Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

DÜZCE’DEKİ RABİA HEYKELİNE BÜYÜK TEPKİ!

22.06.2017
A+
A-

Düzce Belediyesi tarafından kavşağa dikilen Rabia heykeline ülkücülerden tepki geldi.

Düzce Ülkü Ocakları üyeleri, belediye tarafından kavşağa dikilen Rabia işareti heykelini bastı, tepki gösterdi. Ülkü Ocakları üyeleri Anıtpark’ta toplanıp heykelin bulunduğu kavşağa kadar ‘Bozkurt Türkün milli sembolü’ sloganı atarak yürüdü. Ülkücüler, heykeli Ülkü Ocakları bayrağı ile kapattı.

Düzce Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Gülaçtı, burada yaptığı açıklamada, Arapça’da ‘4’ anlamına gelen Rabia işaretinin milli kültüre empoze edilmeye çalışıldığını söyledi. “Biz ne tek devlete, ne tek bayrağa, ne tek millete, ne de tek vatana karşıyız” diyen Gülaçtı, şöyle dedi:

“Bir kere bu ülkücülerin evveliyatından beri seslendirdiği bir şeydir. Biz bunun yanına tek dili de ekliyoruz. Ancak bizim karşı çıktığımız Mısır’daki ayaklanmadan sonra Müslüman kardeşlerin işareti olan Rabia işaretinin bizim milletimize milli bir sembol olarak empoze edilmesidir.

Eğer ki; Düzce Belediye Başkanı buraya bir milli sembol yapmak istiyorsa ya ‘Bozkurt’ yapacak, ya çift başlı kartal yapacak. Rabia bizim sembolümüz değildir. Sadece siyasi eyyamcılık için buraya dikilen bu ucube bir an önce kaldırılmalıdır. İster kendi cebinden yapsın, ister belediyenin kasasından yapsın, hiç kimse buraya bu ucubeyi dikemez” dedi.

15 Temmuz sonrası oluşan Yenikapı mutabakatına vurgu yapan Gülaçtı, söz konusu heykelin milletin birliğini, Düzcelilerin birliğini bozmak için dikildiğini savunarak şöyle devam etti:
“Bu sadece bir çevre düzenlemesi değil, kardeşler arasına, Düzceliler arasına ve Türk milleti arasına sokulan bir nifaktır. Bugün MHP burada belediye alsa, buraya 3 hilali dikse, bu millet ne der? Halbuki 3 hilal, Türk Milleti’nin sembolüdür. Buraya CHP iktidar olsa, 6 oku koysa, bu millet ne der? 6 ok Atatürk’ün inkılaplarının sembolüdür.

Ona rağmen buraya koyamaz. Ne 3 hilal, ne bir siyasi simge burada Düzce’nin ortak değeri olamaz. Bu siyasi eyyamcılıktır. Bu yanlışın bir an önce buradan kaldırılmasını talep ediyorum. Gerek hukuki, gerekse diğer alanlarda bunun takipçisi olacağız.”

MHP Düzce İl Başkanı Ümit Yılmaz

“Kamusal alanda böyle bir siyasi amblemin kullanılması kamuoyunda ‘ülke acaba parti devleti haline mi getirilmek isteniyor?’ endişesi uyandırmaktadır. Ülkemizin birlik ve beraberliğe çok fazla ihtiyaç duyduğu bugünlerde AK Parti’ye oy vermeyen seçmenleri iğreti eden, halkta kamplaşma ve bölmeye sebep olacak bu tür eylemlere derhal son verilmesi tarafımızdan talep edilmektedir. Ayrıca Düzce’mizin bu kadar sorunu varken belediyenin halka hizmet etmesi gereken birçok konu varken Sayın Belediye Başkanının bu tür eylemleri yapması ne anlam ve ne maksat taşımaktadır? Sadece kendi siyasi ikbalini ve siyasi geleceğini garantiye almak için bu tür işlemler yapması hiçbir anlam ifade etmemektedir”

MHP Düzce Merkez İlçe Başkanı Ömer Albayrak

“Sayın başkan kamuoyunda kendisiyle ilgili gündemde olan birtakım söylemleri bastırarak parti içerisinde kendine daha fazla destek sağlamak için mi, halka hizmet etmesi gereken parayla şehrimizin merkezine dikebilmektedir? Bu cüreti nereden almaktadır? Burası bir hukuk devleti ise herkesin eşit muamele görmesi gerekmektedir. Bununla ilgili kamu görevlilerini göreve davet ediyoruz . Heykelin bir de maliyeti var. Siyasi parti amblemini devletin parasıyla şehrin meydanına dikebilmek ancak Keleş’in yapabileceği bir iştir. Bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek Düzce’mizin damadıdır. Geçmişte heykellerle ilgili bir beyanatı vardır. Gökçek’e buradan sesleniyoruz. Kendisinin de ilgisini çekecek bir sanat eseri Düzce’de vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.