Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Otobandan Önce Ki Son İstasyon

03.07.2014
A+
A-

ORHAN ŞEN

Malumlarınız olduğu üzere ilk turu 10 Ağustos,ikinci turu ise 24 Ağustos’da gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Tayyip Erdoğan,Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş adaylıklarını açıkladılar.Ben bu saatten sonra dördüncü bir adayın çıkacabileceğini sanmıyorum .Dolayısıyla yarış bu üç aday arasında daha doğrusu Tayyip Erdoğan ile Ekmeleddin İhsanoğlu arasında geçecektir,Selahattin Demirtaş ve HDP ise bu seçimleri fırsat bilerek koparabilecekleri en tüksek seviyede ki tavizleri koparmanın hesabını yapacaklardır.
AKP’nin adayı olan Tayyip Erdoğan hakkında söylenecek fazla bir şey yoktur. Zaten 12 yıllık başbakanlığı döneminde ki icraat,tavır,davranış ve söylemlerinden dolayı kamuoyu kendisini çok iyi tanımaktadır.

İktidara geldiği ilk günden itibaren Cumhuriyetin temel ilkelerine, TSK’ya,devletimizin milli ve üniter yapısına,Türk kimliğine savaş açan Tayyip Erdoğan vasıtasıyla büyük patron(!) ABD Türkiye’de büyük bir değişim operasyonu başlatmış ve kabul etmek gerekir ki bu konuda da büyük bir mesafe kaydetmiştir. Şimdi sıra altın vuruştadır . Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması, ardından o havayla yapılacak genel seçimlerde AKP’nin anayasayı değiştirecek bir çoğunlukla sandıktan çıkması, daha sonra yapılacak bir anayasa değişikliği ile başkanlık yada yarı başkanlık sistemine geçilmesi,bu arada çözüm adı altında Kürtçülerin hakim olduğu belediyelere özerklik verilmesi,Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması hatta siyasete soyundurulması vs vs. Bütün bunların olabilmesi Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine bağlıdır.

Otobanların girişine az mesafe kala benzin istasyonlarında otobandan önce ki son istasyondur tabelaları görürüz. Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi de Tayyip Erdoğan ve onun büyük patronu için otobandan önce ki son istasyondur. Eğer milletimiz bu son istasyonda Tayyip Erdoğan’ın deposunu fuller yani onu Cumhurbaşkanı seçerse Türkiye’nin dönüştürülmesi senaryosunda son istasyonda geçilmiş , otobana çıkılmış olacaktır.

CHP-MHP-SP-BBP-DSP ve diğer partilerin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na gelince. İşin doğrusu Ekmeleddin İhsanoğlu benim kafamdan geçen aday tipine uygun biri değildir. Ben daha farklı bir isim bekliyordum ve adı açıklandığı zaman bende ciddi bir hayal kırıklığı oluşmuştu.

Ancak bu saatten sonra yeni bir adayın çıkma şansının olmadığını düşündüğümüzde ve Recep Tayyip Erdoğan’mı Ekmeleddin İhsanoğlu’mu diye bir tercih yap denildiğinde hiç şüphe yok ki benim tercihim Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan yana olacaktır. Bu tavrım Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ideal bir aday olmasından değil Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimlerini kazanamayarak karizmasını ciddi bir şekilde çizebilecek tek alternatif aday olmasından kaynaklanmaktadır.

Benim bu kararım herhangi bir siyasi parti genel başkanına şirin gözükmek amaçlı değil tam anlamıyla mantığımın ve vicdanımın sesini dinleyerek aldığım bir karardır.
Buradan siyasi görüşü ne olursa olsun; kendisini ister milliyetçi,ister ülkücü,ister vatansever,ister sosyal demokrat,ister liberal,ister devrimci isterde muhafazakar kabul etsin bu devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne inananlara yani bütün Türkiye sevdalılarına seslenmek istiyorum.

Gün armudun sapı üzümün çöpü diyecek gün değildir. Gün Ekmelettin İhsanoğlu’nun arkasında durma günüdür. Tek bir oyun önemi vardır. Hiçbir vatanseverin,Türkiye sevdalısının sandığa gitmemek,oy kullanmamak yada Tayyip Erdoğan’a oy vermek gibi gibi bir lüksü yoktur.

Sandığa gitmemek veya geçersiz oy vermek demek ;Tayyip Erdoğan’a oy vermek, başkanlık ve özerklik sistemlerine onay vermek ve otobandan önceki son istasyonda Tayip Erdoğan’ın arabasının deposunu fullemek demektir.

Bu saatten sonra adayı tartışmak boşuna zaman kaybıdır. Her Türkiye sevdalısı önce ailesinin daha sonra da çevresinin oyuna sahip olmalıdır. Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde olabilecek felaketler ısrarla ve tekrar tekrar bıkmadan usanmadan halka anlatılmalı,herkes kendini görevli kabul ederek çalışmalıdır.
Hala Ekmeleddin İhsanoğlu’na şüphe ile bakan dostlara şu fıkrayı anlatarak yazımı tamamlamak istiyorum.
Bektaşinin biri bir gün bir meclise girer. Meclistekiler Bektaşiyi görünce;
-Baba Erenler,tam zamanında geldin.Şu iki testi şarabın hangisi daha iyidir tadıp söylermisin derler.
Bektaşi şarap testisinin birisini kafasına diker ve diker dikmezde içtiği şarabı püskürtür.Yüzünü ekşiterek içmediği testiyi göstererek;
-İşte bu testideki şarap daha iyidir der.
Mecliste bulunanlar;
-Yahu içmediğin şarabın daha iyi olduğunu nereden biliyorsun diye sorunca Bektaşi içtiği testiyi göstererek;
-Bundan daha kötüsü olamaz der.
Bir tarafta yıllardır başbakanlık yapan ,ne olduğunu,ne düşündüğünü saklamayan ,12 yıllık icraatları ortada olan bildiğimiz ve tanıdığımız Tayyip Erdoğan diğer tarafta ise Ekmeleddin İhsanoğlu.
Sizce hangisi daha iyi ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.