Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

ORTAHİSAR BELEDİYESİ MHP GURUP BAŞKANI VE MECLİS ÜYESİ ÇAKIROĞLU’NDAN BELEDİYE’YE DARBE

12.11.2014
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi Ortahisar Belediye Meclisi Grup Başkanı Davut Çakıroğlu yaptığı yazılı basın açıklamasında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yılından bu güne topladığı otopark gelirlerini sordu, toplanan gelirlerin usulüne uygun harcanıp harcanmadığı konusunda kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini ifade etti.

Ortahisar Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Davut Çakıroğlu yaptığı yazılı basın açıklamasında Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılması ile gündeme gelen şehrin trafik sorununun çözümü noktasında Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yönetimindeki Trabzon Belediyesi’nin yapması gerekenler ve Başkan’ın açıklık getirmesi gerektiğine inandığı soruları kanun maddelere ile birlikte yöneltti.
Çakıroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı.
3194 sayılı kanun Otoparklar

MADDE 37- İmar planlarının tanziminde, planlanan beldenin ve bölgenin şartları ile müstakbel ihtiyaçlar göz önünde tutularak lüzumlu otopark yerleri ayrılır. Otopark ihtiyacı bulunan bina ve tesislere lüzumlu otopark yeri tefrik edilmedikçe yapı izni, otopark tesis edilmedikçe de kullanma izni verilmez.
Kullanma izni alındıktan sonra otopark yeri, plana ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak başka maksatlara tahsis edilemez. Bu fıkra hükmüne aykırı hareket edildiği takdirde, ilgili idarece yapılacak tebligat üzerine en geç üç ay içerisinde bu aykırılık giderilir. Mülk sahibi tebligata rağmen müddeti içerisinde gerekli düzeltmeyi yapmaz ise, belediye encümeni veya il idare kurulu kararı ile bu hizmet ilgili idarece yapılır ve masrafı mal sahibinden tahsil edilir.

3194 Sayılı Kanun’a aykırı hareket eden Belediye mi, yoksa vatandaş mı suçlu?
3194 Sayılı İmar Kanununa dayanılarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca hazırlanıp, 01.07.1993 gün ve 21624 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “ Otopark Yönetmeliği” nin 4 üncü maddesinde, binayı kullananların otopark ihtiyacının bina içinde veya parselinde karşılanmasının esas olduğu; ancak, bunun mümkün olmaması halinde ilgili belediyece yönetmelik hükümlerine göre belirlenecek otopark bedelinin alınacağı, 10 uncu maddesinde, bu otopark bedellerinin kamu bankalarından birinde açılacak otopark hesabına yatırılacağı, 11 inci maddesinde, otopark hesabında toplanan meblağın otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasından başka bir amaçla kullanılamayacağı, bu hesapta toplanan paranın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığının İçişleri Bakanlığınca denetleneceği, kurala bağlanmıştır.

Bu hükümler uyarınca, otopark hesabında toplanan para üzerinde belediyelerin başka bir amaçla tasarruf hakkı bulunmamakta ve paranın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını denetlemekle İçişleri Bakanlığı görevli bulunmaktadır.

Otopark hesabında bulunan para, kamu hizmeti olan otopark yapımına tahsisli olması nedeniyle bu amaç dışında kullanılması mümkün değildir.

Trabzon Belediyesi Meclis Denetim Komisyonunun 24.03.2010 tarihli 2009 yılı Meclis Denetim komisyonu raporunun 5 inci maddesinin 5 inci fıkrasında “ Belediyenin 2009 yılı banka hesabında toplanan 1.2 milyon TL. otopark gelirinin otopark yönetmeliğinin 11. maddesine aykırı bir şekilde kullanılmaması”,
30.03.2011 tarihli 2010 yılı Meclis Denetim Komisyonu raporunun 5 inci maddesinin 2 nci fıkrasında “ Belediyenin 2010 yılı banka hesabında toplam 1.888.916 TL. otopark gelirinin otopark yönetmeliğinin 11 inci maddesine aykırı bir şekilde kullanılmaması”,
29.03.2012 tarihli 2011 yılı Meclis Denetim Komisyonu raporunun 5. Maddesinin 3. Fıkrasında “Belediyenin 2011 yılı banka hesabında bulunan 2.079.975 TL.otopark gelirinin otopark yönetmeliğinin 11. maddesine aykırı bir şekilde kullanılmaması”,
29.03.2013 tarihli 2012 yılı Meclis Denetim Komisyonu raporunun 5. Maddesinin 2. Fıkrasında “ 2012 yılı banka hesabında bulunan 902.261,10 TL. otopark gelirinin otopark yönetmeliğinin 11. maddesine aykırı bir şekilde kullanılmaması” şeklinde kayıt altına alınmıştır.
1- Otopark Yönetmeliği hükümleri uyarınca 2009-2012 tarihleri arasında toplanan 6.071.152,10 TL. ile 2013 yılı yılbaşından bugüne kadar toplanan paraların bölge otoparkları ve genel otoparklar tesis edilmesi için harcanıp harcanmadığı, harcanmışsa hangi genel otopark ve bölge otoparkları için harcandığı?
2- Otopark Yönetmeliği 10. maddesi uyarınca otopark hesabında toplanan otopark bedelleri, otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşası dışında başka amaçlarla kullanılmış mıdır?
3- Otopark hesabı hangi kamu bankasında açılmıştır? 2009-2013 yılları arasında bu hesapta toplanan meblağdan ne kadar faiz geliri elde edilmiştir.?
4- Trabzon’un mevcut ve gelecekteki şartları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak imar planları ile düzenlenen bölge otoparkları ve genel otopark yerleri belirlenmiş midir?
5- Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediyece karşılanması zorunludur.Otopark bedeli ödeyen ve bölge ve genel otoparklardan ücretsiz yararlanma hakkı bulunan kaç kişiye, binanın hangi bölge veya genel otoparktan yararlanacağı bildirilmiştir?
6- Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyece hazırlanacak sarf belgesi , verilen emri ve hakediş raporuna göre belediyenin yazılı talimatı üzerine ilgili bankaca hak sahibine ödenir hükmüne uyulup uyulmadığı?
TBMM nin Dilekçe Komisyon Genel Kurul Karar Cetveli Sayfa 22’ ye göre gelirlerin kanuna uygun harcanmadığı tespit edilmiştir
Bahse konu toplam 7.896.606,00TL nin kuruşuna kadar kanunun gösterdiği yere harcanmaması bir yana bu gelirlerin dışında oluşabilecek trafik sorunu önceden öngörülerek bütçede gerekli pay verilmeliydi. Sokağın trafik akış yönünün değiştirilmesi, EDS ile takip edilmesi sorunun birkaç ay konuşulmasının önlenmesinden öteye geçmeyecektir. Gelişmiş ülkelerde gerekli tüm önlemler alındıktan, gerekli hizmetler sunulduktan sonra ceza müessesesi çalıştırılır. Aksi halde öngörülen trafik sorunlarını çözüme kavuşturacak planlı icraatlarla hareket edilmemesinin sonucu olarak vatandaş suçlanamaz ve cezalandırılamaz. Bir kaç gündür basında yer aldığı gibi ‘’ Başkan ne derse o, Başkan son noktayı koydu ‘’ ifadeleri ile sorun çözülemez. Şehrin 1. Önceliği otoparklardır. Kaynağı da hazırdır.
Meclis üyesi sıfatımın dışında şehrin yaşayanı olarak, Sayın Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yukarıdaki konularla ilgili kamuya açıklama yapması gereğini hatırlatmak isterim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.