Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

PKK ile ‘barış!!’ ayni Mondros gibi, Aldatmaca

01.03.2013
A+
A-

Neval KAVCAR

Erdoğan büyük oynuyor. Ortaya koyduğu ise Türkiye’nin bütünlüğü. PKK’ya cezaevindeki terör lideri eskisi ile son verdirileceğini sanıyor. Öcalan’ı Türkiye’ye teslim eden ABD olduğuna göre, nasıl olup da bu işi bitirecek olanın o olduğunu zannedip hayatımıza kastediyor onu anlayamadım.

Öcalan’ın öldürülmeme anlaşması iddiasının doğruluğu, mahkemeden sonra AKP, DSP, ANAP, YTP, DYP, SP’nin el birliği ile çıkardığı ‘idam cezasının’ kaldırılmasıdır. AKP’nin yüzsüzce MHP’ye ‘asmadınız’ dediği durum, Refah-Yol hükümetince kabul edilen Abdullah Gül – Abdullatif Şener’in imzasını taşıyan “AİHM’nin yargı yetkisini kabul ettiği’ belge sebebiyledir. (MHP koalisyon ortağı dönemde yaşananları, tam olarak anlatamadı ne yazık ki.)

Yargıtay’ın idamı onayladığı gün İmralı canisi, AİHM’ne başvurmuş, AİHM mahkeme sonuçlanana kadar infazın durdurulmasını istemiştir.O süreç içinde de adı geçen partiler ‘idam cezasını kaldırma’ adı altında Öcalan’ı ipten almıştır. ‘Assaydınız ya diyen Erdoğan AKP’li vekiller idam kalksın diye ellerini kaldırırken o meclisin misafir bölümünde oturmuş onları seyrediyordu.

Bizler o dönem öylesine yoğun dezenformasyon altında kaldık ki, Ankara’da olup biteni göremedik. Siyaset ve medyanın çığırtkanları ‘Öcalan’ı ipten kurtaranı MHP gibi takdim etti.’ İdam cezasının oylanacağı oturuma katılan 437 vekilden sadece MHP’nin 112 vekili ret oyu verdi. (1)

Öcalan Türkiye’ye teslim edilirken 56. Hükümet vardı Anasol. Bunlar ‘asmayacağız’ diye mi teslim aldı caniyi. Bu vahim iddianın gün yüzüne hâlâ çıkmaması, millet vicdanını yaralıyor. Ülkede her şeyin açığa çıkarıldığı, bu konunun hâlâ örtüldüğü düşünülürse ‘doğru’ kabul etmek gerekecek o iddiayı.

Caninin Türkiye’ye teslimi, şu an yaşadığımız safhanın başlaması içinmiş demek ki. Ecevit-Yılmaz hükümeti (56.) ve devlet bu konuda ne biliyorsa, siyasi açıdan bu işin deşilmesi şart olmuştur.

***

AKP Öcalan’ı asmayı hiç düşünmedi

AKP grubu adına Mehmet Ali Şahin (İst.) – …..Grubum adına söz aldım; …..Bugün, bu teklifin geneli üzerinde yapılan konuşmalarda da ifade edildiği gibi, Avrupa Birliğine girme hedefi, siyasî partileri de aşmış; devletimizin, ülkemizin bir ulusal projesi haline gelmiştir.….Türkiye de eğer, Avrupa Birliğine girmek istiyorsa, bu kriterleri ülkesine taşımak durumundadır.” (1 Ağustos 2002 TBMM’de idam cezasının kaldırılması konuşması)

Deyip idamın kaldırılmasını sağladı AKP grubu. Yapılanın mazereti ise AB’ye uyum. AB hedefi ülkenin bölünmez bütünlüğüne mi göz dikti? Durum ya öyle ya da AB’yi hedefleyen AKP, uyum adı altında milletin mezarını kazıyor. Baldıran zehri içiriyor.

O gün ‘idam cezasının kalkması için ellerini kaldıran AKP’ şimdi de PKK ile pazarlığa girişti. İşin sonunda caninin affının da olacağı bunun için terörün sonlanması şartının konuşulduğu iddia ediliyor. AKP geldiğinde de terör sıfır noktasındaydı. Özet gayretle hortlatan, göz yuman kendileri. PKK bittiğinde Türkiye ne verecek? Erdoğan bu mevzuya nedense hiç girmiyor.

***

PKK Silâh bırakınca her şey bitiyor mu?

Erdoğan vatandaşa bu duyguyu yerleştirmeye çalışıyor. Aynı 1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında halka verilen ‘savaş bitti, her şey yolunda’ mesajı gibi.

Her şeyin yolunda gitmediği, vatan toprağının işgal edilmesi ile anlaşıldı. Mondros’a konulan tuzak maddelerle, Osmanlı’nın savaştığı devletler Anadolu’yu işgale başladı.

Şimdi PKK silâh bırakacak palavrasını sıkılayan iktidar, bunun neyin karşılığında olduğunu söylemek yerine, boş konuşuyor. Erdoğan ‘Bu konuda kimse bizden feragat istemesin, bizden milli birliğimizi sarsacak bir şey istemesin” diyor. Kendisini tanıyor ve nasıl u dönüşleri yaptığını biliyorsak ‘milli birliğimizi sarsacak’ bazı adımlar atılmış ya da atılacak demektir.

Son dönemde ‘Türkiye’den ayrılmak İstemiyoruz’ diyerek vatandaşı rahatlatmak isteyen BDP’liler, İmralı’ya gidip geldikten sonra, bilinen türküyü yeniden çığırmaya başladı. “BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş “Etle tırnak değiliz, onurlu, eşit iki halk olacağız” dedi.

‘Onurlu, eşit iki halk’ nedir? BDP bunu niye dillendiriyor?

Bu işin sonu çapanoğlu Türk Milleti! Erdoğan’a bir kez daha ‘durmak yok yola devam’ dersen, uçurumun dibinde bulacaksın kendini.

Kaynak: (1) 1 Ağustos 2002 TBMM 21. Dönem, 21. Yasama yılı, 124. Birleşim

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.