OCAKLI KARDEŞİM

OCAKLI KARDEŞİM
06.02.2018
A+
A-

Ocaklı Kardeşim,

Davayı en yüce dağların zirvesine taşımak için uzun ve çetin bir yolda senelerdir yürüyoruz.

Yola çıktığımız noktadan uzaklaşıp menzile yaklaştıkça,  ufuk genişliyor ve rüzgar şiddetini artırıyor, düşman çoğalıyor. Geçen zaman gösterdi ki büyük bir imanla taşıdığımız dava aşağıda, ovalarda kaldı.Kenarından dolaştığımız uçurumların dibine mazinin güzelliğini atma. Şekli kaybolan şikayet ve itiraz uğultusu geliyor dört bir yandan, sakın bu ihanet şarkısının kulağa hoş gelen esintisine aldanma!

Ocaklı Kardeşim,

Büyük Türk Milletinin binlerce yıllık tarihinde bir vazife aldın ve birbirinden daha yüksek dağlara doğru yepyeni bir kızıl elma rüyası ve imanıyla çıkıyorsun.

Genç kalbine büyük bir aşk düşmüş.

Sen Türk vatanı üstünde aşkın timsalisin. Uğruna tüm cihanı karşına aldığın davanın, yani yeryüzünün tanıdığı en büyük, en yaratıcı kuvvetin timsalisin.

Yokuşları tırmandıkça, zorlukları aştıkça, ufkun genişledikçe asırlardır unutulmuş bir alemi hayran gözlerinle tekrar buluyorsun. Bu hayran gözlerle baktığın alem şanlı Türk tarihidir.

Ocaklı Kardeşim,

Ömrünü adadığın davan kadar asil, ülkün kadar yapıcı ve yükseltici bir insansın. Aştığın yol, üstesinden geldiğin zorluklar seni ızdırap kaynaklarına doğru götürüyor. Dünyanın unutulmuş coğrafyalarında, ıssız köşelerinde acısını söylemeye tenezzül etmeyen bedbaht, fakat mağrur soydaşına şefkat ve teselliyi, iman ve şifayı sen uzatacaksın.

Ülkü Ocaklarından aldığın terbiye ve davaya adanmış ömrünle sen, yarının büyük ve güçlü Türkiye’sinde; köylerin ortasında ufak bir mektebin çatısı altında çalışan genç bir öğretmen, terk edilmiş ve ıssız kulübelere ücretsiz muayene ve ilaç götüren genç doktor olacaksın. Etrafında toplanacak Türk Milletine yeni söz söyleyecek genç hatip, tehlike günlerinde iradesinin zırhlarına bürünerek destani bir kahraman gibi boğuşan genç komutan sen olacaksın.Şiirinin, resminin, mermerinin başında yaratan genç sanatkar, sen yüksek bir idealin taşıyıcısı, çağlayan bir nehir gibi akıp giden Türklüğün neferisin.

Vazifen nedir diye soruyorlar.

Bütün rüzgarları yanık kokusu getiren harap bir memleketin üstünde, ihtiyaçlar ortasında bunalmış bir milletin karşısında vazifenin ne olduğunu sana ülkün söyledi.

Sen dirlik için, birlik için çalışıyorsun.

Talihin ve tarihin senden uzak düşürdüğü soydaşlarını hatırlamadın mı? Doğu Türkistan, Kerkük, Karabağ, Türkmendağı senden yardım bekler, Batı Trakya Türklüğü senden selam bekler.

Yaylalardan ovalara, ovalardan yaylalara göçenyörük Anadolu çocukları tuğu kaldırmanı bekler. Türk dünyası adriyatiktençin seddine batının ihtilafları içinde paramparça olmuştur.

Ülkenin dört bir yanında milli birliğine düşman birileri, hakimiyetinin gösteren bayrağının gölgesinde sana karşı mücadele ediyor.

Vatanının güneyinde uğursuz bir cereyan senelerdir milli ruhunu aşındırarak içeri almak için kendine taraf taraf köprü başları aramakla meşguldür.

Sen uyanıklık için çalışıyorsun.

Ocaklı Kardeşim,

Sen Türkün gören gözü, duyan kulağı, uyanık vicdanısın. Evvelkilerden başka seni boğmak isteyen milletler uzun yollardan gelerek müdafa mesafelerini açtılar. Anayurdunun hudutlarına gelip yerleştiler. Ufacık ada kırıklarına yapışarak sahillerine sokuldular.

Aziz başın yastığının üzerinde derin uyumasın.

Sen Türk Milletine yol açacaksın.

Memleketin hangi köşesinde isen Ocağınla birlikte o yeri ihya edeceksin.

Ocağının mihrabına parti düşmanlığı ile gelenler bu düşmanlıkları unuttular mı sanırsın?

Türk Milletinin varlığına kast edenlerin açtıkları mevziler, Ocağının küçük varlığı, senin dirayetli duruşun karşısında yok olup gitmek mecburiyetindedir.

Ne güzel gaza, ne güzel bir zafer.

Daha yolun uzundur, daha çok tepe aşacaksın.

Olduğun yeri güzelleştir, düzeni tesis et, yalnızca hakkı tanı ve tanıt.

Aceleci olma, insanoğlu acelecidir ama binlerce yıllık Türk tarihinin acelesi yok. Gün içinde değil zaman içinde düşün. Kalbinden bir an tarih şuuru kaybolmasın.

İhtirasa ve kıskançlığa karşı mücadele et.

Türk tarihinin, Türk ruhunun en korkunç yarası bu kıskançlıktır.

Ocaklı Kardeşim,

Kalbinde ve dimağında iyi ve güzel ne varsa davanın emrettiği Allah yolunda, Türk Milleti için kullan. Uzun seneler zarfında memleketin her köşesinde söylenmiş nutuklardan ders al.Bilge Kağandan Atatürk’e bu seslenişe kulak ver.

Ümidim odur ki; sen bunların daha güzelini söyleyecek ve Türk Milletini mağrur edeceksin.

Ocaklı Kardeşim.

“Yol daha uzundur, çetindir. Yapılacak şey yapılandan daha büyüktür fakat tarihinin engin ufuklarından gelen ve senin genç ciğerlerini şişiren rüzgar, Ocağının mukaddes ateşini durmadan parlatacaktır. Çünküufak ateşleri söndüren rüzgar büyük ateşleri harlar.”

Şairin dediği gibi;

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

 

Ne Mutlu Türküm Diyene!

En içten saygılarımla,

ALİ YETKİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.