Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Rekor Üzerine Rekor

23.05.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Soma’daki maden faciasıyla birlikte AKP’nin 12 yıllık iktidarında, istisnasız her alanda kırılmayan rekor kalmadı. Ancak, bu rekorların içinde ülke ve millet menfaatine olacak numune cinsinden bir tek şey arasanız bulamazsınız. Tamamı olumsuzluğu, tamamı kaybı, tamamı talanı, yalanı ve ihaneti, tamamı teslimiyeti gösteriyor.

Sözünün adamı!

Sayın Başbakan TOBB Genel Kurulu’nda konuşurken, “Tayyip Erdoğan sözünün adamıdır ve demokrasiyi geliştirdik” diye iki ayrı cümle kurdu. Bu sözleri dinlerken bir defa daha, “Allahım aklıma mukayyet ol” diyerek dua ettim. Biz mi başka ülkede yaşıyoruz, sayın başbakan mı başka ülkeden bahsediyor? Tayyip Erdoğan sözünün adamıysa, içerde yaşananları bir kenara bıraktık, dışarıdaki bütün dünyanın ibretle şahit olduğu vahametleri nereye koyacağız? Sözünün adamı olmak, “Libya’da NATO’nun ne işi var?” dedikten saatler sonra, Türk limanlarını, uçaklarını ve gemilerini Libya’yı yerle bir etsinler diye NATO’nun emrine vermek midir? Sözünün adamı olmak, “Van minüt” diyerek meydan okuyup, sonra da İsrail’i korumak için Malatya’ya füze kalkanı yerleştirmek midir? Sözünün adamı olmak Esad’a “kardeşim” demek, ortak bakanlar kurulu toplamak, sonra da “katil” ilan etmek midir?

Bunun üzerine bir de alın “demokrasiyi geliştirdik” sözünü koyun. Demokrasimiz o kadar gelişti ki, kimse korkusundan ağzını açamıyor. Medyada eleştiri yapanların derhal işten atılması isteniyor. Hakkını arayanların üzerine TOMA’larla, hukuk isteyenlerin üzerine mahkemelerle gidiliyor. Demokrasimiz o kadar ilerledi ki OECD’nin 41 ülke arasında yaptığı sıralamada son sırada yer aldık.

Beyzbol sopası rekoru

Biz yine AKP’nin rekorlarına dönelim. Hiç uzatmadan ve yorum yapmadan, yaşanmışları hatırlatalım: Mesela Obama’nın eline beyzbol sopası alarak ayar verdiği dünyadaki ilk ve tek başbakana sahip olma rekoru ne acıdır ki, bize nasip olmuştur. Bu rekorlara bir yenisi daha dün eklendi. Almanya Başbakanı Merkel, sayın başbakanın Cumartesi günü Köln’e yapacağınız ziyaret için “Erdoğan’dan kendini tutmasını, sorumlu davranmasını ve hassasiyet göstermesini istiyoruz” dedi ve Alman Polisi, “benzine ateşle gidilmesinden korkuyoruz” diyerek alarma geçti. Dünya da daha ziyaret yapmadan, gideceği ülke tarafından uyarılan ve ayar verilen bir başka başbakan ne görülmüştür, ne duyulmuştur ve bu rekor tamamen AKP’nindir.

Dışişlerinin rekorları

Hele bir de Dışişleri Bakanımız var ki, onu rekorlarını mutlaka ve uzun uzun anlatmak gerekiyor. Ülkenin Suriye’de nasıl bataklığa saplandığını, Mısır’da hangi bedelleri ödediğimizi, İsrail’le oynanan van minüt tiyatrosunun nasıl sonuçlandığını kim unutabilir? Obama’nın başbakanın yanında değerli bakanımızı garson gibi parmak işaretiyle yanına çağırdığını, benzer bir hareketi Putin’in de yapmakta bir sakınca görmeyip rekor üzerine rekor eklediğini asla unutamayız. ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin Davutoğlu’na “Ahmet, 17 Aralık operasyonuyla ilgili aramızda yaptığımız konuşmayı sen mi açıklarsın, yoksa ben mi söyleyeyim?” diyerek ortalığa saçılanlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi, dünyada hiçbir bakana nasip olmamıştır ve ülkenin itibarının ve saygınlığının ne hallere getirildiğinin acı ve ibret veren rekoru olarak tarihe geçmiştir.

İhanet rekoru

AKP’nin içerideki icraatlarında yine hiç kimseye nasıp olmamış ve bir daha da olmayacak dünya rekorları var. Bunların başında hiç kuşkusuz ihanet gelmektedir. Ne geçmişte, ne gelecekte AKP kadar milleti bölüp ayrıştırmaya, kendi ülkesini lime lime etmeye ve bölünmeyi sağlamaya hevesli, istekli ve gayretli bir iktidar olmayacaktır. AKP, bu özelliğiyle dünyada tektir ve öyle kalacaktır. İmralı’daki katil TBMM’de parti yönetmekte, gündem belirlemekte, Türkmen soykırımı yapan peşmerge Barzani’nin çözüm ortağı olmasından gurur duyduklarını söylemektedirler. Bir bölücü katilin yol haritasına itibar eden, onunla ortaklık kuran ve “benim söylediklerimi hayata geçiriyorlar” övgüsü alan dünyadaki ilk ve tek hükümet olma rekoru AKP’dir.

Tarihi rakamlar

Devletin resmi rakamları, kendi kontrollerindeki dernek ve sivil toplum örgütlerinin araştırmaları, diğer alanlardaki rekorları bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. İşsizlik rekoru yüzde 16 ile AKP tarafından kırıldı. Borçlanma rekoru 600 milyar doların üzerinde bir rakamla AKP’nin eseri oldu. Cari açık bütçenin neredeyse yarısına ulaşarak bir rekora AKP tarafından taşındı. Büyüme rekoru bir daha hiç kimseye nasip olmayacak şekilde, neredeyse yüzde eksi 14 oranı ile yine AKP tarafından kırıldı. Dünyanın en pahalı petrolünü Türk milleti tüketiyor. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında da dünyanın en pahalı ülkeleri arasındayız. Türkiye gibi bir tarım ve hayvancılık ülkesi, dünyanın en pahalı etini tüketmeye mahkum edildi. Süt, peynir, tereyağı ve diğer et ürünlerinde de durum farklı değil. Bu kadar parayı veriyoruz, yine de sağlıklı ve helal et yediğimizden emin değiliz. At ve eşek etinin devlet kurumlarında yedirildiği belgeleriyle ortaya konuldu. Fakirin tek besin kaynağı olan ekmek fiyatında bile dünyada dereceye giriyoruz. Bu rekorlara kuru fasulye, patates ve pirinç de eklenmiştir.

Utanç rekorları

Çeteler, mafya, çocuk kaçırmalar, toplu cinayetler, intiharlar ve toplumsal huzursuzluk konusunda da AKP dünyada kendine ön sıralarda yer bulmuştur. Devlete ve hukuka güven kalmadığı için insanlar kendi kanunu kendi koyacak duruma gelmişlerdir. Anasını öldüren evlatlar, sülalesini kurutan akrabalar, toplu katliamlar, hiç yüzünden işlenen cinayetler, kapkaçlar, uyuşturucu batakları AKP’nin utanç eserleri olarak rekor üstüne rekor kırmıştır. Çocuk gelinler ve kadın cinayetleri son günlerin rekorları olarak dikkat çekmektedir.

Dünya tarihine geçen rekorlar

Başbakanın kendi damadının başında bulunduğu bir şirkete devlet bankasından açtığı kredi sadece bugünün değil, önümüzdeki yüz yılın da rekorudur. Bir gecede yüzde 400 kazanarak dünya rekorları kıran Ofer’ler, 280 milyon dolara aldıkları Tekel’in içki fabrikalarından 6 ay sonra 900 milyon dolara satan uyanıklar, yetim hakkını çalan Deniz Fener’leri yine bu hükümet döneminin tarihe geçmiş dünya çapındaki rekorlarıdır.

Sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde evindeki 1 milyar doların sıfırlanması için oğluna talimat veren, 4 bakanı birden yolsuzluk ve rüşvet iddiasına muhatap olan, haklarında fezleke düzenlenen, çocukları, yakın çalışma ekipleri ve bürokratları gözaltına alınan bir başka hükümet ne duyulmuştur, ne de duyulacaktır.

Bütün bunlara eklenen son rekoru Soma’da yaşadık. Tarihin en büyük ve en çok can kaybı yaşanan maden kazasını yaşatma rekoru da yine AKP tarafından kırıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.