Panama belgeleri: Dünya liderlerinin vergi oyunları ortaya çıktı!

04.04.2016
A+
A-

Panama menşeli hukuk firması Mossack Fonseca’nın basına sızdırılan belgelerine göre aralarında Putin’in de olduğu liderlerin vergi kaçırdığı iddia ediliyor.

Dünya bilgi çağının en büyük sızıntısı bu gece yaşandı. 2.6 terabayt büyüklüğünde 11.5 milyon belge yayınlandı.

Bu belgeler kara para ağının Panama’da kayıtlı offshore hesaplarına ilişkin. Kayıtlar ise 214 bin şirket, 128 politikacı, 12 dünya liderinin gizli hesap ve şirketleriyle bağlantılı. Belgelerin 40 yıllık bir arşivi kapsadığı belirtiliyor.

Panama belgeleri önce Alman “Süddeutsche Zeitung” gazetesi tarafından yayınlandı. Elde edilen belgelerin ilk kısmı, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile, ardından 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşu ve 400 gazeteciyle paylaşıldı, analiz edildi.

Ancak sızdıranın kim olduğu henüz bilinmiyor. Süddeutsche Zeitung de yaptığı açıklamada belgeleri sızdıranın kim olduğunu paylaşmadı. Bir yıl önce belgelerin gazeteye sızdırılmaya başlandığını açıklayan gazete, belgeleri sızdıran kaynağın birkaç güvenlik önleminin dışında herhangi bir maddi talepte bulunmadığını belirtti.

Belgeler ise dünyanın en zengin politikacılarının ve küresel sisteme hakim isimlerin dünyaca ünlü bankalar, hukuk firmaları ve varlık yönetim şirketleri tarafından nasıl kontrol edildiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Dahası bu yönetim ağının en üstünde olan isimler de bir bir açığa çıkartılıyor.

Bu belgeler ise şimdilik, Süddeutsche Zeitung başta olmak üzere, The Guardian, BBC, Le Monde, Arjantin’den La Nación, İsviçre’den Sonntagszeitung, Avusturya’dan Falter gazeteleri tarafından yayınlanıyor. Yayınlanan belgelerin 4.8 milyonu email, 3 milyonu database, 2.1 milyonu PDF, 1.1 milyonu resim, 320 bini ise yazılı doküman şeklinde tasnif edildi.

78 ülkeden 107 medya kuruluşuna servis edilen belgelerde gizli offshore şirketler ile Mısır’ın eski başkanı Hüsnü Mübarek, Libya’nın idam edilen lideri Muammer Kaddafi ve Beşar Esad’ın aileleri ve yakınları arasındaki bağlantılar yer alıyor.

RUSYA BAĞLANTISI

Belgeler ayrıca Putin’in yakınları ve bir Rus bankası tarafından yönetildiğinden şüphelenilen milyar dolarlık bir para aklama organizasyonu da ortaya çıkartıyor. Belgelere göre Bank Rossiya Putin’in en yakın iki dostunun sahip olduğu offshore sirketler aracılığı ile ülkeden para çıkartılıyor. Putin’in dostu ve kızının vaftiz babası viyolonselist Sergei Roldugin kâğıt üstünde şüpheli işlemlerle milyonlarca dolar kazanç elde etmiş. Ancak dokümanlarda şirket Sergei Roldugin’e ait gözükse de aslında bunun şirketin asıl sahibinin kimliğini gizlemek için ayarlanmış bir paravan olduğu belirtiliyor.

FIFA BAĞLANTISI

ICIJ’in Panama belgelerine dair paylaştığı bilgilere göre FIFA etik komitesi üyesi Juan Pedro Damiani’nin hukuk firması, FIFA’da patlak veren rüşvet skandalında ismi geçen eski FIFA Başkan Yardımcısı Eugenio Figueredo ile ilişkili bir offshore şirketini ve Latin Amerika’da futbol maçlarının gösterim hakkı için rüşvet vermekle suçlanan baba oğul Hugo, Mariano Jinkis ile bağlantılı 7 şirketin temsilcisi olduğu ortaya çıktı.

MESSİ DE BELGELERDE

Barcelona’nın dünyaca ünlü oyuncusu Lionel Messi’nin de adı belgelerde geçiyor. Kayıtlar Messi ve babasının Panama şirketi Mega Star Enterprise adlı firmanın sahibi olduklarını gösteriyor. Şu an İspanya’da Messi’nin offshore hareketleri soruşturuluyor.

İZLANDA BAĞLANTISI

Mossack Fonseca’nın kayıtları İzlanda başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson’un da ülkenin devlet yardımı alan bankalarına beyan edilmemiş yatırımları olduğunu gösteriyor. Gunnlaugsson gizli bir offshore şirket aracılığı ile gizlice milyonlarca dolar yatırım yapmakla suçlanıyor. Belgeler Gunnlaugsson ve eşinin 2007 yılında Wintris adlı bir offshore şirket satın aldığını gösteriyor ancak 2009’da parlamentoya girerken şirketle olan ilişkisini beyan etmemiş. Sekiz ay sonra da kendi %50 hissesini 1 dolara karısına satmış. Kamuoyında Gunnlaugsson’ın istifası isteniyor ama başbakan herhangi kanunu çiğnemediğini ve eşinin ekonomik olarak kendisinden dolayı bir fayda sağlamadığını belirtiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.