Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Önce yaktılar, şimdi ağlıyorlar

03.09.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Uluslar arası ilişkilerde tek ve değişmez kuralın menfaat olduğunu, Suriye’deki katliama ve Mısır’da gerçekleşen darbeye ABD ve AB ülkelerinin gösterdiği tavır yeniden hatırlatmıştır. Demokrasi, insan hakları, hukuk eğer menfaatle paralel gidiyorsa değerli ve önemlidir. Hatta vazgeçilmezdir. Aksi halde kağıt üzerinde kalmaktan ileri gidemez. Özellikle Ortadoğu bölgesi için bu hepten böyledir ki, BOP’un aslının ne olduğu, BOP’e hizmet edenlerin neye hizmet ettikleri Obama’nın tavrı, İngiltere ve Fransa’nın kıvırmasıyla daha da belirgin hale gelmiştir. Bu zalim düzene eşbaşkanlık edenlerin, içine düştükleri hazin durumu içimiz sızlayarak izliyoruz.

Üstlendiğiniz rolü nereye koyacağız?

BOP yolunda gidenlerin şimdi de, “kimin ne yaptığı, kimin nerede durduğu bizi ilgilendirmez, biz demokrasiden yanayız” kılıfına sarılması komediden öteye gitmiyor. Demokrasinin yanında olmak çok güzel de, üstlendiğiniz rolü, omuzlarınızdaki vebali nereye koyacağız? Mısır’ın bir iç savaşa sürüklenmesinde, Suriye’nin bataklığa dönüşmesinde herkesten önce nasıl koştuğunuzu bu millet bilmiyor mu zannediyorsunuz? Yaptıklarınızı, söylediklerinizi dünya fark etmedi mi, İslam alemi bizzat yaşamadı mı? Önce yıkacaksınız, sonra da dönüp ağlayacaksınız. Onun içindir ki, dünyada hiç kimse sizi ciddiye almıyor, hiç kimse sizin yanınızda olmuyor. Obama dalga geçiyor, İngiltere uzak duruyor, Fransa kıvırıyor, İsrail ise zil takmış oynuyor.

Nerede kaldı demokrasi?

Suriye ve Mısır’ın bu hallere düşmesinin sebebi BOP’un kanlı hesapları ve bu hesaplara hizmet edenlerdir. Şu rezilliğe bakınız ki, ahkam kesen, kahramanlığa soyunanlar bu gerçeği bir türlü akıllarına getirmiyorlar. Artık yalama olmuş bir bahane yeniden servis ederek sorumluluktan kurtulacaklarını düşünüyorlar. Buralarda diktatörlükler varmış, demokrasi getirilecekmiş. Irak için de aynı şeyi söylemişlerdi. Libya lime lime edilirken de aynı bahane ileri sürülmüştü. Mısır’da aynı oyun tezgahlanmış, Suriye’de aynı tiyatro oynanmıştı. Peki şimdi Obama’nın açıklamalarında, İngiltere’nin kararında, Fransa’nın kıvırmasında, İsrail’in sinsiliğinde demokrasi görebilen var mı? Daha önce sorduğumuz bir soruyu bir defa daha soralım: Demokrasi getirileceği ilan edilen hangi ülkede durum, diktatörler döneminden daha iyidir? Irak’da mı, Libya’da mı, Mısır’da mı, Suriye’de mi? Suudi Arabistan, Yemen, Katar, Ürdün ve diğer İslam ülkelerinde demokrasi mi var?

Müslümanı müslümana kardırıyorlar

Irak’da petrol vardı ve bunu riske atamazlardı. Geldiler müdahale ettiler, menfaati sağalama alacak bir düzen kurdular ve çekildiler. Suriye ve Mısır’da petrol yok. Onun için de uzaktan seyrediyorlar. Sinsi bir taktikle Müslümanı müslümana kırdırıp kendi işlerine bakıyorlar. Suriye’de kim neyin muhalifi, kim neyin taraftarı olduğunu bile bilmiyor. AKP’nin seçimleri ve siyaseti akan kanı daha da arttırmaktan, oluşan belirsizliği daha da derinleştirmekten ve yanı başımızda büyük ve derin bir bataklık oluşmasından başka bir sonuç doğurmuyor. Her zaman olduğu gibi bu bataklıktan hainler, katiller, millet ve ülke düşmanları faydalanıyor.

Kimyasal silahı bunlar sattı

Hiç kimsenin unutmaması gereken nokta şudur: Ortadoğu ve İslam dünyasının bugün yaşadığı belaların sorumlusu, bugün çözüm için ümit bağlanan güçlerdir. Suriye’ye kimyasal silahı bunlar satmıştır. Kitlesel ölümlere neden olan acımasız silahları rejim veya muhaliflerin kullanımına bunlar vermiştir. Mısır’daki askeri darbenin arkasında bunlar vardır. Bunu yapıyorlar, sonra da sözüm ona barış ve demokrasi getireceklerini bahane ederek bir defa daha gelip bombalıyor, kan akıtıyor, yakıp yıkıyorlar. Bu durum daha fazla devam edemez.

AKP’nin hesapları tutmadı

Gelinen noktada ABD’nin ve ortaklarının hiçbir risk almayacağı, bir müdahale olsa bile bunun çok sınırlı olacağı kesinleşmiştir. Her durumda belanın ortasında kalacak ülke Türkiye’dir. Bütün öngörüler, bütün hesaplar iflas etmiştir ve AKP bunun altında kalmıştır. Şimdi yeniden düşünmek ve artık BOP’un hesaplarına göre değil, Türkiye’nin menfaatlerine göre bir tavır almak gerekiyor. Bu tavrın esasını da bir tarafı destekleyip diğer tarafı karşımıza alarak çatışmayı ve bölünmeyi daha da derinleştirmek değil, bunları aynı masa etrafında toplayarak kanı bir an önce durdurmak oluşturuyor. Böyle bir tavrın dünyada da destek bulacağı ve daha etkili bir sonuç doğuracağı kesindir. İslam âleminin beklentisi de bu yöndedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.