Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Perinçek Milli Değil ki, ‘Milli Meclis’ Kursun

29.04.2013
A+
A-

NEVAL KAVCAR

Yeniçağ yazarlarının pek bir olumlu baktığı, Doğu Perincek’in İşçi Partisi zemininde yükselen ‘Milli Meclis’ manevrasına atlayanlar, AKP’li akillerin farklı versiyonu. Arkasında Demirel’in olduğu bariz belli olan, (geçenlerde Doğu Perincek’i övmüştü) Hüsamettin Cindoruk var. Toplantıda bir ara vasiyetini yazmaktan bahsettiyse de, kendisinin mi, yoksa Türkiye’nin mi anlaşılamadı.

İP merkezli ‘Milli meclis’ oluşumu içinde YCHP’de yer bulamayan bazı CHP’liler, eski DP’li ve muhalif ‘Ülkücülere’ cephe oluşturanlar da var. Demirel, CHP ve DP’den kaçan oyları İP’de mi toplamak istiyor? Yoksa AKP’nin mi eli kuvvetlendiriliyor?

Son dönemde ulusalcı kimlikleri ile tanınsalar da halkın ‘komünist’ gözü ile baktığı, vatandaşta karşılığı olmayan Perincek çevresine yuvalanmış bu insanların ‘Milli meclis’, Milli Anayasa’ diye gezmeleri, AKP’nin ‘Türksüz Anayasa’sını’ halk nezdinde daha geçerli kılabilir.

‘Bakın demokratik Anayasayı kimler istemiyor?’ demesi bile yeter Erdoğan’ın.

Beyin jimnastiği yapıyorum sadece. Milli meclis içindeki eski siyasi kurtlar at koştururken, her biri farklı hesap içinde iken, olan Türk Milletine olmaz inşallah. Milli Meclis toplantısında en son konuşan İP’li genç, seçimlere, İP’nin oy oranının yükselmesine vs. değindi. İP’nin oy oranı ile ‘Milli Meclis’ hesabının ne ilgisi var?

Milli Meclis kumpanyasında bulunup ‘ülkücü’ olduğunu söyleyip, yazar olan muhteremin MHP’nin iki mitingi hakkında tek Kelâm yazmayışı ilginç. Yok yanlış oldu. Bursa Kuruluş mitinginden iki gün önce, ‘Erdoğan ve Bahçeli gizli görüşme mi yaptı?’ başlıklı bir köşe yazdı. O mitinge gitmeyin, dedi. Kimin kiminle anlaştığı çok net aslında. Onları İP’de toparlayan iradeyi araştırsın, bu işlere çok meraklı ya.

MHP’ye saldırmayı adet haline getirmiş bu muhteremler aynı Türköne gibi. Kimyaları bozulmuş. Millet mefhumunu çiğnemiş, ülkücü katilleri Eski komünistlerle bir araya gelebiliyorlar fakat ‘helal olsun Bahçeli’ye AKP’ye şamar indirdi’ diyemiyorlar. Yeniçağ’ın değişimci birkaç yazarı, değişimi Perincek’te yakaladı demek ki. Arayan buluyor işte.

‘Kürtler özgür olmalı, Kürdistan kurmalı’ diyen Perincek’le ‘Milli meclis’ peşindeler. O toplantıları şimdiye kadar, CHP ve İP’lilerden başka dinleyen olmadı. Yasak mı, olsun varsın deniliyorsa, neden olmasın? YCHP’den kaçan, kovulan CHP’liler, DP’li olup da AKP’yi istemeyen seçmene İP adres gösteriliyor. AKP’nin bölücü stratejilerine karşı ‘gaz alma rolü’ diyende mevcut. O da olabilir. Her şey olabilir. Lâkin ‘Milli Meclis’ olmaz.

***

Perinçek Geçmişte Solu Böldü, Ya Şimdiki Görevi Ne?

Oluşumdaki kırk tilkinin, kırkının da kuyruğu birbirine değmiyor. Hissettiğim tek şey var. Seçimi aklına bile getirmeden kahramanca çalışan ülkücülere yakınlık duyan, çeşitli partilerden caymış kesimin önünü kesmek gibi bir fonksiyon üstlenmiş gibiler.

 

İyi de şimdi seçim zamanı mı? Tabii sadece oy hesabı değil, MHP’nin Öcalan açılımı karşısındaki tavrını görmeyen bu kesim ‘en büyük milli biziz’ diyor. Bremen mızıkacıları ne kadar milli ise, bunlarda o kadar millî. MHP’nin başından beri ‘Kürt açılımına’ karşı tavrından rahatsız olanlar bugün İP hamuru içine serpiştirilen çeşitli unsurlarla, MHP’yi itibarsızlaştırmak, AKP’nin elini kuvvetlendirmek olarak görüyor yapılanı.

Geçmiş seçimlerde MHP’nin oy almaması için seçilen seçimlik genel başkanlar, seçimlik partiler gibi durum var karşımızda. ‘Milli’ falan diyorlar, vatandan, bayraktan söz ediyorlar fakat hiçbiri MHP’nin milletle bütünleştiği mitinglerinden söz etmiyor. İşte o yaklaşım samimiyetleri hakkında kuşku duyuruyor.

Cindoruk’un başkan olması da önemli değil. Başarılı siyasi geçmişi olsa DP’yi toparlardı. Sonra o toplantıyı düzenleyen İP ve salondakilerin külli çoğunluğu İP’li. Yasak mı, olamaz mı? Olur elbette. Ben bir gerçeğin altını çizdim sadece. MHP’ye türlü kulpu takanlar, ülkücü düşmanları ve aman MHP’ye tek oy kaçmasın zihniyetindekiler, ‘milli meclis’ demekle millî olmaz.

AKP’nin anti milli stratejileri İşçi Partisi içinde boşa düşürülmez, daha ivme kazandırılır. İllâki ‘Milli meclis’ kurmak, faaliyet yapmak isteniyorduysa her hangi bir partinin çatısı altında yuvalanmak yerine, bağımsız temelde yükselmeliydi o yapı.

O toplantıda Mümtaz Soysal’ı susturmuşlar. ‘Milli merkezin’ geleceğinin kuşkulu gördüğünü söyleyen Soysal’ın aklını kurcalayan konu açığa kavuşturulmalıydı. Mademki geniş katılımlı ‘milli cephe’ kuruluyor, etekteki taşlar dökülmeden bir araya gelmek mümkün mü? Milli merkezin hem başkanlık, hem de anayasa konusunda net bir fikri olmadığını söylüyor Soysal.

***

Dün Komünist, Bugün Ulusalcı, Yarın Bilmem Ne?

“Türkiye hâkim sınıflarının politikası, ABD ile birlikte PKK’yı etkisizleştirmektir. Bu politika, böyle dillendirilir; fakat genellikle ABD desteğiyle Kürt halk kitlelerini bastırma beklentisini içerir. ABD ile birleşip Kürdümüzü bastırma hayal ve gafletine son verilmelidir.” (Aydınlık, 13 Eylül 2009 – Doğu Perinçek)

“Yanlış anlaşılmasın. ‘Dağdan inen PKK’lılar niçin bırakıldı, cezalandırılsın’ demiyoruz. Tam tersine Kandil’de ve Türkiye’nin dağlarındaki toplam beş bin, altı bin PKK’lının silahlarını bırakması ve toplumumuzun bir parçası olarak normal yaşamlarına dönmesi, istiyorlarsa yasalar çerçevesinde siyaset yapmalarına kimsenin bir diyeceği olamaz, olmamalıdır.” (22 Ekim 2009 tarihli “Barış ve Kaos” – Mehmet Bedri Gültekin – İP Genel Başkan Vekili)

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Kürt sorununu inkâr politikası iflas etti. Cumhuriyet’in getirdiği statükonun çözümsüzlüğü ortada… Asıl çıkmazda olan ideolojik olarak Türk milliyetçiliğidir, uygulamada ise askeri yöntem… Sorun Kürt sorunudur, milliyet sorunudur…” (Yüzyıl, 17 Mart 1991 – Doğu Perinçek – İP Genel Başkanı)

Not: Bu yazıyı Ortadoğu’ya gönderdikten sonra Erdoğan’ın, MHP’nin İP ile hareket ettiği iftirasını attığını, Devlet Beyin sert bir karşılık verdiğini öğrendim. İP ile kol kola yürüyen yandan çarklılara bakarak, MHP hakkında konuşan Erdoğan ‘Milli Meclis’in iplerini elinde mi tutuyor duygum daha kuvvetlendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.