PKK ‘Çekilin Toprağımızdan’ Diyor

10.06.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

AKP Yüz verdi, PKK astarını talep ediyor. Washington’un çizdiği yol haritasıyla ‘Sözde Kürdistan’ın Türkiye ayağı PKK’ya teslim edildi, edilecek.’ Müzakerede AKP iktidarı ne verdi bilen var mı? Açıklıyorlar mı kimseye? Hayır. Gerçekten PKK çekiliyor, terör duruyor olsa idi Erdoğan çoktan ilân ederdi. PKK bölgeye yerleşiyor, askeri çıkması için zorluyor.

Lice’de olup biten PKK’nın bölgeyi talebi. ‘Anlaştık, artık çekilin’ diyor. Kürt açılımında PKK istiyor ki öz olarak, Türkiye bölgeden elini çeksin. Askerini, valisini, öğretmenini, yargısını kurumlarıyla Türkiye oradan çekilsin, bölgeyi PKK yönetimine terk etsin.

Baştan beri Kürt açılımında gelinecek noktanın bu olacağını söyledik. Bizler söyledikçe ne dedi Erdoğan ve yalaka basını? ‘Kan durdu, şehitler gelmiyor MHP rahatsız.’ Oysa ‘terörle müzakere, pazarlık olmaz. Üstelik bu işin nasıl olacağını AB ve ABD söylüyor’ ülke bölünmeye gidiyor endişesi hakimdi uyarıya. AKP’de açılımı sanki kendileri icat etmiş gibi uyguluyor, milleti kandırıyordu.

Kürt açılımı, PKK’nın taleplerinin Türkiye tarafından kabul edilmesinin ilk aşamasıdır. ‘PKK bitti, şehitler gelmiyor’ gibi basite indirgenecek kadar basit değil bu konu. PKK resmen bölge halkıyla birlikte isyan provası yapıyor.

İşin vahim yanı ise Lice’den bağlantı yapan DHA’dan, Halk tv muhabirine, Cihan haber ajansına hepsi aynı lâfı söylüyor. ‘Bölge halkı 1990 çatışmalı haline dönmek istemiyor. Kalekolların yapılması onlara işkenceyi, faili meçhulleri hatırlatıyor.’ Bak sen şu Allah’ın işine. PKK ilk saldırı 1984’de Eruh’a yaptı. Bebek, kadın demeden 34 kişiyi katletti. Bölge hatırlayacaksa beşikte bebeğini, eşikteki kadını vuran PKK’yı hatırlamalı asıl.

Yazıklar olsun bu televizyon kanallarına. PKK’nın taleplerini Türkiye’ye böyle iletmeye vesile oluyor her biri. Binlerce dedikleri faili meçhul sayısı 1500’lerde onun da ince eleyip sık dokursanız çoğu PKK’nın infaz ettiği vatandaşlar.

Bölge halkı denilen de zaten HDP ve PKK uzantısı kimliklerin basın açıklaması. Sıradan vatandaş konuşabilse can güvenliği mi kalır? Ne yazık ki AKP iktidarı bölgeyi, PKK’ya teslim etmiştir. Bunca şımarıklığın altında yatan budur.

Demek ki müzakerelerin altında bölgenin bu tür eylemlerle ağır ağır PKK’ya terk edilmesi var. Ne alacak AKP karşılığında Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy. Haram zıkkım olsun o oylar. Bu nasıl bir terör bitmesidir, anlayan beri gelsin.

‘Açılım yapılınca PKK sona erecek’ hainliğinde PKK’dan aşağı kalmayanlar, hâlâ diyor ki ‘ne olacak canım kalekollar yapılmayıversin.’ Buna ne cevabı verdiğini duyuyorum efendim. Aynen dediğiniz gibi.

Bu arada HDP ilân ediyor ki ‘İmralı’ya gidip son durumu görüşeceklermiş caniyle.’ AKP işte bu kadar aciz. İnisiyatifi elinden kaçırmış durumda, PKK ne isterse onu yapıyor. Ne demek efendim, bir parti Lice’de ortalığı birbirine katıp, şanlı Türk bayrağını birliğe girip indirecek, askeri kışlanın kapısını da yakacak, asker, devlet seyredecek. Yazıklar olsun.

Açılımda PKK’nın Türk Milletin tepesine bevletmesi aşamasında mıyız?

Ey millet uyanmak için, oğlunun kızının PKK tarafından taranmasını mı bekliyorsun anlamadım ki? Daha ne yapmaları gerek vatan toprağını aldıklarını anlaman için.

Başkasının sözüne değil de biraz kendi gözüne, kulağına güvenip, yüreğine sorsana. Bölgede ne oluyor? Gerçekten PKK, vatan toprağımızı almak üzere mi diye?

***

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRECEĞİNE ASKERE İSYANI BASTIRMA EMRİ VER ERDOĞAN

Güler misin, ağlar mısın? İç İşleri Bakanlığı Lice olayları için müfettiş görevlendirmiş. Ne müfettişi? Muhtemeldir ki, PKK yol kesip araçlarda kimlik kontrolü yaptığında, polise niye karıştınız çocuklara diyeceklerdir.

Bir yandan da ‘bak iktidar müsaade etmiyor hissi uyandıracaklar.’ Hikâye değerli okur sadece hikâye. PKK aldı başını gidiyor. Bölgede askeri birliğe girip bayrağı indiriyor, şanlı askerimizden tık yok. ‘Tık’ derse ‘darbe yapacak’ diyen yaygaracılar pusuda bekliyor.

İşte tam da bu sebepten yüzlerce TSK mensubu emekliliğini istedi. Hava kuvvetlerinde savaşacak pilot sayısı tehlikeli sınırda iddiası bilmem ne derece doğru?

***

ÇALIŞTAY

Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde yapıldı. AKP iktidarı bir anlamda PKK’ya ‘ne istiyorsunuz söyleyin, derhal yapalım’ dedi.

***

TEVN/AĞ

“Kürtçe kurs ve eğitim faaliyetlerinin ardından kültür ve edebiyat alanında yayımlanan çok sayıda Kürtçe kitaba, bir de polisiye roman eklendi. TRT Şeş Haber Haber Müdürü Osman Geylani, ilk kez Kürtçe polisiye roman yazdı.” (Milliyet- 8 Haziran 2014)

AKP iktidarı, Türk Milleti içinden Kürt milleti çıkarmak için onlara TRT Şeş açtı. Kürtçe köy adı, Kürtçe roman..Kürtçe vs.den sonra PKK Türklerle birlikte, Türkiye devleti sınırları içinde yaşamak istiyor diyen yalan söyler ey millet! MHP hariç, hepsi Kürt açılımına destek veriyor velhasıl.

“Bitlis’te yol kesen teröristlerce, güvenlik güçlerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı.” (8 Haziran 2014 – Saat 22.30)

Ne diyeyim?

Hâlâ açılım iyi gidiyor diyenlerin boyu posu devrilsin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.