Nükleerin Türkiye’ye zararı 46 milyar lira

10.04.2016
A+
A-

Türkiye’yi doğalgazdan sonra nükleer enerjide de Rusya’ya bağımlı hale getiren enerji politikası, fiyatların hızla düşmesiyle yeniden tartışılmaya başlandı.

Üretim maliyetlerinin düşmesine rağmen Ruslar’ın yapacağı Akkuyu Nükleer Santrali için 15 yıl boyunca verilen elektrik alım garantisi Türkiye’yi 46 milyar lira zarara uğratacak…

Son dönemde başta yenilenebilir olmak üzere alternatif enerji yatırımları ve yatırım taleplerinin olağanüstü artması, buna karşılık ekonominin yavaşlamasıyla enerji tüketiminin hız kesmesi nükleer enerji yatırımlarına ihtiyaç olmadığının artık daha net anlaşılmasını sağladığı belirtiliyor.

MALİYET 3 CENT’E DÜŞTÜ

enerji

Tüketimin azalması ve fiyatların düşmesi nedeniyle özel sektöre ait çok sayıda santralin üretimini durduğu belirtiliyor. Özellikle 21 bin megavat kurulu güce sahip doğalgaz santrallerinden 15 bin megavata yakının, zarar etmemek için üretimini düşürdüğü ya da durdurduğu belirtiliyor. Pahalı santrallerdeki üretimin durmasında, üretim maliyetinin 3 Cent’e kadar düşmesinin etkili olduğu ifade ediliyor. Maliyetin düşmesine rağmen Türkiye’nin Rusların yapacağı Akkuyu Nükleer Santrale 12.35 centten 15 yıl boyunca elektrik alım garantisi verdiğine dikkat çeken uzmanlar, bu garanti nedeniyle Türkiye’nin 15 yılda en az 46 milyar lira zarar edeceği hesabını yaptılar.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, nükleer santralde 1 centlik fiyat indiriminin Türkiye’ye 15 yılda yaklaşık 3 milyar dolar tasarruf sağlayacağını bildirmişti. Son dönemde enerji maliyetlerinin düşmesi, Türkiye’nin çok daha ucuza elektrik tüketebileceğini ortaya koydu. Ancak Ruslara sağlanan “12.35 centlik alım garantisi” fiyat düşüşünün Türkiye’nin uğrayacağı zararı artırmaktan başka bir işe yaramayacağını gösterdi. Yapılan hesaplamalara göre, enerji fiyatlarının örneğin 7 cent civarında oluşması durumunda, nükleer santralden dolayı Türkiye’nin 15 yılda uğrayacağı zarar 16 milyar doları yani 46 milyar lirayı aşacak. Enerji maliyetleri düştükçe zarar 60 milyar lira düzeyine tırmanacak.

Yatırdıklarının 3 katı para kazanacaklar

Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya göre nükleer santralde üretilen elektriğin kilovatsaati 12.35 cent artı KDV üzerinden alınacak. Alım garantili bu fiyat nedeniyle 15 yılda Rusya’ya yaklaşık 70 milyar dolar para ödenecek. Böylece Rusya, yatırım bedeli 22 milyar dolar olarak açıklanan nükleer santralden maliyetinin 3 katı kaynak sağlayacak. 4.800 megavat kurulu güce sahip Akkuyu dışında yapılacak ikinci ve üçüncü nükleer santrallerle nükleerdeki kurulu gücün 14 bin 400 megavata çıkarılması hedefleniyor.

Sözcü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.