Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Paralel Bahaneler

23.06.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Sayın başbakan 12 yılın 11’inde beraber yürüdüğü, her şeyi paylaştığı, her istenileni verdiği, defalarca şükran ve minnet duygularını dile getirdiği eski dostlarıyla kurduğu ve artık kesin şekilde ifşa olan kumpasların hesabını vermek yerine, bir de üste çıkmaya çabalayarak çok usta oldukları milletin aklıyla alay etmeye yeni aşamalar kazandırıyor. Başbakanı dinlerseniz, 12 yılın eseri olan derin ve büyük çöküşün tek ve değişmez sebebi paralel yapı zannedersiniz. Hatta işi o kadar ileri götürdü ki, Lice’deki bayrak indirme alçaklığını bile paralel yapıya bağladı. Çok daha trajikomik olan tarafı ise bu paralel yapı dediği kendi işbirlikçilerini MHP’ye yamamaya çalışmasıdır ki, bir defa daha, “pes artık” diyoruz.

Oyu siz aldınız, hesabı siz vereceksiniz
Bu çırpınışlar boşunadır. Paralel yapı denilen şey, tamamen AKP’nin ürünü, hatta ta kendisidir. Bir başbakan düşünün ki canını bile bu paralel yapı dediği kesime emanet etmiş. Bu kadar güvenmiş, bu kadar inanmış, bu kadar iç içe geçmiş. Eğer söylendiği gibi bir yanlışlık, bir kumpas, bir ihanet varsa, bunun hesabının sorulacağı yer bizzat sayın başbakandır. Millet oyu paralel yapıya değil, AKP’ye verdi. Fırat’ın kenarında kaybolan koyunun hesabının sizden sorulacağını söylüyorsunuz, ama ülkenin varlığının birliğinin masaya yatırılmasının, bayrak indirilmesinin, tarihin en büyük yolsuzluk ve rüşvet iddialarının hesabını başkalarının vermesini bekliyorsunuz. İddia ettiğiniz gibi paralel yapı varsa ve bir takım hukuk dışı işler yapmışsa, bunun hesabını sormak sizin görevinizdir. Ortada çok ciddi ve çok inandırıcı iddialar var. Sadece Türkiye tarihinin değil, dünya tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvetlerinden söz ediliyor. Bunu paralel yapının ortaya çıkarmış olması, bunların yapılmadığı anlamına gelmediği gibi, bunun hesabının sorulması gereğini de ortadan kaldırmaz.

TÜBİTAK’da kurtaramadı
Ortalığa saçılan ses kayıtlarının “montaj” olduğu söylendi. Ancak her ne hikmetse, TÜBİTAK”ın Hayvanat Bahçesinden devşirilen uzmanlarının henüz dünyada hiç kimsenin bilmediği bir teknoloji ile ispatladığı, “hece hece montajlanmış” raporunu ellerine alıp da milletin karşısına çıkamıyorlar. Belli ki bu rapora kendileri de inanmamışlar. Aksi halde, meydanlarda “montaj” kayıtlarla darbe yapıldığını en son sınırına kadar bağıra bağıra anlatmazlar mıydı? Ama çok iyi biliyorlar ki, birileri bu dinleme kayıtlarını dünyanın saygın ve bilinen kurumlarına götürür, işin aslını ortaya çıkarır ve kurulan kumpası ifşa eder. Kaldı ki, o kayıtların gerçek olduğunu bütün uzmanlar zaten söyledi ve onayladılar.

12 yıl boyunca yanılmışlar!
Biran için sayın başbakanın paralel yapıyla ilgili bütün söylediklerinin doğru olduğunu kabul edelim. Bu durumda dahi, ülkeyi 12 yıldır nasıl yönettiğinizi, hangi tehdit ve tehlikelere açık hale getirdiğinizi itiraf etmiş olmuyor musunuz? Siz her mikrofonu elinize alışınızda aynı ezberi tekrarlarken, bir kişi kalkıp, “sayın başbakan onlar bunu yaparken, siz neredeydiniz? Niye müdahale etmediniz? Niye bunlara canınızı emanet ettiniz? Biz oyu size mi, paralel yapıya mı verdik” diye sorsa acaba ne cevap vereceksiniz? “Yanılmışız, safmışız” sözleri bir gerekçe olamaz. Yanılmak elbette mümkündür, ama söz konusu olan12 yıldır. Bu kadar süre, bu kadar olayla ilgili yanılmaya başka şey söylenir ki, yeni bir davaya muhatap olmamak için bunu yazmıyorum. Ama en hafif şekliyle adama sunu sorarlar: “Siz bu kadar kolay ve bu kadar uzun süre yanılabiliyorsanız, kim bilir sizi kimler, hangi konularda nasıl yanıltılar ve bu ülkeye, bu millete nelere katlanmak zorunda kaldı?”

AKP’nin kendisi yanılgı
Ülkenin hali zaten her şeyi ortaya koyuyor. AKP’nin bizzat kendisi yanılgıdır. 3 defa verilen iktidara rağmen millet yanıltılmış ve ülke tarihinin en ağır bunalımlarını, en büyük talanlarını, en acı ihanetlerini ve en derin yalnızlıklarını yaşamaya mahkum edilmiştir. Bugün AKP’nin içeride İmralı canisinden, dışarıda Peşmerge Barzani’den başka tutunacak dalı, itibar edebileceği dostu kalmamıştır. Bu acı tabloyu da yarın çıkar paralel yapıyla izah etmeye uğraşır, İmralı’daki bebek katiliyle kurulan şeref masalarını, Suriye’nin bataklığa dönüştürülüp sınırımızın her türlü tehlikeye açık hale getirilmesini, IŞİD’in semirtilip başta Türkiye olmak üzere bölgede herkesin başına bela edilmesini ve Türkmen katliamını Pensilvanya’nın tertiplediğini söylerlerse hiç şaşırmam. Hele bir de bu rezillikleri getirip MHP ile ilişkilendirme gayretleri karşısında, gülelim mi, ağlayalım mı, emin olun bilemiyoruz.

Hepsini paralel yapı yapmış!
Sayın başbakanı dinlerseniz, askerin kafasına çuvalı da paralel yapı geçirtmiş zannedersiniz. Dahası da var. Ofer ve Oger talanlarını, Ali Dibo’ları, Deniz Fenerlerini bu haşhaşiler planlamış. Halının altına süpürmeyin takdimini yapanlar da, Obama’nın eline sopa verenler de, BOP Eşbaşkanlığıyla övünenler de meğer Pensilvanya’nın uzantılarıymış. Terörü yeniden azdırıp, ihaneti körükleyen, “çözüm” yalanlarıyla ülkeyi pazarlığa çıkaran, İmralı’yı bir parti genel merkezine dönüştürüp oradan ülkenin gündeminin belirlenmesini sağlayan, burada kurulan pazarlık masalarında şeref arayan, dağa kaçırılan çocuklar için PKK uzantılarından himmet bekleyen, Türkiye’yi dünyada derin bir yalnızlığa sürükleyip Barzani’ye muhtaç eden, yine bu paralel yapıymış. Bakanların koluna milyon liralık saat takan, evlere ayakkabı kutuları içinde milyonları istifleyen, para kasaları yerleştiren, çocuğuna milyar doları sıfırlama talimatı veren bu vaaz lobisinden başkası değilmiş.

Burası Türkiye
Dünyanın neresinde olursa olsun bu sicile sahip olanlar bırakın iktidar olmasını, siyasetten silinip hesap verirler. Ancak burası Türkiye. Böyle bir sicile, böyle bir ustalığa, böyle yüksek başarılarla imza atanların Cumhurbaşkanı olması ülkeye çok büyük itibar kazandıracak ve ufkumuzu açacaktır! Nasıl olsa milletin aklıyla alay edilmesinde bir sakınca yok. Hatta bunu yapanlar daha çok itibar görüyor, daha çok yükseliyor ve iktidar oluyor. Azıcık da biz deneyelim!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.