Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

PKK 16 Askeri Yaraladı

31.05.2014
A+
A-

PKK’lı teröristler her yerde terör estirirken AKP Hükümeti ise ‘açılım bozulmasın” diye ses çıkarmıyor.

Varto-Karlıova karayolunu ulaşıma kapatarak gösteri yapan PKK’lı teröristler, iki iş makinesini ateşe verdi. Gösteriler sırasında çıkan olaylarda 16 asker hafif yaralanırken, iki askeri zırlı araç ise büyük hasar gördü. Beytüşşebap ilçesinde de askeri birliğe malzeme taşıyan 3 kamyon teröristlerce yakıldı.

PKK terör örgütü tarafından 6 gündür kapalı tutulan Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nu açmak için dün güvenlik güçleri müdahale etti. Ancak örgüt bu kez Muş-Varto yolunu kapattı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 6 gündür yol kesen PKK’lılara dün müdahale edildi. Ulaşıma kapatılan Diyarbakır-Bingöl karayolunu açmak ve hendekleri kapatmak için asker ve polis ortak operasyon gerçekleştirdi.

GÖSTERİCİNİN ELİ KOPTU

Yolu onarmak için Karayolları’na ait iş makineleri de getirildi. Operasyonun başlamasıyla, Lice Fis Ovası Çağlı bölgesinde çatışma çıktı.
Kazdıkları 6 hendeğin başında güvenlik güçlerine ve araçlara havai fişek, el yapımı patlayıcılarla saldıran PKK’lılar, güvenlik güçleri gaz bombaları ile müdahale etti. Zaman zaman silah sesleri de duyuldu. Bu sırada elinde patlayıcı infilak eden bir göstericinin eli koptu. İki asker de yaralandı.

Operasyon sırasında PKK yandaşları, daha önce el koydukları ve biri Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olan 3 aracı da ateşe verdi. Güvenlik güçleri kazılan hendeklerin olduğu bölgeyi kontrol altına aldıktan sonra iş makineleri devreye girerek yolu onardı.

JANDARMAYA ATEŞ AÇILDI

Diyarbakır-Bingöl karayolunu açmak için hendekleri kapattıktan sonra bölgede güvenlik önlemi alan jandarmaya ateş açıldı.
Bölgede bulunan çok sayıda Jandarma Özel Harekat birlikleri siper aldı ancak herhangi bir karşılık vermedi. Ateş açılmasının ardından bölgede bulunan YDG-H üyesi bir grup, jandarmaya havai fişek ve el yapımı bombalar attı. Jandarma buna da karşılık vermedi.

KEPÇEYLE BEKLİYORLAR

Eylemciler jandarmanın güvenlik önlemi aldığı bölgenin 500 metre uzaklığında ele geçirdikleri bir kepçeyle beklemeye devam ediyor. Jandarmanın bölgeden çıkması durumunda yeniden hendek açarak yolu trafiğe kapatacakları belirtiliyor.

Varto’da 16 asker yaralandı

Muş’un Var­to il­çe­sine 5 ki­lo­met­re me­sa­fe­de ka­ra­yo­lu­na ba­ri­kat ku­ran PKK’nın genç­lik ya­pı­lan­ma­sı YGH’li­ler araç­la­rı dur­du­rup kim­lik kon­tro­lü yap­tı. Yak­la­şık 100 ara­cı durduran gös­te­ri­ci­le­rin yo­lu ka­pat­ma­sı üze­ri­ne Bin­göl’ün Kar­lı­ova il­çe­si ile Var­to yol ay­rı­mın­da gü­ven­lik güç­le­ri, gruba müdahale etti. İki aracı yakan PKK’lılar askerleri taş yağmuruna tuttu. Askerler de havaya ateş açtı. Olaylarda 16 asker vücutlarına isabet eden taşlarla yaralandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.