Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Neyse

04.02.2013
66
A+
A-

Yamalı bohça denilebilecek üç ortaklı 57. T.C. Hükümeti döneminde iki yıl boyunca Irak’a girmek için Türkiye’den vize alamayan ABD, her ne hikmetse siyasi varlığını “Kendileri dışında kalan herkesi ABD ve Batı uşağı olmakla itham” felsefesi üzerine bina etmiş bir siyasi geleneğin mensuplarının iktidarlarında, Türkiye’den bu vizeyi aldı ve Irak’a girdi. Daha o günden belli olan sonuçları, bugün gördükçe hayıflanıyoruz. Hâlbuki o günlerde vardır bir bildikleri aymazlığıyla “NEYSE” deyip, geçmiştik. Ardından da; ABD’ yi Irak’a adeta kırmızı mumla davet eden bu iktidarı, işgalin tam birinci sene devriyesinde yapılan Mahalli seçimlerde yüzde kırklık bir oy oranıyla ödüllendirmiştik.

Bu ödüllendirmenin ardından, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Başbakan’ın ağzından “Türkiye’nin bir Kürt sorunu vardır.” sözleri dökülmüş ve ardı çorap söküğü gibi gelmeye başlamıştı. Sözüm ona bir kısım sözde entelektüeller, yazarlar, çizerler ve sanatçılar tarafından koro halinde seslendirilmeye başlanan safsataların, aslında Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olarak Aralık 1991 tarihinde hazırladığı “Kürt Sorunu” raporunun aşağıda yer verdiğimiz ilk iki maddesinde özetlendiğinin, farkında bile değildik.

“1.Yeni dönemde RP olarak gelişmelerin gerisinde kalmak istemiyorsak artık Kürt sözcüğünü rahatlıkla telaffuz edebilmeli, Türkiye’de Kürt halkının çektiği onca acıya ve sıkıntıya tercüman olabilmeliyiz.

2.Türkiye’de 75 yıldan beridir resmî ideolojinin Kürt meselesinde inkârcı, asimilasyoncu, baskıcı davrandığını açık seçik söylemeli ve resmî ideolojiyi yüksek sesle sorgulayabilmeliyiz.”

Nitekim 2005 yılında, Diyarbakır Meydanı’nda ülkenin Başbakanı olarak “Türkiye’nin Kürt sorunu vardır” diyen Sayın Erdoğan’ın partisini yine “NEYSE” diyerek, 2007 Genel seçimlerinde %46’lık bir oy oranıyla yeniden iktidara getirdik.

Ürününün para etmediğini söyleyen çiftçiye “Gözünüzü toprak doyursun” diyen bir yönetim anlayışıyla yaklaşan, çektiği sıkıntıları dile getirebilmek için “Anamız ağlıyor” diyen vatandaşı “Al ananı da git!” diye azarlayan bir anlayışın, Habur kapısında dağdan inen teröristlerin davul- zurnayla karşılanmasına gösterdiği hoşgörüye çok kızdık ama “NEYSE” diyerek, onu da geçiştirdik. Sadece geçiştirmekle kalmadık, sonrasında gelişen Oslo görüşmelerine, şerefli- şerefsiz polemiklerine, ülkenin çevresinde bir tek dostu dahi kalmayan bir ülke haline gelişine, bugün ak olana yarın kara diyerek zekâlarımızla dalga geçilişine ve daha birçok şeye “NEYSE” diyerek, 2011 yılında yüzde ellinin de üzerinde bir oy oranıyla, bir kez daha iş başına getirdik bu iktidarı.

Bu haftaki yazımı yazmak üzere bilgisayarımın başına oturduğumda, Sayın Başbakan’ın beni çok rahatsız eden bir “NEYSE” ifadesi üzerine yazmayı düşünüyordum. Hani şu Gaziantep’te meydana gelen patlamayla ilgili üzüntülerini dile getirirken “Gaziantep’te meydana gelen patlamada ne yazık ki beş ölümüz var …” şeklindeki sözlerine, yanındakilerin yaptığı “Yedi ölü var…” şeklindeki düzeltmeye, elini sallayıp “NEYSE” diyerek konuşmasını sürdürmesi var ya, işte o “NEYSE” ye takılıp, kalmıştım.

Şöyle bir hafıza tazeleyip, son on yıl içerisinde bizim millet olarak neleri “NEYSE” deyip geçiştirdiğimizi görünce, Sayın Başbakan’ın o “NEYSE” sine söz etmenin çok da anlamlı olmayacağını düşünerek vazgeçiyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.