Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Okullar Açılıyor, Uyuşturucu Pazara Çıkıyor..

14.09.2014
A+
A-

İmam Hüseyin Savaş

Bütün veliler, öğrenciler ve öğretmenler için yeni bir zorlu maraton başlıyor. 15 Eylül 2014 Pazartesi çalacak olan ders zili ile birlikte Türkiye genelinde 16 milyon, Şanlıurfa’da ise 600 bin ilk, orta ve lise öğrencisi ders başı yapacak…

Milli Eğitim Bakanlığında yıllardır bir türlü oturtulamayan, her yıl yeniden değiştirilen sistem sebebiyle kayıt dönemine velilerle, okul ve Milli Eğitim idarecilerinin tartışmaları ve hatta bazı yerlerde kavgaları damgasını vurdu…

Kayıt esnasında velilerden nakdi bağış almaktan çekinen okul idarecileri bu seferde “gönlünden ne koparsa onu ver abi” havasına girmiş, devletin itibarını ayaklar altına alırcasına; fotokopi kağıdı, sabun, ampul, kağıt havlu, sıvı sabun, çamaşır suyu vb. ayni bağışları velilerden zoraki olarak almaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bütün bu olaylara müdahale etmeyerek, göz yumduğunu göstermektedir. Geçmişte alınan nakdi, bugün alınan ayni bağışlara rağmen şehir merkezindeki okullarımızın bir çoğunun “öğrenci tuvaletleri” son derece berbat durumda olduğundan çocuklarımız tuvaletleri kullanamamaktadır.

Kantinler başlı başına bir sorun yumağı olmuş durumdadır. Kantinler okul idaresi tarafından gözetim altında tutulmalı, satışa sunulan gıdaların markaları, son kullanma tarihleri sıklıkla kontrol edilmeli, merdiven altı üretimden gelen ürünlerin satışına izin verilmemelidir. Aksi bir durumla karşılaşıldığında ilgili Kurumlarla irtibata geçilerek gerekli yaptırım uygulanmalıdır.

Toplum Yararına Çalışma Projeleri kapsamında Türkiye İş Kurumu tarafından 9 ay süre ile işe alınacak işçilerin bir kısmının Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olması şartı konulmalı ve bu personel okullarda istihdam edilmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrine görevlendirilmelidir. Böylelikle okullara giriş çıkışlar kontrol altına alınarak, öğrenci olmayanların ve/veya art niyetli kişilerin okullara girişleri engellenmiş olacaktır.

Şimdi gelelim en önemli meseleye…

Çağımızın çözülemeyen sorunu, gençliğin mahvına sebep olan, ailelerin korkulu rüyası haline gelen uyuşturucu bu sene de başımızın belası olacak gibi görünüyor…

Yaptığım araştırmalar sonucu onlarcasının adına, yetiştiği yere, vücutta oluşturduğu tahribata kadar tüm bilgilerine ulaşmış olmama rağmen, özendirici olmaması için bu bilgileri buradan paylaşmıyorum.

Uyuşturucu madde kullanım yaşının ortaokul çağlarına kadar düşmüş olması, madde bağımlılığının büyük bir hızla yaygınlaşması sebebiyle artık bir dizi önlemler alınmalıdır. Kolluk kuvvetlerimiz bu konuda gerekli hassasiyeti gösterse vatandaşın yardım ve desteği olmadan zehir satıcılarının kökünü kazımak mümkün değildir. Satıcılar bir şekilde tutuklanarak satışlarına engel olunsa da, talep oldukça arz edecek birileri çıkacaktır. Burada asıl önemli olan talebin de ortadan kalkmasını sağlamaktır.

Ama maalesef, sağlık konusunda Türkiye’ye çağ atlatan hükümetimiz Şanlıurfa’ya madde bağımlılarının tedavi olabilecekleri bir klinik bile açmamıştır. Ne zaman, nerede ve kime patlayacağı belli olmadan sokaklarda serseri mayın gibi dolaşan madde bağımlısı gençlerimiz bu illetten kurtulmak istese de Şanlıurfa’da bunun tedavisini yapacak, bu çocuklara yardım elini uzatacak bir sağlık merkezi bulunmamaktadır. Şanlıurfa milletvekilleri, siyasetçiler, Sivil Toplum Kuruluşları, bürokratlar ve bütün vatandaşlar uyuşturucuya karşı topyekun bir savaş açmalıdır.

Toplumun büyük çoğunluğunun “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla yaklaştığı bu konunun üstüne yıllardan beri hazırladıkları afişler, düzenledikleri seminer ve konferanslarla cesur ve kararlı adımlarla giden tek gençlik kuruluşu Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’dır. Ülkü Ocakları’nın bu çabasına toplumun her kesimi destek vermelidir.

Ülkü Ocakları, bu sene de “Ey Türk Genci, Damarlarındaki Asil Kanı Uyuşturucuyla Kirletme” sloganıyla çıktığı yolda mücadelesine devam etmektedir. Her okulda hatta neredeyse her sınıfta gönüllü gençleri bulunan Ülkü Ocakları bu mücadelede büyük rol oynamaktadır.

Bütün bunları niye yazdık, her kurum görevini ve sorumluluğunu bilsin ki; “Testi kırılmadan kulaklar çekilsin.” Yoksa testi kırıldıktan sonra çekilen kulağın kimseye bir faydası olmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.