günlerinden kalma iletişim kopukluğu yaşandığı herkesin malumu…

Her iki cenah ta kendilerince haklı sebeplerle birbirlerine soğuk bakıyor ve birbirlerini anlamaktan kaçınıyor.

Dolayısıyla 2023 Türkiye Platformu bu açıdan bakıldığında Ocak ayında çok doğru bir isim ve konu seçmiş;

Alevilik ve Türk Kimliği.

**

Güneş gazetesi yazarı Rıza Zelyut kamuoyunda öne çıkan Alevi kökenli tanınmış birçok ismin aksine Türk Milletine ve Türk Milliyetçiliğine inanan bir isim.

Bunu açıkça ifade etmekten de çekinmiyor. Kendisini sol gelenekten gelen bir Türk çocuğu olarak ifade ediyor. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulların Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milliyetçiliği ile aşılacağına inanıyor.

Sol gelenekten gelmiş olması belki birilerini rahatsız edebilir ama gördüğüm kadarı ile kendi iç muhasebesini yapmış bir vatansever aydın Rıza Zelyut…

Zaten kendi geçmişini özetlerken kullandığı cümle de durumu özetliyor;

“Dün birbirimizi tanımamaktan dolayı karşı karşıya geldiğimiz Ülkücülerle meğer aynı saftaymışız”…

**

Kahvaltılı sohbetimizde hepimizin istifade edeceği bilgiler öğrendik.Rıza Zelyut Dersim İsyanları üzerine yaptığı araştırmaları da paylaştı bizimle.

Bugün terör örgütleri ile anılan Dersim’de 1840 yılında yapılan sayım da 10 bin Kızılbaş, 10 bin Kürt, 8 bin Ermeni ve 28 bin Türk olduğunu duymak aslında Dersim üzerine hiçbir şey bilmediğimizi anlamak demek ti.

28 bin Türk’ten kasıt Sünni Türk. Buna 10 bin Kızılbaş Türk’ü de eklediğinizde Dersim ve Kürtler arasında bir yurt bağlantısı kurmak ne kadar zorlaşıyor değil mi*

Rıza Zelyut’tan öğrendiğimiz kadarı ile Dersim Türk kültürünün en saf haliyle yaşandığı bir coğrafya. Zelyut, o bölgeye 3 defa gitmiş kutsal mekânları, mezarlıkları, mezar taşlarını incelemiş. Eski Türklerde olduğu gibi yer su ruhlarına inanıldığını, Dağ Kültünün yaşatatıldığını, mezar taşlarına Orta Asya Türkleri gibi koyun-koç toteminin kazındığını tespit etmiş.

**

Anadoluğu Aleviliğinin diğer coğrafyalardaki Alevi inanışlarından farklı yönlerini, sosyo-kültürel temellerini, Sünni inanç biçiminden hangi konularda ayrıldığını dinledik Rıza Zelyut’tan…

Alevi-Sünni arasında en temel farkın Muhammed-Ali ve Kuranı Kerim’in zahiri-batıni yorumlanması olduğunu düşünüyor ve Aleviliği İslamı tasavvufi olarak yorumlayan bir inanç biçimi olarak görüyor.

Tartışma yaratacak görüşleri var Rıza Zelyut’un.

Mesela İmamı Azam Ebu Hanifeyi büyük bir Alevi insanı olarak görüyor ve Emevilere başkaldırması sebebiyle büyük saygı duyuyor.

Ali evladı ile Türklerin kaderini örtüştürmesi ve Arap-Emevi anlayışının bu her iki kesimin kanını akıttığını iddia etmesi günün ilginç tespitlerindendi. Bir başka ilginç tespit ise Anadolu Aleviliğinin Türk kültürünün en büyük taşıyıcısı olduğu iddiası.

**

Gelelim günün en anlam taşıyan kısmına.

Rıza Zelyut bütün Türk Milliyetçilerinin Milliyetçi Hareket’te birleşmesi gerektiğini savunuyor.

Kürtçe eğitimin resmi hale gelmesi bu ülkede ikinci bir millet yaratılması çabasıdır diye Rıza Zelyut ile herhangi bir Ülkücü arasında görüş ayrılığı yok.

Türk Milliyetçilerinin-Milliyetçi Hareketin Alevilerin taleplerine daha duyarlı olmasını, Türk Milliyetçilerinin Alevilerle daha sıkı ilişki kurmasını arzuluyor.

Türk Milliyetçileri ve Aleviler arasında daha yakın ilişki kurulması noktasında büyük gayret gösterilmeli diyen Rıza Zelyut bu konuda Türk Milliyetçilerine-Ülkücülere daha çok iş düştüğünü düşünüyor.

Geçmişte yaşananlara takılmadan, kim haklı kim haksız kısır döngüsüne batmadan sağlanacak bu yakınlığın aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığının devamında kilit rol oynayacağını söylemesi benim açımdan çok önemli bir gelişme.

Alevilerle yakınlaşma konusunda kendisinden ve yazdığı eserlerden istifade edilmesi gerektiğini belirten Rıza Zelyut herhangi bir Alevi ile iletişim sırasında kendi kitaplarının referans olarak gösterilebileceğini , Alevi toplumu içinde kendisi gibi düşünen çok sayıda insan olduğunu söyledi.

**

Hülasa Alevi toplum ile ilişkileri son derece zayıf olan bizler açısından çok önemli bir toplantı oldu 2023Türkiye Platformunun kahvaltısı.

Rıza Zelyut bu toplumu anlamakta işe yaracak her şeyi söyledi zannımca.

Biz bir Pazar sabahı Türk Milletine, Türk kültürüne, Türk kimliğine aşkla bağlı Alevi bir aydını dinledik.

Türkiye’nin bölünmesi noktasında Kürtçü-liberal cenahla işbirliği yapan “AKP iktidar oldu da hepimiz Türk olmadığımızı öğrendik” diyen Sünni- siyasal İslamcı zihniyete nispetle soldan gelen Rıza Zelyut gibi Alevi kökenli bir Türk Milliyetçisini kendime daha yakın hissettiğimi söylemek zorundayım…

Ayrıca 4 saat keyifli bir sohbet yaptığımız bu değerli Alevi aydının mesajlarının Türk Milliyetçileri tarafından doğru okunması gerektiği kanaatindeyim.

İnşallah öyle olur…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.