Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Paket

01.02.2013
66
A+
A-

İmralı canisinin Kenya’dan nasıl getirildiği hafızalardadır. Koli bantlarıyla paketlenmiş hali Türk milletine büyük moral, bölücü hainlere de güzel bir ders olmuştu. Nitekim, sonrasında bölücü ihanet sönmüş, dağdaki katiller çekilmek zorunda kalmış ve ülkeye huzur gelmişti. Bebek katili idam cezası almış yargı süreci tamamlanıncaya kadar hücreye tıkılmıştı.

 

Önce terörü azdırdılar

 

Sonra AKP geldi. Türkiye, terörü söndürmüş, ihaneti bitirmiş, huzur ve güvenlik sağlanmış bir şekilde kendilerine teslim edildi. Yapılması gereken bir takım sosyal tedbirlerle huzuru daha da kalıcı hale getirmek, bu arada başını kaldırmak isteyen hainlere anında cevap vererek, yeniden meydan bulmalarına imkan sağlamamaktı. AKP tam tersini yaptı. Akıl almaz teslimiyetin ve yanlışların sonunda ülke kan gölüne döndüğü gibi, bölücülük ve ihanet sıradanlaştı. Habur rezaletlerini, Oslo pazarlıkları izledi. Ülke ve millet düşmanları AKP’den yüz bularak tamamen zıvanadan çıktılar. İmralı canisi yeni sahne almaya başlarken, Emekli Korgeneral ve MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan gibi kendisini paketleyen komutanlar akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bahanelerle hapishanelere dolduruldular. Bu da yetmedi Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak gibi, akıllara durgunluk veren bir gerekçeyle içeri alındı.

 

PKK’nın talepleri karşılandı

 

Şimdi sırada bir paket daha var. Bu da AKP’nin paketi. Adına “4’üncü yargı paketi” diyorlar. Önceki 3 tanesiyle zemini hazırladılar. 4’üncüsüyle üzerini yapacaklar. Ayrıntıları netleşmemiş olsa da ne yapacakları bellidir. Sayın başbakanın açıklamalarından bellidir. İmralı canisinin cüretinden ve AKP’nin eline tutuşturduğu yol haritasından bellidir. Şu ana kadar yaşananlardan bellidir. Daha da somutlaştıralım. AKP’nin bugüne kadar yaptıkları doğrudan doğruya PKK ve İmralı canisinin talepleridir. ‘Kürtçe yayın’ dediler, aldılar. Kendi dillerinde savunma ve eğitim dediler, aldılar. Federasyon dediler, 13 büyükşehir belediye yasasıyla bu istek de karşılandı. İmralı canisinin önce ev hapsine alınmasını talep ettiler, İmralı fiili olarak eve, hatta otele dönüştürüldü. Televizyon ve jimnastik aletleri gibi eksikler bizzat başbakanın talimatıyla karşılandı. Diyarbakır başkentimizdir ve burası Kürdistan toprağıdır dediler, Paris’ten gelen teröristlerin cenaze töreninde onu da aldılar. Bütün bunlar AKP çoğunluğunun oylarıyla meclisten geçirilen yasalarla oldu.

 

Tamamlanması istenenler

 

Bir de şimdilik yerine getirilememiş talepleri hatırlayalım. Anayasa’dan Türk ve Türkçenin çıkarılmasını bekliyorlar. Kürtçenin eğitim dili olmasını ve resmiyet kazanmasını olmazsa olmaz şart olarak öne sürüyorlar. Bunlara ilaveten bebek katilinin serbest bırakılmasını ve siyaset yapmasına imkan verilmesini istiyorlar. Yani gelinen noktada AKP çoğunluğu artık yetmiyor. Çünkü Anayasa değişikliği yapmak gerekiyor. İmralı canisinin serbest bırakılması için de yeni ve etkili hazmettirme yöntemlerine ihtiyaç duyuluyor. İşte size sayın başbakanın son günlerde, önce o komutanların niçin ve nasıl içeri atıldıklarını, sonra da bugüne kadar söylediği ağır ve yakıcı sözleri birden bire unutup, neden ağıt yakmaya başladığının fotoğrafı. İşte size “gerekli sayıyı bulursak hiç vakit kaybetmeden kendi Anayasamızı yapar ve referanduma götürürüz” çıkışının gerçek sebebi. İşte size AKP paketinin içinden çıkanlar.

 

Müzakere mahsuplaşması

 

Daha birkaç gün önce MHP lideri sayın Bahçeli oynanan oyunu şu sözlerle ifşa etmişti: “Ne acıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri adeta esir alınmış gibidir. AKP hükümetinin hınç ve garezle bugünkü tabloya meydan açtığı, geçmişle hesaplaşma adına her çirkefliği seferber ettiği esasen aşikardır.

 

Başbakan Erdoğan’ın bu süreçten sızlanması ise timsah gözyaşlarından başka bir şey değildir. Hazırlığı yapılan 4. yargı paketi ve diğer yasal bazı adımlarla birlikte PKK-KCK militanlarıyla ve tutuklu bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları arasında bir dengelemeye gidileceği gittikçe daha belirgin hale gelmektedir. Başbakan’ın bu yönde bir niyetinin olduğu, teröristlerle terörle mücadele edenler arasında müzakere mahsuplaşması yapmak için elini ovuşturduğu geçen hafta katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalardan anlaşılmaktadır.”

 

Figani’nin sözü

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.