Obama’dan Erdoğan’a zehir zemberek Sözler

02.04.2016
A+
A-

 

 

ABD Başkanı Barack Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin bitişinde Türkiye’de basına yönelik yaklaşımın ülkeyi “sıkıntı verici bir yola sokabileceği’’ uyarısında bulundu. Obama, buna gelmeden önce “Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsızım” dedi.

 

Obama: Erdoğan demokrasi treninden indi

 

Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şöyle anlattı: ‘’makamına, demokrasi sözünü vererek geldi ve Türkiye’nin tarihi itibariyle de her zaman için derin bir İslam inanışına sahip olsa da, modernizm ve giderek daha çok dışarıya açılım ile yanyana yaşayabilmiştir. İşte onun takip etmesi gereken miras budur. Bilgiyi baskı altına alan ve demokratik tartışmayı kapatmayı içeren bir strateji yerine.’’

 

Obama, Erdoğan’ın makamına demokrasi sözü vererek geldiğini ancak bu sözünden artık ayrıldığına işaret eden sözleri ile, bir kez daha Erdoğan’ı demokratik görmediğini ilan etmiş oldu. Erdoğan’ın demokrasi treninden indiğini farklı analoji ile yansıttı.

 

Obama, Erdoğan yönetiminin basına yaklaşımına da doğrudan ilk kez eleştiri getirmiş oldu. “Erdoğan’ın basına yönelik sergilediği yaklaşımın Türkiye’yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum” diyen Obama, bunu bizzat Erdoğan’ın kendisine de söylediğini açıkladı.

 

Obama’nın geçmiş 7 yıllık görev süresince Erdoğan ile özellikle 2013 yılının Gezi protestolarına kadar genelde iyi bir ilişkileri vardı. Gezi’den sonra ise sürekli kötüleşen, en sonunda Erdoğan’ın Washington’a gelmemesi için türlü türlü mesajların gönderildiği bir sıkıntılı ilişkiye dönüştü.

 

Herşeye rağmen Erdoğan, Obama ile görüşmeyi, istediği gibi yaptı ve kendi taraftarlarını sevindirecek resimleri de aldı. Ama korumalarının Washington’ın ortasında gazeteci dövmeye kalkması, protestocuların üstüne yürümesi, adeta kabadayılık yapmaları, Erdoğan’ı Washington’ın diline düşürdü. Günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Trudeau, ”barışçıl protestoculara şiddet kabul edilemez” dedi. Korumaların saldırgınlığı hakkında yazı yazmayan ABD’li gazete kalmadı. Bu durum, ABD yönetimi içinde ‘Erdoğan’a tepki gösterilmeli’ diyen yeni bir baskı yarattı.

 

Obama konuşmasına başlarken önce ‘’Türkiye bir NATO müttefiki, IŞİD’le mücadelemizde olağanüstü önemli bir ortak. Uzun ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke’’ ifadesini kullandı. Erdoğan ile göreve geldiğinden beri çalıştığını hatırlatan Obama, ‘’Doğrusu şöyle bir şey var ve bunu doğrudan da söyledim; Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, din özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum.’’

 

Obama, konuşmasının devamında Erdoğan’ın ülkede bilgiyi baskı altına aldığını, demokratik tartışmayı kapatmayı amaçladığını söyledi. “Keşke böyle olmasa da önceki Türkiye geri gelse” dedi Obama adeta.

 

Erdoğan Cumartesi günü cevap verecek mi?

 

Erdoğan Washington’daki son gününde 100 milyon dolara mal olduğu açıklanan Türk Camisini açaçak. Bu açılışta Erdoğan’ın Obama’ya cevap verip, vermeyeceği dikkatli izlenecek. ABD’den ayrılmadan Obama’nın sert eleştirisine cevap verecek mi göreceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.