Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Redaksiyonu cani mi yapıyor?

21.09.2013
A+
A-

Uzun zamandır üzerinde çalıştıkları paketin içinden PKK’yla kurulan kirli ortaklığın vahim sonuçlarıyla birlikte, AKP’nin daha az oyla daha çok milletvekilini çıkarma oyununa yönelik düzenlemelerin çıkacağı anlaşılıyor. Gerisi bu iki tuzağı gizlemek ve bu millete hazmettirmek içindir. Bunun adına da “demokratikleşme” diyorlar. AKP’nin demokrasisi ancak bu kadar olur.

 

BİRKAÇ SAATLİK İŞ

 

Şu tiyatroya bakar mısınız? Paket hazırmış da, redaksiyon bekleniyormuş. Bu nasıl redaksiyonsa günler, haftalar sürüyor. Oysa herkes çok iyi biliyor ki, paket ne kadar büyük, içeriği ne kadar karışık olursa olsun, redaksiyon denilen şey aslında bir günlük bile değil, birkaç saatlik iştir. Sabah verirsiniz uzmanına, akşama teslim eder. Anlaşılıyor ki, bu işin aslı başka. Ortada bir redaksiyon var. Ancak gelişmelere bakılırsa bunu işin uzmanları değil diğer ortak, yani İmralı’daki bebek katili yapıyor. Zaten paketi birlikte hazırladıkları ortaya çıktı. Belli ki son şeklini de bu caninin onayına sunmuşlar ve onun ne diyeceğini, nereleri düzeltip, nereleri onaylayacağını bekliyorlar.

 

İPUÇLARI

 

Paket açıklanınca ne olacağı bugünden bellidir. Sayın başbakan her ne kadar beklentiyi yükseltmiş olsa da, sızıntılar ayrıntıların ipuçlarını veriyor. PKK ile kurulan ortaklığın pakete dönüştürülmesini bu milletin kolay hazmetmeyeceği ortadadır. AKP’nin üçüncü dönemi BOP yolunda ağır yıkımlar ve derin teslimiyetler getirmiştir. Millet mutlaka bunun hesabını soracaktır. Her ne kadar aksini söyleseler de, kendi yaptırdıkları kamuoyu yoklamaları bile çöküşün hızlı, devamlı ve sarsıcı olduğunu gösteriyor. Kaldı ki, AKP’nin kendi içinde yaşaması kaçınılmaz olan post kavgasının işaretleri gelse de, henüz alevi yükselmemiştir. Cemaatle restleşmeyi de buna eklemek gerekiyor. Seçim ortamına girilmesiyle birlikte herkes eteğindekini dökecektir ve AKP’nin nerelere sürükleneceğini kestirmek mümkün değildir. Kesin olan AKP’nin büyük depremler geçireceği ve belki de çökeceğidir.

 

GÜCÜ ELİNDE TUTANA AVANTAJ SAĞLAR

 

AKP’de aynı şeyi görmüş olmalı ki, milletten alınması artık çok zor görünen iktidarı, seçim sistemi oynamalarıyla elde tutmak için şimdiden hazırlık yapıyor. Bu kelimenin tam anlamıyla müflis tüccarın eski defterleri karıştırması halidir. Milletin vermeyeceği iktidarı, irade gaspında arıyorlar. Dar bölgeli seçim kağıt üzerinde makul görünse de, uygulamada gücü elinde tutanlara büyük avantaj sağlayan bir sistemdir. Devlet imkanlarıyla, kömür, makarna ve menfaat paketleriyle, baskı, tehdit ve şantajla, yerine göre etnik ve mezhep kışkırtmalarıyla sonuç almanız mümkündür. Ancak, buradan bir siyaset çıksa da, adalet çıkmaz. Adaletin olmadığı her sistem, daha büyük sorunlara açıktır ve sonunda çökmeye mahkumdur.

 

AYNI AKIBET

 

Benzer durumları ANAP’ın son dönemlerinde de görmüştük. Milletten uzaklaştıkça seçim sistemiyle oynamış, milli irade gaspıyla ayakta ve iktidarda kalmaya çalışmışlardı. Belli bir başarı sağladılar, ama bu bu iktidarda kalmalarına da, siyaset hayatında kalmalarına da yetmedi. Yaptıkları düzenleme döndü dolaştı, kendi sonlarını getirdi. ANAP gibi olağanüstü şartların ortaya çıkardığı köksüz bir yapı olan, varlığı ve devamı sifonun ipini elinde tutanların insaflarına kalmış, duruma göre vaziyet alan ve bir menfaat ortaklığından ileri gidemeyen AKP’nin akıbetinin de aynı olacağı, iki kere ikinin dört etmesi kadar kesindir. Milli irade gaspı için yapmayı planladıkları düzenlemelerin dönüp kendilerini avlaması, bizi asla şaşırtmayacaktır.

 

SİYASET NASIL ŞEKİLLENECEK?

 

Milletvekili genel seçimlerine 2 yıl kadar bir zaman var. Oysa yaklaşık 6 ay sonra mahalli idareler seçimleri yapılacaktır. Hemen sonrasında da Cumhurbaşkanlığı için sandık kurulacak. Bu seçimlerde ne olacağını, nasıl bir sonuç çıkacağını ve buna bağlı olarak siyasetin nasıl şekilleneceğini kestirmek kolay değildir. Sayın Abdullah Gül’ün tekrar aday olup olmayacağı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda AKP’nin başına kimin geçeceği ve bunun milletteki karşılığı şimdilik belirsizdir. Bildiğimiz ve emin olduğumuz tek şey, AKP’nin bu süreçte büyük sarsıntılar yaşayacağıdır. Kaldı ki, hiçbir şey olmasa dahi, bu kadar yıkım, bu kadar ihanet, bu kadar başarısızlık, bu kadar çöküntüden sonra, milletin bu seçimlerde AKP’ye bir ders vermesi çok yüksek ihtimaldir.

 

NELER GÖZE ALINACAK?

 

Bugünden 2 yıl sonrasını dizayn etmeye çalışmak belki birilerinin hesabın uygundur, ama milletin hesabını unutmamak lazım. Yoksa, bütün bu tartışmaları bugünden alevlendirerek, PKK ile kurulan kirli ortaklığı, İmralı canisinin isteklerini harfiyen yerine getirmedeki çabayı gizleyebileceğinizi mi zannediyorsunuz? Bu paketin içinden PKK ortaklığının tezahürlerinden başka, bilmediğimiz ve kestiremediğimiz bir şey çıkacağına ihtimal vermiyoruz. Ancak, AKP’nin iktidarını sürdürebilmek için neleri göze aldığını görmek bakımından çok ibret verici olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.