Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

PARTİLERİ BÜYÜTEN MENSUBİYETTİR

PARTİLERİ BÜYÜTEN MENSUBİYETTİR
02.09.2020
A+
A-

Ülkemizde iç ve dış siyasi olaylarda önemli gelişmelerin yaşandığı günlerdeyiz.
Devletimiz dışarıda tabiri caizse Müslüman Arap’ından, Hristiyan batılısına 7 düvelle büyük bir mücadele vermekte.
Dış düşmanlar yetmezmiş gibi bir de evrensen Covid-19 salgını eşi görülmedik oranda ekonomiden sosyal hayatımıza binbir türlü zorluk, sıkıntı yaratmakta..
İçimizdeki düşman işbirlikçisi hainlerin varlığı ise işin cabası..

İç siyasete gelince Ülkemizi yöneten Cumhur İttifakı ile kendisine Millet ismini yakıştıran muhalefet arasında iktidar odaklı karşılıklı siyasi hamleler tam bir sinir harbi noktasına gelmiş durumdadır.
Bu şartlar altında neredeyse her ay yeni bir parti kurulmakta, mevcut partiler içinde rakipler tarafından teşvik edilen yeni muhalif oluşumlar ortaya çıkmakta.
İstikbali olmayan Gelecek Partisi, dermansız DEVA partisi bunlardan yalnızca AKP içinden çıkmış iki örnektir.
CHP içinde gelişen “Bizim Muarem” hareketi ise meyvelerini önümüzdeki günlerde verecek.

Yukarıda özetlemeye çalıştıpğım kaotik ortamda partilerde kongre günleri korona yüzünden gecikmeli olarak devreye girmiştir.
Geçtiğimiz ay İYİ’ler(!) Manisa kongrelerini tamamladılar.
Küpeci(bu ifade geçmiş yıllarda Sayın Bahçeli’yi 2015 1 Kasım seçimleri öncesi söz konusu şahsı Manisa Milletvekili listesinin 2. sırasına yazılması için ziyaret eden MHP Manisa İlçe Başkanları heyetine cevabi konuşmada kullanılmıştır) başkan, Büyükşehir başkan adayı, milletvekili adayı ve eski vekilin desteğini almış olan rakibini, elindeki imkanları değerlendirerek geride bırakmayı başarmış ve bundan böyle tartışmasız olarak Manisa’da gücün sahibi olduğunu göstermiştir.

Daha önce genel merkezleri tarafından kongre takvimleri açıklanan AK Parti ve MHP ise Manisa’da çalışmaları Ağustos ayında başlatma karar almıştı.
Geçtiğimiz 28–29 Ağustos günleri mutlu bir tesadüf eseri Cumhur İttifakı partilerinin Turgutlu’da ilçe Kongreleri günleriydi.
Cuma güne yapılan AK Parti İlçe kongresi tam anlamıyla Türkiye çapında skandala dönüşmüş, ulusal medyaya malzeme olmuştur.
İkinci bir adayın çıkmasını hoş görmeyen AKP yetkilileri Zekeriya Kaya’nın, yönetim listesinde il delegelerinden birisinin ismi sehven iki defa yazılması bahane edilerek seçime katılması engellenmiş, doğal olarak bir kısım AK Partilinin tepkisine maruz kalınmıştır.
Oysa söz konusu listedeki yazım hatasının düzeltilmesi kısa sürede temin edilerek kongreye devam edilmesi, ortamın gerilmesi önlenerek böyle bir skandala yol açılmayabilinirdi.
Onun yerine sen nasıl büyüklerine danışmadan aday olursun diye ceza kesilmek istenmesinin yadırgandığı ortadadır.
Ama yinede AK Partili delegelerin sükunetlerini muhafaza ederek kongreye devam etmesi ve mevcut başkan Serkan Baş’ı 285 oyla seçmesi takdire şayandır.

MHP Kongresine gelince durum ne yazık ki hiç de iç açıcı, Turgutlu’da gelecek açısından ümit verici değildir.
Her zaman çok geniş katılımlarla düğün gibi yapılmasına alıştığımız MHP kongresinde eski günlerin en küçük bir esintisi dahi yaşatılamamıştır.
İl merkezinden gelen parti görevlileri ve misafirlerin sayısının kongreye iştirak eden delegelerden fazla olduğu dikkatlerden kaçmamıştır.
İlginin diğer ilçelerde olduğu gibi bu kadar düşük olmasının en büyük nedeni kongre döneminde uyulması istenen hususlar hakkında yayınlanan genelgenin yanlış yorumlanmasında ısrar edilmesi şeklinde değerlendirilmektedir.
Bu tablonun ortaya çıkmasında diğer bir etmenin, önemli bir bölümü yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının talepleri doğrultusunda atanmış olan mevcut ilçe başkanlarının yeniden İl Başkanları tarafından tek aday olarak belirlenmesinin ve bu noktada ısrar edilmesinin olduğu görülmektedir.
Turgutlu’da başta MHP Grup Başkanvekili ve İl Başkanının yoğun çabalarıyla kısmen uzlaşmayla oluşturulan yönetim kuruluna rağmen MHP’lilerin kongreye ilgisi istenen düzeyde sağlanamamıştır.
Bu memnuniyetsizlik ve heyecansızlık sandığa da yansımıştır.
Netice itibariyle 400 delegeli MHP Turgutlu ilçe kongresi kullanılan ancak 82 oy ile başkan ve yöneticilerini seçebilmiştir.
Yukarıda ortaya koymaya çalıştığım tablodan her siyasetçinin ders çıkarması gerekmektedir.
Birinci sonuç Cumhur İttifakının yöneticilerin Turgutlu’da ayaklarına kurşun sıktıkları, taraftarlarını üzerken rakiplerini sevindirdikleridir.
İkinci çıkarım ise bu kafayla gidilmeye devam edilirse tekrar başarılı günlerin geleceğini ummanın hayal olduğudur.
Siyaset geniş katılımlar ve güven, dayanışma duyguları içinde yapılırsa anacak başarının yakalanabileceği bir kurumdur.
Küçük olsun benim olsun, sen ben bizim oğlanla yapmakta ısrar edilmesi halinde ise akıbetin hüsran olacağı kesindir.

Partilerin birinci zenginliği üyeleridir.
Üyelerdeki aidiyet duygusu ve mensubiyet şuurunu yok ettiğinizde ortaya çıkacak tek sonuç partiler mezarlığı olacaktır.
Ancak kim ne yaparsa yapsın, neyi dayatırsa dayatsın, Milliyetçi-Ülkücü Hareket mensupları buna asla göz yummayacaktır.

Yapılması gereken bellidir.
Yöneticiler başta olmak üzere yapılan son yerel seçim sonuçları masaya yatırılmalı ve gerçeklerle yüzleşilmelidir.
Turgutlu örneğini ele alacak olursak, herkes 80Bin ittifak oyunun nasıl 36Bine gerilediğini, başkan adayının niçin belediye meclisinden 5 Bin daha az oy aldığının muhasebesini gerçeklerden korkmadan yapmalıdır.
Unutulmasın ki dayatmalar gerçeği değiştirmez, sinsi tezgahlar başarıyı getiremez!

Biz her şeye rağmen yeni seçilenlerin gereken dersleri aldığını umuyor ve yeni dönemde birlik ve beraberliği sağlamaları yolunda başarılar diliyoruz.

AHMET ORHAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.