Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak

POPÜLİST POLİTİKALAR VE MİLLİYETÇİ/ÜLKÜCÜ HAREKET

16.07.2016
A+
A-

 

 

Ülkücü, idealist insandır. Özellikle Türk Milleti için her şeyin en mükemmelini istemek en doğal hakkıdır. Bu kapsamda “Ben daha iyi yaparım” diyerek Ülkücü adap, terbiye ve teamüller doğrultusunda yönetime talip olabilir. Bu durum bir Ülkücünün en demokratik hakkıdır. Bu noktada hiçbir sıkıntı yoktur.

Teşkilat, Ülkü değerleri yolunda mücadele için doğan, mücadele yolunda gelişen yapının adıdır. Bu yapı, yüksek bir Ülkünün inanmış yüreklerle beraberliği, kapsamlı bir çalışmanın kahramanlık ve fedakarlıkla uyumlu birlikteliğidir.

Öncelikle şu konuda anlaşalım:

MHP Ülkücü Hareketin siyasi kanadıdır. MHP için asli unsur Ülkücü Harekettir. Milliyetçi Hareket Partisinin partinin ev sahibi Ülkücü Hareketin mensuplarıdır. Bütün Ülkücüler MHP’de olmak zorundadır ama, bütün MHP’liler Ülkücü olmak zorunda değildir. Ülkücü olmayıpta bu partiye hizmet için gelmiş kadrolar baştan bu gerçeği kabul etmeliler. Ülkücü olmayan kadrolar MHP içerisinde Türk Töresince misafir muamelesi görüp, baş köşeye oturtulurlar. Baş köşeye oturan akademisyen, sanatçı, gazeteci, teknokrat veya bürokrat olan; Ülkücü olmayan kadrolar genel başkanlık hariç partinin her kademesinde görev alıp, hizmet verebilirler.

Buraya kadar herşey normaldir.

Anormallik Ülkücü olmayan kadronun içinden birisinin kendisine bazı özellikler vehmedip, ev sahibi olması iddiasında bulunmasıyla, evin tapusunu üstüne geçirmeye çalışmasıyla çıkar. Ülkü değerlerinden yoksun olduğu için, öncelikle bu camianın varlık ve birlik sebebi değerleri ortadan kaldırmaya çalışır. Aş, iş, zenginlik vaadeder. Yüksek maaşlı, kadrolu işler vaadeder. Tıpkı bir zamanlar DYP genel başkanı hanımefendinin “İki anahtar” vaadettiği gibi. Bu vaatler Ülkücü için sınav niteliğindedir. Çünkü Ülkücü, kollektif düşünce yeteneğine ve refleksine sahip olmalıdır. Oysa bugün MHP içinde belli bir odaktan söylenen iş, aş, zenginlik vaatleri ise, insanın en zayıf noktası, nefsini hedef alan bireysel vaatlerdir. Özünde Turan Ülküsü ile kollektif düşünceyi hedefleyen Türk Milliyetçiliğinin değerlerinin, bireyselci düşünen liberal anlayış ile iğdiş edilmesine hangi şuurlu Ülkücü seyirci kalabilir? Hiç kimse cennet vaadiyle Ülkücü olmamıştır. Ülkücü çileye talip olan, Türk Dünyası adına kollektif düşünce sahibi insandır. Omurgasız, liberal, materyalist, bireyci, merkez söylemlere kanmak, Ülkücü ferasetine sahip olan insanın kabul edeceği birşey değildir.

Anormallikler sıralamayla bitmiyor elbette. MHP camiasında bir “Popüler olma” söylemidir gidiyor. Popüler kültür, Ülkü değerleriyle nasıl bağdaştıralabilir? Popüler kültürün amacı hormonlu cesametler yaratmaktır. Hormonla yaratılan kof cesametler Milliyetçi Hareket Partisinin Ülkü değerlerini ifade etmekten uzak olduğu gibi, aksine tahrip eder. Bunun en güzel örneği Ak Partide yaşanan süreçtir. Ak Parti yönetimi “Milli Görüş gömleğini çıkardık” diyerek ve popülist politikalar geliştirerek iktidara geldi. Bugün Milli Görüş’ün durumu ortadadır. Milliyetçi Hareket Partisi Ülkü değerlerinden taviz verip, paradigmalarını değiştirerek herhangi bir seçime girmesi belki ilk etapta suni bir oy artışı sağlayabilir ancak, ikinci seçimin sonu hüsran olacaktır. Çünkü gezen esnek oylarla sağlanan artış, kalıcı bir artış olmayacaktır. Gezen oyların kahir ekseriyet sahibi nefsi menfaatleri için oy veren seçmendir. Nefsi menfaatleri için idealist yapılarda siyaset yapılamaz. Eğer yapılırsa, o yapıda idealizmden söz edilemez. Böyle bir durum, Ülkücü Hareketle asla bağdaşmaz.

Çünkü Ülkücü; mukaddesi olandır. Mukaddesatını omurgasız hiçbir polititik projenin malzemesi yapmaz. Mücadelesinin geleneği, duruşunun töresi vardır. Ülkücü Hareket, Türk milliyetçiliğinin rotasını çizmiş, yörüngesine oturtmuştur. Ülkücü hareketin yörüngesini değiştirmeyi hedefleyenlerin, şovmenlere taş çıkartan sanal hedef ve heyecanlarının yarattığı saman alevi tez zamanda sönecektir. Milliyetçi/Ülkücü Hareketi bölme çabaları Ülkü değerlerine sahip hiçbir vicdanda karşılık bulmayacak, Milliyetçi Hareket, Ülkücü refleksiyle insan nefsini hedef alan çürük yapıyı bünyesinden atacaktır.

Ülkücü, medeniyetler mücadelesinde nefsini düşünen değil, varlığını Türk varlığına armağan edendir.
M.Hıncal Poyraz

KAynak : bıyıksızlar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.