Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

OrtaHisar MHP’den Dünya Yoksulluk Günü Mesajı..

16.10.2017
A+
A-

Fakirliğin yok edilmesi için Dünyada her yıl 17 Ekim günü uluslararası gün olarak “Dünya Yoksulluk Günü” adı altında kutlanmaktadır.

 

Neredeyse tüm ülkelerde yoksul olarak yaşayan(yaşatılan) vatandaşlar bulunmaktadır. Yoksulluk sınırı kavramı bu bireylerin durumuyla ilgili karar almada ya da yoksulluğun önlenmesi ile ilgili konularda yapılacak çalışmalarda kullanılan bir ekonomik araç oluşturmaktadır. Bu alanda yapılacak olan çalışmaların daha ileriye götürülmesi ve yoksulluğun dünyadan yok olması tüm ümidimiz ve gayretimizdir.

 

Yoksulluğunun ülkemizdeki durumuna gelirsek zenginler ile yoksullar arasındaki uçurumun artması toplumun dokusuna zarar vermekte ve kültürel erozyona yol açmaktadır. Ülkemizde geçen yılki TÜİK’in gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de yoksulluk oranı %14.7’dir. Bu oranın eğitim seviyesine göre dağılımı ise okur-yazar olmayanların %26.2’si, yükseköğretim mezunlarının ise %1.7’si yoksuldur. Buradan da anlaşıldığı üzere eğitim seviyesinin, yoksulluk üzerindeki etkisi çok açıktır.

 

Yoksullukla başa çıkmada en önemli politika araçları, yoksulluk sınırı altındakilere ve riskli bireylere yönelik sosyal ve ekonomik müdahalelerdir. Bu yanlış politikalardan biri de köylerden şehirlere göçlerdir. Köylerden şehirlere göçler durdurulmalı ve köylerde yeniden yaşamı teşvik ederek hem tarım hem de hayvancılık canlandırılmalıdır. Böylelikle hem ülkemizin ekonomisi bir an önce büyümeli ve köylerden göç durdurularak istihdam yaratılmalıdır. Bu yapılırken de köylü milletimiz desteklenmeli ve gerekli mazot ve yem yardımı yapılmalıdır.

 

Şunu unutmamak gerekir ki, Türkiye’nin sahip olduğu yer üstü ve yer altı kaynakları verimli olarak kullanılırsa; Türk milleti yoksulluk gibi bir tehlikeyle karşılaşmayacağı gibi başka ülkelere ihracat yapacak duruma tekrardan gelir. Sonuç olarak Türkiye’nin izlemiş olduğu yanlış politikadan biran önce vazgeçilmeli ve eskisi gibi köylü milletin efendisi pozisyonuna getirilerek, bir yandan da yerli sanayi geliştirilerek istihdamı artırmalıdır. Böylelikle yoksulluğu en az seviyeye indirmek için elimizden geleni yapmalıyız.

 

 

 

Murat GEDİKLİ

İlçe Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.