DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

Okusaydık tecavüz planının eş başkanını başımıza getirir miydik

15.09.2016
152
A+
A-

Okuyor olsak; Türkiye’nin de dahil olduğu bölge ülkelerine karşı yapılan tecavüz planının eş başkanlığına soyunur muyuz? Soyunanı seçer ve başımıza getirir miyiz
Sadece ölerek ve şehit olarak; yurt savunması yapamayız ve ülkemizi emperyalist planlara karşı koruyamayız. Artık savaşlar, kafa gücü ile kazanılmaktadır. 18.yüzyıl öncesindeki savaşlarda kafa gücü yine vardı ama, ağırlık kol gücündeydi. Bir de bu kol gücünü, her türlü yöntemlerle ölmeye ve öldürmeye iyi motive ederseniz, başarıyı yakalamak zor olmuyordu.

Toplumlar arasında gelişmişlik farkının açılmasına yol açan gelişmeler 15.yüzyılda, Avrupa’da başladı. Bu süreç; acılı ve kanlı oldu! Rönesans, Reform, Hümanizm, Aydınlanma, Fransız Devrimi, Endüstri Devrimi bu sürecin önemli merhaleleri. 18.yüzyıldan sonra, insanlığın gelişmiş bölümü akılcı ve bilimsel düşünce sistemine geçti.

ÇAĞDAŞ DÜNYA MARS’A GİDİYOR

Bu gelişim, çağdaş insanlığın dünyadan yaklaşık 565 milyon km. uzakta bulunan Mars’a keşif cihazı gönderebilmesini sağladı. Yarın, dünyanın dışında ve evrenin uygun bir köşesinde, yaşam kurmasını da sağlayacak. Ama tüm insanlık aynı gelişim çizgisinde değil. Kimi toplumlar; insanlığın bebeklik evresinde ve hala 7. yüzyılda veya 14. yüzyılda yaşıyor.

Savaşları ve mücadeleleri haklılar değil, güçlüler kazanır. Günümüzde güçlü olabilmek için; çağdaş olmak, akılcı ve bilimsel düşünce sistemine geçmiş olmak gerekir. Aksi ise; hüsrandır ve tüm mücadeleleri kaybetmektir.

ÇAĞDAŞ OLMAYANLARIN KADERİ!

Osmanlı; yanıbaşında bulunan Avrupa’daki bu gelişimin dışında kaldığı ve treni kaçırdığı için enkaz haline geldi ve yıkıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı’nın külleri üzerine kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, bu gelişimin bilinci ile kurdu.

Bugün dünyada çağdaş bir toplum değilseniz; çağdaş toplumlar tarafından sömürülmek ve itilip kakılmak, ne yazık ki kaderiniz olur. Çağdaş olabilmek için ise; eğitim ve öğretime ihtiyaç var. Ama hangi eğitim ve öğretim?

TAKLİDİ DEĞİL, TAHKİKİ İMAN

Tabii ki; bilim egemen kafalı ve eleştirel akla sahip toplumu yaratan, eğitim ve öğretim. Kul olan, körü körüne inanan değil; sorgulayan, bilimsel düşünce sistemini esas alan, imanı taklidi değil tahkiki olan bir toplumu yaratan eğitim ve öğretim.

Odatv’nin haberine göre; OECD’nin (Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü) “Türkiye Araştırması”ndan çıkan sonuç, çok kötü. Kısaca söylemek gerekirse; okumuyoruz, yazmıyoruz ve anlamıyoruz.

BU KAFAYLA OLMAZ!

Türkiye; üç kıtanın birleştiği merkez coğrafyanın tam merkezinde yer alan, tabii güzellikleri, doğal kaynakları ve jeopolitik konumu ile çok değerli bir ülke. Ama bu kafayla, bu toprakları bize bırakmazlar. Okumayarak, yazmayarak ve anlamayarak, nereye kadar gidebiliriz?

Gerçekten okumuyoruz, anlamıyoruz ve anlamadığımız için değerlendiremiyoruz. Ayrıca; okuyup, anlayıp değerlendirme yapanlara ve toplumu uyarmaya çalışanlara da düşmanlık yapılıyor.

HUZURSUZLUĞUN NEDENİ

Bugün, Fas’tan Hindistan’a,Türkiye’den Somali’ye ve Yemen’e kadar, geniş bir coğrafya içinde yaşadığımız zorlukların, savaşların, çatışmaların, huzursuzlukların, müdahalelerin, kanın, kinin ve gözyaşının sebebi; emperyal planlara yönelik kurgulamalardır.

Büyük Ortadoğu veya Genişletilmiş Ortadoğu Projesi, bu kurgulamalardan sadece birisinin adıdır.

Özetle söylemek gerekirse emperyalizm; bu bölgede bulunan yüksek çıkarları için, uzun dönemdir bugün yaşadıklarımızla birebir örtüşen planlar yapmış, hatta bu planları düşünce kuruluşlarında ve üniversitelerinde kendi toplumunu doktrine etmek için tartışmışlar bile! Hatta; Türkiye’yi de içine alan yeni siyasi haritalar çizmişler. Şimdi bunları gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

OKUSAYDIK TECAVÜZ PLANININ EŞ BAŞKANINI BAŞIMIZA GETİRİR MİYDİK

Bir gün, Batı üniversitelerinden birinde bir yüksek lisans öğrencisi “Açık açık yazıyoruz ve tartışıyoruz bölge ve Müslümanlar için neler planladığımızı, karşı tedbir almazlar mı?” diye sorar. Karşılığında “Okumazlar ki!” yanıtını alır hocasından.

Doğru değil mi? Okuyor olsak; Türkiye’nin de dahil olduğu bölge ülkelerine karşı yapılan tecavüz planının eş başkanlığına soyunur muyuz? Soyunanı seçer ve başımıza getirir miyiz?

Müslümanlar hakkında tecavüz planı yapanlar ve “Nasıl olsa okumazlar” diyenler devam ediyor; “Okusalar da anlamazlar” diyor. Ne kadar aşağılayıcı, değil mi? Hatta devam ediyor hoca öğrencilerine konuşmaya; “Merak etmeyin, aralarında okuyanlar, anlayanlar ve yazanlar da olsa, okumayanlar ve anlamayanlar onları boğar” diyor.

Türker Ertürk

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.