Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

‘PKK Eliyle Cemaat’e Kumpas’ Planı Uygulamada

14.04.2014
A+
A-

Adem Yavuz Arslan

24 Ocak’ta bu köşede ‘Cemaat’e PKK üzerinden kurulan kirli kumpas’ı anlatmış ve ‘zaman zaman dönüp planın hangi aşamada olduğunu takip etmekte fayda var’ demiştim.

Yazıda özetle;

“PKK ile mücadelenin tamamen MİT’teki dar bir kadroya bırakıldığını, onların da terörle mücadeleden çok ‘PKK eliyle Cemaat’e nasıl zarar veririz’e kafa yorduklarını, Cemaat, hükümete zarar vermek için PKK ile iş birliği yapıyor görüntüsü vermek için yalan haberler ve mizansen olaylar tertiplendiğini anlatmıştım.

Ayrıca yazıda madde madde ‘eylem planı’nı yazmıştım. Yerel seçim telaşı içinde birçok kişi o kumpas planını unuttu. Oysaki o yol haritası adım adım uygulanıyor.

Havuz medyasının amiral gemisi Sabah, 5 Nisan’da adı sanı duyulmamış bir internet sitesini (Basnews) kaynak göstererek “Gülen’den PKK’ya mavi boncuk” başlıklı bir manşet haber yayınladı.

Haberde “Gülen örgütünün mart ayı ortasında Kandil’e bir mektup gönderdiği ve seçimde hükümete baskı amacıyla iş birliği istediği” iddia ediliyordu.

17 Aralık’tan bu yana her gün yalan ve çarpıtma ile çıkan Sabah’ın haberine Gülen’in avukatları sert tepki gösterdi. Çünkü avukatlara göre böyle bir mektup olmadığı gibi içeriğine dair yazılanlar da tamamen iftiraydı.

Genelkurmay’ın kumpası deşifre eden raporu

Peki bu haber nereden çıkmıştı?

Sabah’ın haberini şu istihbarat bilgisi ile okumakta fayda var. Ocak ayının ilk günlerinde Genelkurmay’ın ‘güvenilir kaynaklardan’ edindiği bir istihbarat raporu var. Söz konusu ‘çok gizli’ rapora göre PKK yöneticileri Kandil’de yaptıkları toplantıda ‘Cemaat’e yönelik bitirme planı’ üzerinde çalıştılar.

Son şekli verilen plana göre; PKK yaptığı silahlı ve bombalı eylemleri üstlenmeyecek. Eylemlerin, ‘süreci bozmak maksadıyla Cemaat tarafından yapıldığı’ kamuoyuna yansıtılacak.

Masa başında üretilen haberlerle ‘Cemaat, hükümete karşı PKK ile iş birliği halinde’ gösterilecek.

Raporda toplantıda konuşulanlara dair önemli bilgiler var. PKK toplantısında, Gülen grubunun hem Irak hem de Türkiye’deki faaliyetlerinin bitirilmesi için, siyasi ortamın son derece uygun olduğu tespiti yapılıyor.

Hükümetin artan kuru fasulye fiyatlarını bile Cemaat’e bağlamasının neden olduğu paranoya hali PKK yönetiminin dikkatini çekmiş.

Raporda ‘kırsalda ve şehirlerde yapılacak bütün eylemleri Gülen grubu üzerine atmak için uygun bir ortam var’ tespiti kayda geçirilmiş.

Cemaat-PKK iş birliği algısına çalışılacak!

Rapora göre, yapılması planlanan eylemler öncesinde kamuoyunda “PKK ile Cemaat arasında hükümete karşı bir iş birliği var” algısı oluşturulması kararı alınmış.

Masa başı haberle yürütülecek senaryonun uygulanması için hemen harekete geçilmesi isteniyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın aldığı istihbarata göre Cemaat’e yönelik medya operasyonu şu şekilde yapılacak:

Bazı Cemaat mensuplarının Kuzey Irak’a giderek Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin gibi tanınmış örgüt mensuplarıyla konuştuğu yönündeki haberler dolaşıma sokulacak.

Cemaat mensuplarının PKK’ya, AKP’nin yerel seçimlerde başarısız olması ve erken genel seçime zorlanması için destek olmaları karşılığında yeni kurulacak hükümetin PKK’yı meşrulaştıracağı teklifinde bulunduğu yayılacak.

Kamuoyunda bu haberler dolaşımda olduğu ve doğruluğunun sürekli tartışıldığı bir süreçte görüşme gerçekleştirildiği PKK’nın üst yönetimince doğrulanacak.

Türk medyası da kullanılacak!

Alınan istihbarata göre PKK Cemaat’e yönelik kirli kumpasta ulusal medyayı da kullanmayı planlıyor.

Genelkurmay’ın istihbarat raporunda şunlar kaydedilmiş:

“Haberlerin daha inandırıcı olması için birbirini teyit eden kaynaklar kullanılacak.”

“Başta internet medyası olmak üzere hem örgüt medyası hem de Türk medyası kullanılacak.”

Bu bilgiler ışığında geçtiğimiz günlerde Sabah ve Takvim gazetelerinde manşetlere çıkan, sonra da hükümet medyası tarafından köpürtülen ‘Cemaat PKK iş birliği’ haberlerine tekrar bakmakta fayda var.

Örgütün planı adım adım uyguladığı açık.

KCK son dönemde yaptığı açıklamalarda seçimlerden sonra yasal adımlar atılmazsa süreç biter tehdidi yapıyor. Güvenlik ve terör uzmanlarına göre PKK yaz aylarında özellikle cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yeniden terör eylemlerine başlayabilir.

PKK toplantısında konuşulan kirli senaryoya göre eylemlerden önce Cemaat ile PKK arasında iş birliği yapıldığı algısı oluşturulması gerekiyor.

Bu aşamada ister istemez ‘Hükümet ve havuz medyası bu kumpasta kullanılıyor mu’ sorusu akıllara geliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.