Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

PKK’ya Teslim Mi Oldunuz?

05.06.2014
A+
A-

FİKRİ ATILBAZ

İddia vahim. Diyarbakır-Lice yolu uyuşturucu yüzünden kapatılmış. Açık söyleyeyim, beni yolun şu ya da bu sebepten değil, beni yolun kapatılmış olması kahrediyor. Beni askerin düştüğü acınası hal ilgilendiriyor. Beni, Başbakan Erdoğan’ın Taksimde destan yazdı dediği polisin gerçek teröristler karşısındaki durumu ilgilendiriyor.

Diyarbakır-Lice yolunda olay var. Yollar kunduz yuvasına dönmüş. Geçiş yasak. Kim olursan ol, geçiş yassak hemşerim. ‘Ben Devletim, deler geçerim’ diyen bir irade yok. Bu ne tür bir zavallılıktır, soruyorum size, bu nasıl bir acziyettir? Asker ne yapıyor? Polisle birlikte hareket eden jandarma, polis ne iş yapıyor?

Yolun bir tarafında Devlet güvenlik kuvvetleri, kapatılan kısmında PKK’lı teröristler… Tabloya bakın. Bunlardan daha kötüsü, basınımız bu olayları vermiyor. Tam bir mütareke basını ortamı mevcut… Herkes goygoyculuk yapmakla meşgul… İktidar yalakalığı yapılmakta… Bunu yaparken bazı olayları görmüyorlar. Görmezden geliyorlar, ‘Aman ha süreç zarar görmesin’ diyerek kafalarını kuma gömüyorlar…

Tam bir devekuşu misali mabatları dışarıda kalıyor. Bu iktidar, PKK’yla ateşkes yaptı. Mütarekede bulundular. Ondan sonrasında gazetelere sahip oldular, havuz medyası oluştu. Sahip olamadıklarının patronlarına diş geçirdi, gazetecileri attılar. İhanetin adına süreç dendi, İmralı’da oturan bebekkatiline ram olundu. Mütareke basını böyle doğdu, ‘Aman ha süreç zarar görmesin’

Osmanlı zamanındaki Mütareke Basını şöyle diyordu; “Yunanlılar ne kadar ebedi düşmanımız olursa olsun, bugünkü galiplerimizin bir müttefikidir, onlara karşı yapılacak hareket, İtilaf Devletleri’nin kırgınlığına sebep olur.” (23 Mart 1920 Alemdar Gazetesi)

Bu günün basınının o günkü basından ne farkı var. Bırakın basını, Devletin bürokrasisi bile bebekkatilini takdir edecek duruma gelmiş. Değerli okurlar, Milliyet’in yayınladığı, “İmralı Zabıtları”nı okuduysanız, bu gün gerçekleşen her şeyin o zabıtlarda yazdığını görürsünüz. Bebekkatilinin bu süreçten güçlenerek çıkacaklarını dediğini, 50 bin kişilik halk savaşından söz ettiğini, şu an bağımsızlıktan söz etmenin uygun olmadığını, önce özerklik üzerinde durulması gerektiğini o zabıtlarda bulabilirsiniz. Zabıtlar yayınlandığında kıyametin koparılması bu nedenledir.

1991 yılında, “Bu kirli devleti lime-lime etmek namus borcudur” diyen bebekkatili, 1999 yılında, yakalandığında can korkusundan şu sözleri sarf ediyordu; “Devlet bana hizmet imkanı verirse, çok açık söylüyorum, inanılmaz gelişmeler ortaya çıkacak. Doğudaki halkın cumhuriyetin taze kanı haline getirilmesi söz konusu… Ben devletin bir eri gibi, oldukça akıllı bir eri çalışacağım… Neden ben Devletle birleşmeyeceğim, neden ben Devletin bir eri olmayacağım? Söz veriyorum”

“Gel şunu yap deyin bu benim için emirdir”, “Bana 6 ay verin örgütü halledeyim” diyen bu bebekkatiliydi. Böyle konuşan pusmuş bir katil kimin işine yarar? O vakit, o yaşamalı ki Türkiye için tehdit olmaya devam etsin. Vaat edilmiş toprakların sahibine hizmette bulunsun.

Sonrasında, AKP iktidar olur, 2004 yılında idamı tamamen kaldırır. Bebekkatilini rahatlatır. PKK çetesine yapılan operasyonları yavaş yavaş en alt seviyeye indirir. Böylece bölücü çetenin toparlanmasını sağlar. Adamlığı cinsiyet meselesi olarak gördüğünden bebekkatilini adam yerine kor, devlet başkanı muamelesi yapar. Çete güçlenir, çatışmalar hızlanır, şehitler çoğalır, ortamın hazır olduğuna inandıklarında da, çete başıyla mütarekeye otururlar ve onun verdiği yol haritası üzerinde ilerlerler. Bütün bunlar olurken yanlarında olmayan basını da yavaş yavaş hallederler. Sözde çözüm süreciyle birlikte, “Mütareke Basını” da netleşmiş olur.

Evet, Karlıova-Varto yolu da; kalekollar bahane edilerek 2 gündür teröristlerce kapatılmış. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bazı askeri personellerin evleri kimliği belirsiz kişilerce kırmızı boyayla işaretlenmiş. Yetkililer, olayı terör örgütüne müzahir gruplar tarafından askerlerin evleri hedef haline getirilerek, tehdit maksatlı olduğunu değerlendirmiş. Sonrası ne olacak? Asker, evlerinde, iş yerlerinde, yolda şehit edilen koruyucularına sahip çıkamadığı, onların PKK’ya yem olmasına müsaade ettiği özel korucular gibi, kendi askeri personelini de sahipsiz mi bırakacak?

Yollar kapanıyor yoksunuz, evler işaretleniyor yine yoksunuz. Baylar yollar kardan kapanmıyor, yollar PKK’dan kapanıyor. Kar yağmıyor, dağdan şehre PKK’lı yağıyor. Siz hala, “Aman ha süreç zarar görmesin” diye kurşun sıkmayın. Bir de tatbikat yapıyorsunuz! 8 gündür çapulcular tarafından kapatılan bir yolu açamayan, tatbikat yapsa kaç yazar?

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.