Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

PKK’nın Silahsızlandırılması; Hareketinin Sınırlandırılması

18.11.2014
A+
A-

Başlık David Phillips’in PKK raporuna ait. O raporun AKP iktidarı ile nasıl hayat bulduğunu az sonra anlayacaksınız. Öncesinde yandaş gazeteciler eli ile toplumun nasıl yönlendirildiğine bakalım.
O yazarlardan biri Abdülkadir Selvi. Musul başkonsolosunun aylarca IŞİD elinde tutulup, kurtarılmasının ABD’nin insafına kaldığı bir anda Ahmet Hakan’a röportaj vermişti. Başkonsolos için ‘Ankara’yı dinlemedi’ diyerek vebali ona yüklemişti. Açıklamanın haftasında IŞİD, MİT’e tutsakları teslim etti. Müzakere IŞİD’le mi, ABD ile mi yapıldı takdirinize bırakıyorum. Müzakere sonucunda ne elde etti ABD?
Peşmerge görünümlü PKK’lıların, Urfa’dan çatışma şehrine sokulmasını..
Oradaki çatışmanın seyrini değiştirmek değil, Türkiye’ye ‘haddini bil’ konvoyudur o. Bu arada Erdoğan, Davutoğlu hepsi bir ağızdan PKK’ya verip veriştirdiler. Zaten anlamışsınızdır yeni tavizin yolda olduğunu. PKK partisi de ‘görüşmeler sürsün’ dedi.
Gizli Başbakan Yalçın Akdoğan, ‘ameliyat yaptırmayız’ dedi. Güya PKK ve yandaşları ülkeyi bölmek isterse müsaade etmezlermiş. ‘Kürt açılımı diyerek ameliyatı zaten iktidar kendisi yaptı.’

Neyse efendim; gelelim Selvi efendiye demiş ki “çözüm sürecinde gelinen aşamasında, PKK’nın kendini lağvedip, silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan etmesinin üzerinde çalışılıyor.”
PKK son aylarda bölgede denetimi tamamen zaten ele geçirdi. Türk askeri sivil kıyafetiyle bile tedirgin dolaşıyor. PKK’lı olmayan, devletin güvencesini görmek isteyenlerin de PKK’ya yönlendirildiği vahim süreçteyiz.
Selvi’nin şimdiye kadar manipülasyon için duyurdukları doğrulanmasa da ilk düşüneceğimiz ‘PKK’ya ne söz verildi?’ sorusunun cevabı. Seçim öncesi PKK’nın gölgesini üzerlerinden çekmek için mi o satırlar yoksa PKK’ya özerklik sözü mü verildi?
Derken Öcalan’ın yerine hazırlanan Demirtaş, Öcalan’ın ‘nisana kadar silahsızlanma çağrısı’ yapacağını, seçimden sonra ‘el mi yanma, bey mi yaman’ dönemine başlanması şartıyla dediğini açıklıyor. Seçime kadar iktidardan ne koparılırsa kârdır dönemine girdi PKK. Sonrası tufan.
İktidar her seçim öncesinde PKK’nın dizginini gelecek için verdiği bir sözle tutuyor? Nedir o söz? Ne olduğunu, PKK partisi her daim açıklıyor. ‘Özerklik ve Kürdistan Devleti kurulacağını’ anlatıyorlar.
Kürdistan’a karşılık ateşkese, terörün bitilmesi denilir mi?
***
AMERİKA’NIN KÜRT RAPORUNDA NELER YAZIYORDU?
Kasım 2007’de yayınlandı. Okuyun hatırlayın, düşünün. Oniki yılık iktidar döneminde ve açılım sonrası yedi yılda AKP iktidarı o planda nereye ulaşmış?
“Sivil Anayasanın önemi, siyasi ve kültürel reformların uygulanması, 301.Maddenin kaldırılması…. Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkındırılması…AB hedefine devam edilmesi…. 28 Eylül’de Irak ile imzalan antlaşmanın doğruluğu.

Mahmur kampında yaşayanların Türkiye’ye yerleştirilmesi…Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin bu adımları atması durumunda, Türkiye’nin Barzani’yle doğrudan ilişki kurması…..Türkiye K.Irak’ta Kürt devleti kurulmasından korkmamalı.

PKK’nın barışçı bir yaklaşım sergilemesi durumunda, örgüt üyeleri için af ilan edilmesi gerektiği…..DTP milletvekillerinin PKK’yla Türkiye arasında arabulucu olabileceği.
Kürtler dünyanın devletsiz en büyük azınlığı. Tahmini olarak 30 milyon Kürt var. Türkiye, Irak, İran, Suriye ve topraklarını içeren bir coğrafi alanda yaşıyorlar. (Sırada Büyük Ermenistan var.) Atatürk Kürtler için devlet sözü verdi kurmadı. (Yalan)
Türklerin büyük bölümü, ABD’nin ‘Kürdistan’ kuracağına inanıyor. Kürtlere her türlü kültürel hakların verilmeli… Kürt dilinin kullanımı dahil, genişletilmiş, ve kamu eğitim ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesi gerekmekte…PKK liderleri için af önem taşıyor…Azınlık hakları iyileştirilmeli..Ordu demokratikleştirilmeli.”
Amerikan raporunu Yenişafak şu başlıkla duyurmuş o dönem. “ABD’den Türkiye’ye PKK taktiği – Amerika’da hazırlanan yeni bir raporda PKK ile ilişkilerde Türkiye’ye yeni tavsiyelerde bulunuluyor.” (1)
‘Açılımından’ iki yıl önce yazılmış bu rapora bakarsanız, açılım AKP iktidarının projesidir diyebilir misiniz? Diyemezseniz, PKK eli ile Amerika, bölgede özerk devlet sözünü seçimden önce almak için iktidarı sıkıştırdığını sanırım anladınız. AKP’nin gücünü kaybettiğini gördüler. ‘PKK silah bırakacak’ aldatmacasıyla, ‘resmi müzakere ve gözlemci devlet ile resmi müzakere’ kararı aldırmaya çalışıyorlar.
Erdoğan 1001 gece masallarına dalmış, ebediyete ‘Büyük Erdoğan’ olarak geçmenin hayalini kurup, bin odalı sarayında Emine’si ile huzur içinde tıngır mıngır yaşarken, ne olacak bu ülkenin hali?
Not: İktidarın güç kaybettiği doğru. Fakat seçimden önce muhalefete de güç kaybettirmek için kumpas üzerine kumpas kurulacağı ayan beyan görülüyor değil mi?

Kaynak: (1) 12 Kasım 2007 – Yenişafak – http://www.yenisafak.com.tr/gundem/abdden-turkiyeye-pkk-taktigi-81377

 

 

Neval KAVCAR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.