Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Petrol Aşkına Bayrağı Unutup Musul’u Kaybedenler

13.06.2014
A+
A-

Fikri Atılbaz

Türkiye, sen böyle bir iktidara layık mısın? Lakin ne demişler, her millet layık olduğu şekilde yönetilir. İyi de kardeş, yüzde 45 istedi diye nüfusun tamamı bu zillete katlanacak mı? Türk milleti, artık bir karar ver, vakit çok geç olmadan girilen bu yanlış yoldan çık. Baş tacı yaptığın insanı, hatta insan üstü varlık yaptığın, keramet atfettiğin, Ortadoğu’nun ümmet lideri olacak diye kabul ettiğin zatı muhterem ve politikası dün Irak’ta yerin dibine gömüldü. Musul işgal altına alındı, Musul düştü.

Konsolosluğumuz basıldı, görevliler rehin alındı. Tır şoförleri kaçırıldı. Musul’da yaşayan Türkmenler sahipsiz bırakıldı. Hem de Türk topraklarında yatmalarına izin verdikleri, hastanelerimizde tedavi gördürdükleri, Suriye’yi karıştırsınlar diye devamlı yardımda bulundukları, kendi yarattıkları Frankeştayn tarafından yenmeye başlandı.

Acaba bu işlerde Erdoğan-Barzani ortaklığının etkisi var mı diye düşünmeden edemiyor insan. Satacakları petrolden elde edecekleri para, iki tarafında gözlerini kör etti. Sadece elimde kaldı yazık çiçeklerimle mendil şarkısını söyleseler neyse. Amerika bununla yetineceğe benzemiyor. Barzani-Erdoğan petrol ortaklığı, Ceyhan’da depoladıkları Bir milyon varil petrolü, Mayıs ayından beri hiçbir ülkeye, şirkete teslim edemediler. Oradan oraya dolaştırıp duruyorlar.

Bazı ülkeler, Amerika’nın korkusundan geminin kendi sularında dahi dolaşmasını istemiyor. Terk etmesi için haber yolluyor. Irak merkezi yönetimini hiçe sayarak, Amerika’nın uyarılarını dikkate almayan ortaklık, şu an nal toplamakta, denizin orta yerinde kalmış durumdalar. Dünya malı bir insanın gözünü ancak bu kadar kör edebilir.

Türkiye’de yaptıkları gibi, tüm yolsuzluk iddialarını, vurgunu, işadamlarını kurtarma operasyonlarını nasıl yaptıysak, bu işte de Irak Yönetimini uyutur,  istediğimizi yaparız anlayışı oldu. Çünkü sadece Irak yoktu işin içinde… Arkasındaki kaya Amerika’ydı ve o kayaya tosladılar. Yalnız kendileri toslasa iyi, eden bulur deyip geçeriz. Ancak onların bu ihtirasları yüzünden, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir batağın içine itildi.

Şu işe bakın, Irak Devletinin ordusu, Suriye’de yenilen, yerle bir olan katiller sürüsü IŞİD’in gelmesine hiç direnmeden Musul’u terk etti. Ve ardından Türk Konsolosluğu işgal edildi.

Başbakan Erdoğan, her olayda stratejik sessizliğe gömülen Davutoğlu ve heyetleri, bu olay karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar. Anlaşılan o dur ki Barzani-Erdoğan ortaklığı, ellerindeki petrolü, Irak Merkezi yönetimi gözetiminde ve Amerika’nın isteği doğrultusunda elden çıkarmaz ise bu olaylar bitmez!

IŞİD, Süleyman Şah Türbesinde bayrağımızı indirdiğinde sessiz kalanlar, orayı kuşatma altına aldıklarında, Türkiye’de laga luga yaparak vakit harcayanlar, şimdi bayrak ülkemizde indirildi. Ve siz hala lay lay lom’la vakit geçiriyorsunuz. Büyülediğiniz insanlara kartondan da olsa bir kale olduğunuzu göstermeye çalışıyorsunuz. Türkiye’yi hallettiğiniz gibi, uluslar arası arenada da bazı devletleri halledeceğinizi sandınız. Yanıldığınız nokta tam burası.

Ne yaparsanız yapın, Irakta akan Müslüman kanı peşinizi bırakmayacak. Kendini bağıra çağıra Amerikan ve İngiliz askerlerine teslim etmek zorunda kalan Nur’un feryatları bundan sonra hep kulaklarınızda çınlayacak. Viraj alıp sattığınız Mursi’nin ahı üzerinizde olacak, Kaddafi’nin kanı sizi de yakalayacak. Unutmayın viraj alırken kıç atan aslanı tenhada tilki halledermiş.

Soma’da diri diri madene gömülmelerine müsaade ettiğiniz insanların ailelerinin akıttıkları gözyaşları sizleri boğacak, nefes almakta darlanacaksınız. Hangi mağdur edebiyatını düşünürseniz düşünün, bayrak üzerine oyun oynayan bayraksızlar, sizi hiçbir şey kurtaramayacak.

Ayıyla aynı inde kalanlar, bir yerlerini kaybetmeyi göze almış olmaları gerekir. Yok, ben ayıya güveniyorum dersen, vay haline.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.