Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Onurunu Müzakere Masasında Bırakanların Çaresizliği

21.05.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

Soma’da yaşanılan felaket ve yitirdiğimiz madencilerimizin acısı hala yüreğimizi kanatıyor.

Herkes günlerdir Soma’da bulunan kömür madeninde yaşanılan “cinayete” kilitlendi.

Bu elim hadise ile beraber geride bıraktığımız günlerde meydana gelen diğer bazı olaylar da haliyle ikinci planda kaldı.

Özellikle yaşanılan terör hadiseleri Türkiye için ne derecede büyük bir yangının başlamak üzere olduğunu gözler önüne serdi.

AKP’nin adına “barış süreci” dediği ve toplumu ikna etmek adına “artık analar ağlamayacak” sözünü kullanarak, aldatma ve kandırmayla çıktığı yolda, geçmişe göre PKK’nın duruşundan zerre kadar sapma olmadığı bugünlerde yaşanılan olaylarla daha açık bir şekilde görülüyor.

Zaten PKK’nın Kandil’deki mevcudiyetini artırması, silahlanma da tarihinin en üst seviyesine ulaşmış olması, bölgesel gelişmeler ve özellikle Suriye’de kendisi adına “özerk bölgeler” oluşturarak yeni koşullar kazanmış olması, AKP’nin Türkiye’yi ne derecede büyük bir felakete soktuğunu aylar öncesinden işaret ediyordu.

* * *

Son on gündür Doğu ve Güneydoğu’dan gelen haberlere ve yaşanılan hadiselere bakıldığında teröre sözde çözüm adına teslim olup, müzakere yürütmenin ne büyük vahametlere sebep olacağına tanıklık ediyoruz.

Görülüyor ki “sınır dışına çıkacaklar” denilen PKK’lı teröristler, sayılarını artırarak oldukları yerde kalmışlar ve “silahlarını bırakacaklar” diye sundukları caniler, daha da fazla silah kuşanarak elleri tetikte beklemişler.

Neredeyse hergün ayrı bir yerden çatıma haberlerinin gelmeye başlaması, bölgede yanan ateşin acilen tedbir alınmazsa bu kez çok ciddi sonuçlar vereceğini işaret ediyor.

Yaşanılan gelişmelere bakıldığında, ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

* * *

Bu sebeple 10 Mayıs 2014’den bu yana vukuu bulan bazı hadiselere dikkat ediniz lütfen:

· PKK terör örgütü mensupları tarafından 10 Mayıs 2014 günü saat 09.15 civarında 34. Hudut Tugay Komutanlığı (Şemdinli) sorumluluk bölgesinde bulunan Kalmış Tepe Üs Bölgesi’nde bulunan askerlerimize Irak sınırları içerisinden “doçka” olarak adlandırılan ağır makineli silahlarla ateş açıldı. Düzenlenen saldırıya askerlerimizin anında obüslerle cevap verdiği belirtildi.

· 13 Mayıs 2014 günü saat 08.45’de Hakkari’nin Meskan ilçesinde bulunan Sütun Tepe civarında bir grup teröristin bölgede keşif görevi icra eden askerlerimize yönelik düzenlediği saldırıda P.Uzm.Çvş.Vedat TUĞ karın bölgesi ve sol koltuk altından yaralandı. Aynı çatışmada Suriye uyruklu 1 terörist de ölü olarak ele geçirildi.

· Yine 13 Mayıs 2014 günü PKK’lı teröristler tarafından personel taşıyan Diyarbakır Jandarma Bölge Hava Grup Komutanlığı’na ait bir S-70 Skorsky tipi helikoptere ateş açıldı. 2 mermi isabet eden helikopterin, Kocaköy İlçe Jandarma Komutanlığı’na emniyetli bir şekilde indiği belirtildi.

· 16 Mayıs 2014 günü saat 08.00 civarında Tunceli’nin Sütlüce Köyü, Kırmızı Dağ mevkiinde yapımı süren yeni karakol inşaatı ile eski karakol arasında kalan yolda mayın araması yapan Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı olan askerlerime yönelik PKK’lı teröristlerin açtığı ateş sonucunda bir Jandarma Astsubay ve bir Jandarma Er’in yaralandığını Genel Kurmay Başkanlığı duyurmuştur.

* * *

Dikkatinizi çekerim bu hadiselerin hepsi sadece son günlerde yaşanılan terör eylemleridir.

Topluma sunulanın aksine, terörle yürütülen müzakere sürecinde yaşanılanlar AKP’nin söylediği gibi güllük gülistanlık değildir.

İpin ucunu AKP kaçırmış, teröre tümüyle teslim olmuş durumdadır.

Silahlar patlamış, bombalar kurulmuş ve terör gerçekteki kanlı yüzünü her haliyle ortaya koymaya başlamıştır.

Yaklaşan Cumhurbaşkanı Seçimi ve Recep Tayyip Erdoğan’ın BDP-PKK’dan gelecek oylara gözünü dikmesi ise durumu çok daha sıkıntılı bir hale sokmaktadır.

Ümidini PKK’ya bağlamış olan Recep Tayyip Erdoğan, bu sebeple PKK’nın düzenlediği eylemlere sesini çıkaramıyor, dolayısıyla İmralı canisi ile giriştiği “ortaklığa” layık hareket ediyor.

Bölgede bulunan güvenlik güçlerimizin elini ve kolunu bağlayan AKP, kendi siyasi çıkarlarına erişebilmek adına hem güvenlik güçlerimizin hem de bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atmaktan da geri durmuyor.

* * *

Üzülerek ifade etmek gerekir ki 2013 yılının son döneminde İmralı’da bulunan cani ile görüşüldüğünü Başbakan Erdoğan’ın açıklamasından bu yana terör sorununda ülkemiz asla ileriye gitmemiş, tam tersi daha da geriye gitmiştir.

PKK’nın kent merkezlerinde oluşturduğu ve “öz savunma güçleri” olarak adlandırdığı yapılanmalar, terörist başının BDP’lilerle İmralı’da yaptığı ilk görüşmesinde söylediği “istediklerimiz olmazsa 50.000 kişi ile iç savaş başlatırız” mealindeki sözleri göz önünde bulundurulduğunda, derhal tedbir alınmazsa Türkiye çok büyük bir yangının ortasında kendisini bulabilir.

Ne yazık ki AKP iktidarı gelişmeleri doğru okuyup, sağlıklı adımları atacak erdemini çoktan kaybetmiş, “onurunu” teröristlerle buluştukları ortaklık masasında bırakmıştır.

Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğü için AKP’nin iktidardan gitmesi öncelikli konudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.