Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

PKK/Akil kanadı

09.04.2013
A+
A-

Neval KAVCAR
Tellal bir nevi. Padişahın emir ve buyruklarını halka duyuran sesi gür görevli tellal. MHP, Akil adamları Sevr sonrası halkı yatıştırmakla görevli heyet-i nasihaya benzetince dananın kuyruğu koptu. Ayıp diyen mi ararsın, ülke işgal altında mı diye soran mı? Gerçekten ülke işgal altındaymış gibi, nasihat heyetini görevlendirmek neyin nesi?

 

Milli irade diyen Erdoğan hangi akla hizmet, bu akilleri görevlendirdi ki? Milletin vekili yok mu? Onlar niye anlatmıyor iyi bir şeyse bu barış? Sonra bu akiller neyi ne kadar biliyor da, vatandaşa ne anlatacak? İçlerinden biri hemen göreve başladı fakat arkadan dolandı söyleyeceğini söyleyemedi.

Bahçeli’nin akil tarifi, MHP’den sorumlu Bugün Tv’de İç Anadolu’dan sorumlu akil başkan Ahmet Taşgetiren’in de içinde olduğu ekip tarafından eleştirildi. Eski mücadeleci kendisi. Ankara Belediye başkanı gibi. AKP içinde, araziye ayak uydurdular, açılımcı oldular. Bu yaşa gelmiş, saçları sakalları ağarmış bu insanlar yandaşlıkta birbirini geçmek için yarıştılar. ‘Ali barışı sev. Ayşe barışı tut’ gibi bir programdı. Vatan toprağından geçmenin adı ‘barış’ olmuş meğerse.

 

Neyse efendim, akillere şöyle bir bakınca Soros’tan milyon dolar aldıklarını söyleyen TESEV’in başkanı Can Paker, Sonra TESEV’in baba bir kardeşi TEPAV’ın kurucu üyesi TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu. (TEPAV’ı artık tanıyorsunuz. Türk Ocaklı bir büyüğümüzün de kurucu üye olduğu, küreselleşme yanlısı düşünce kuruluşu)

Soros’un Yugoslavya’yı bölmek için harcadığı çabayı şimdi uzantısı, birlikte faaliyet gösterdikleri sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri yapacak. TESEV’in Kürt raporlarını biliyorsunuz. Can Paker, akil değil taraflı, ‘Kürtlere özerklik’ peşinde koşan vakfıyla, bunun demokratikleşme olduğunu savunan birisi.

Taha Akyol’sa, akillerin heyet-i nasihaya benzetilmesini yanlış bulmuş. Onlar Sevr’i, akiller Lozan’ı korumak için yola çıktı demiş. Lozan’a göre ‘Kürtler’ müslümandır, azınlık değildir.’ Akiller Kürtlerin azınlığını tanımamız yani Lozan’ı yırtmak ve meçhule doğru yol aldırmak için çıkıyor yola. Bu tür söylemleri kendisine hiç yakıştıramıyorum.

PKK’nın istediğini vermezsek savaş olur, o halde Kürdistan’ın kurulmasına müsaade edelim sonucu doğuracaktır akillik faaliyeti. Bahçeli’nin 63 karanlık yüz diye adlandırdığı akiller “Türkiye’nin nasıl bölüneceğini, Türk milletinin etnik kamplara nasıl ayrılması gerektiğini, PKK’nın ne şekilde meşrulaştırılacağını ve milli devlet yapısının hangi yollarla çökertileceğini Türkiye genelinde hevesle anlatacaktır.”

***

Kürt Konferansına katılan akiller

Bugüne hemen gelinmedi. AKP iktidarı döneminde freni boşalmış kamyon gibi yokuştan inen Kürtçülük hareketi her daim, demokratikleşme adına desteklendi. İvme kazandırıldı. Bilgi Üniversitesinde 11 Mart 2006’da “Türkiye’nin Kürt meselesi, Demokratik çözüm arayışları” paneli yapıldı. (Sonra başkaları da) Konuşmacı olarak katılanlardan, bugün akil olarak seçilenler bakın kimler?

“Ali Bayramoğlu, Muhsin Kızılkaya, Kürşat Bumin, Etyen Mahçupyan, Baskın Oran, Murat Belge, Oral Çalışlar.” Adlarını verdiklerim oturumlarda bu konuda fikir beyan edenler efendim. Başka? Başka devamı da var elbette. Aynen şimdiki akiller gibi. İçlerinde Abant müdavimleri, küreselleşme denilen ABD yayılmacılığına hizmet edenler, her devrin adamı olmayı başaranlar ve Türk Milletinden olmayı beceremeyenler.

Mart 2006’da Bilgide bu toplantı yapılırken, üniversitenin karşısına Genelkurmayca hazırlanan ‘Şehidim! Emanetin şerefimdir’ afişi asılmıştı. (18 Mart münasebetiyle) David Phillips’in ‘Kürt raporunda’ Türk Silâhlı Kuvvetlerinin demokratikleşmesi de vardı hatırlarsanız. Elhamdülillah askerimiz demokratikleşti, PKK’ya dere tepe düz oldu. PKK biraz daha bastırsa, silahlarını askerimize bile taşıtır alimallah. ‘Asker PKK ile mücadelede başarısız oldu, sivil inisiyatif denensin’ söyleminde gelinen yer, akillerle halkı kandırma safhası.

MİT’çi Mahir Kaynak’ın kızı, Bilgi Üniversitesinde görevli Deniz Ülke Arıboğan’da köşesinde (Akşam) “Toprak parçasını kutsal kabul edip de, üzerinde yaşayan insanı yok sayan anlayışla mücadele edilmesi gerektiğine inanırım” demiş. (1) ‘Toprak parçasına’ vatan dendiğini bilmiyor, emlâkçi gözüyle bakıyor. İşte akil bir kadın! ‘PKK anlayışını millete kakalamak için yola çıkmış.’ Akillik kriteri böyle bir şey. Vatanı arazi zannettirip pay etmeyi yedirecekler millete.

Ya, PKK’nın şehir yapılanması KCK’dan yargılanan Lemi Özgen’e ne demeli? Liste PKK’nın siyasi kanadı gibi davranacak resmen. Bunlara akil değil, PKK/Akil demek daha uygun düşer. Akiller ‘Öcalan açılımının’ içeriğini bilmiyor. Bilmeden ‘barış’ denilen içi meçhul kelimeye hizmet için yola çıktılar. Sizce ne kadar akıl-lar? Akiller yoluyla caninin önüne kırmızı halı serilmek isteniyor anlayacağınız.

Vatan toprağından parça koparılmasına müsaade ‘siyasi teröre’ girer mi tartışmakta fayda var.

PKK ile mücadele yerine müzakere ile ‘ver kurtulu’ seçen, başkan olabilmek için bunu da yapan Erdoğan ve nasihat heyetinin o görevi kabulü kendilerini Türk Milletinden addedememekle mi ilgili, Napolyon’un ‘para, para, parasıyla mı?’ bilemedim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.