Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Nereden Çıktı MHP’de Genel Başkanlık Tartışması?

12.08.2014
A+
A-

SABRi ŞENEL

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları üzerinden MHP’yi genel başkanlık tartışmasına çekmek harekete ne kazandırır? Cumhurbaşkanlığı seçimi, farklı şartları,misyonu olan o makama,özel bir değerlendirme sonucu yaşanması gereken bir süreci gerektiriyordu.Olabildiğince geniş bir uzlaşma alanı ile tüm siyasal ve sosyal kesimlerin, müdahil olduğu karar sürecinde görüşlerinin alınması gereken. cumhurbaşkanlığı makamı seçimidir.

Yeryüzünün ilk yazılı sözleşmesi ”Medine varakası” aslında önümüzde durak en harikulade örnektir.Bu sosyal mukavele Yahudilerinde taraf olduğu efendimizin(SAV) imzaladığı en iyi uzlaşma belgesidir.Bu ülkede farklı sosyal ve siyasal geleneklerden gelenlerin ”önce ülkem ve milletim” anlayışı ile partiler üstü,ülkeyi kucaklayacak, en önemli makam için, kendilerinden şahıslarından,nefislerinden fedakarlık etmeleri takdire şayandır.

Bu konuda en net tavrı koyan ve çatı formülü ile ülkeye nefes aldıranların başında, sayın MHP genel başkanı Devlet Bahçeli geliyor.Sayın genel başkanımıza ve emeği geçen,anlayışı ile katkı yapan herkese Türk demokrasi tarihine örnek katkılarından dolayı herkese şahsen ayrı teşekkür ederim.
Bu formül ülkeye nefes aldıracak,tıkanan ülkenin önünü açacak,politize olmuş devlet kurumlarına, geleneksel Türk devleti alışkanlıklarını ve kazanımlarını yeniden hatırlatacak,aslında demokrasiye sivil siyasal uzlaşma balansı yapacaktı.

Son derece güzel düşünülmüş, ülkeye has uzlaşma çatı adayı formülü,statükonun temsilcileri tarafından baskı, tehdit, şantaj, karalama ve itibarsızlaştırma için düğmeye basılmıştır.
Terör örgütü PKK katilleri ile uzlaşma arayıp, onların oyuncağı haline gelenler,bu uzlaşı formülüne CHP üzerinden MHP tabanını,MHP üzerinden CHP tabanını ajite ederek,etnik ırkçılık,mezhepçilik,yaparak dolaylı sonuç aldılar.Bu son derece manidar, ikiyüzlü bel altı karalama siyaseti, etkisini seçim sonuçlarında göstermiştir.

Bu çatı formülü probleme uygulanarak, seçim ülke yararına çözülebilecek en etkili formüldü.Bu fırsat problemi çözecek, formülü uygulamaktaki insan faktörü,diğer bir deyişle CHP ve MHP kadroları başta, çatıya taraf partiler yeterince seferber olamadılar.

Formül sayın genel başkanlar, Cumhurbaşkanı adayı ihsanoğlu ve çok etkisiz kalan seçim kampanyası ekibince, güdük hale geldi ve yarınlara örnek siyasal emsal bu güzel fırsat kaçtı.Bu kampanyada yeterince enerjiyi harcayamayan,samimice destek vermekten kaçan,buradan kendine parti içi genel başkanlık tartışma fırsatı beklemek bir tür siyasal mezarlık soygunculuğudur.
Buradan farklı hesaplar yaparak, koltuk ikbal arayışına girmek, abesle iştigaldir. MHP genel başkanı sayın Devlet Bahçelinin, siyasi tarihimize geçecek örnek bir davranışını, yarın siyasi tarihçiler saygı ile anacaklardır.

Müzmin Devlet Bahçeli düşmanlığını depreştirerek, bu siyasal süreci başarısızlık faturası olarak, genel başkana fatura etmek ahlak dışıdır.Bu süreçte gerekli katkıyı yapmaktan imtina eden,bazıları da ülkücülükle nerede ise ak ile kara kadar uzak Erdoğan’a oy vermek ve MHP de genel başkanlığı tartışması yapmak utanç verici bir durum, edep, adap dışı bir davranıştır.

MHP’nin tarafı olduğu sosyal ve siyasal ittifaka destek vermeyerek,dedikodu, fitne çıkarmak, hangi dava adamlığına, hangi ülkücü ahlaka sığar?

MHP bu davranışlara her dönemde muhatap olmuştur.Başbuğ döneminde bunun örnekleri çoktur.İnsan az Allah’tan korkar kuldan utanır, insaf eder.

Bu kadar siyasi kin sahibi kuyruk acılı olmakla, Ülkücü dava adamı olur mu? Söz konusu olan adres, Türk milletinin göz bebeği, teslim alınamayan son kale, Milliyetçi Ülkücü harekettir.

Herkesin ağzından çıkanı kulakları duymalı, bu kutlu yuva karalama,itibarsızlaştırma hedefi olmamalıdır.MHP genel başkanı şahsında hedef ülkücü milliyetçi harekettir. Bu kafa ve anlayışa genel başkan kim olursa bu prtide genel başkanlık tartışması bitmez.Devlet bahçeli bizi hiç 17/25 Aralık tartışması yaşatıp yere baktırmadı insaf yahu! Bu harekette herkes birer karşılıksız sevda ile makam hesapsız başbuğdur,genel başkandır,Ülkücü şehitlerin kutsal emanetçisidir.

MHP kongre tartışması zamanı, zemini, şartları daha özel olması gereken mübarek kutlu direnç kalesidir.Şimdi kenetlenme, birlik, bütünlük zamanı, hedef tek başına MHP iktidarı için, seferberlik ilan etmektir.

Ülkücü milliyetçi harekette başarı ve başarısızlığın ölçüsü, seçim sonuçları değildir.Bu ancak muradı koltuk olanların işidir.Başbuğun girdiği seçimler başarısız mıdır? Az insaf ve sağduyu lütfen!

SABRİ ŞENEL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.