Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

NEDEN TÜRK BİRLİĞİ

Dünyanın geldiği savaş noktası göstermiştir ki! Büyük Türk Birliği, sadece Türk ve Müslüman âleminin değil, bütün dünyanın barış ve huzura kavuşmasının tek yoludur:
Türkiye gibi büyük ülkeleri yönetebilmek, ileriyi görebilmeyi gerektirir.
Bunun için ise güçlü istihbarata, engin tarih bilgisine, vatan coğrafyasının nimetlerinin farkında olmaya ihtiyaç vardır.
Yarınları planlamadan, geleceği yönetebilmek asla mümkün değildir.
Dış politika ve diplomasi bunun için çok mühimdir.
Artık, ülkeler için ENERJİ o kadar önemlidir ki! Uğruna savaşlar yapılır.. Ülkeler işgal edilir.. Terör örgütleri kurulur ve beslenir.
Elbette binlerce masum insanın kanı dökülür…
Ülkemiz, enerji ihtiyacını karşılamada ciddi oranda dışa bağımlıdır.
Her yıl 50-60 milyar dolar, enerji ihtiyacını karşılamak için ödenir.
Son yıllarda, enerjide doğalgaza bağımlı politikalarımız öne çıkmıştır. Öyle ki, elektrik enerjisi üretiminde de doğalgaz en çok tercih edilen enerji kaynağı haline gelmiştir.
Bu günlere gelineceği görülememiştir. Enerjide doğalgaza bağımlı politikaların, ülkemizi Rusya ve İran’a mecburen mahkûm edeceğini hesap edemeyenler, yıllarca yönetim kademelerinde karar verici olmuşlardır.
Her nedense, ülkemizde önemli rezervleri olan düşük kalorili kömür esaslı Termik Santraller enerji üretiminde ön plana çıkartılmamıştır.
GAP, terör tehdidinden kurtarılamamış, Yamula ve Bahçecik Barajlarından elektrik üretimi ile ilgili sesler duyulmaz olmuştur.
Rüzgâr, Güneş ve Hidrojen enerjileri gibi temiz, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırım hamleleri cılız ve yetersizdir.
Bor faktörü ıska geçilmiş, nükleer teknolojiye kavuşma hamlelerinde zamana oynanarak geç kalınmıştır…
Büyük oranda, tedarikinde dışa bağımlı olduğumuz enerjinin tasarruflu kullanılmasına yönelik yatırımlar da neticeye etkiden oldukça uzaktır.
Gelişmekte olan diğer ülkeler gibi, Türkiye’nin de enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.
Ne yazık ki ABD’nin Kerkük, Musul petrol kaynaklarına çökmek için, farklı bahanelerle Irak’ı işgal ederek bölmesi bile, Türkiye’nin, alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi hususunda uyanmasına yetmemiştir.
Irak’ın işgali sonrasında ülkemiz, kendisi bir devlet bile olmayan “Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimine” petrol konusunda mecbur kalmıştır.
Şu an, Suriye ve IŞİD bahanesiyle ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya, Doğu Akdeniz’e akın etmiştir.
Doğu Akdeniz’deki zengin doğalgaz kaynakları ile iştahı kabaran bu ülkelerin, Suriye ve IŞİD bahanesi ile; Irak’ı işgale karar veren ABD’nin “Irak nükleer silah üretiyor” bahanesi arasında bir fark var mıdır?
“ABD, Kuveyt üzerinden Irak’a ve Saddam Hüseyin’e kurduğu kumpasın bir benzerini de Suriye üzerinden Türkiye’ye kurmuş olabilir mi?” sorusunun cevabı iyi düşünülmelidir.
On yıl önce kendilerini Kıbrıs’ta Annan Planına şartlayan zihniyet, bu gün, Akdeniz’in önemini görünce; Kuzey Kıbrıs Türk Devletinin, oradaki Türk Bayrağı ile Türk ordusunun varlığının ne anlama geldiğini anlamış mıdır?
Anladılarsa, o günlerdeki yanlışlarını fark etmişler midir..?
Ülkelerin sınırsız enerji ihtiyaçları, dünyayı, Suriye üzerinden Ortadoğu merkezli bir 3. Dünya savaşının eşiğine hızla itmektedir.
Akdeniz giderek ısınmaktadır…
Petrol ve Doğalgaz kaynakları ağırlıklı olarak Türk ve İslam coğrafyasındadır..
Çıkması muhtemel savaş bölgesine ne ABD’nin, ne Rusya’nın, ne Almanya, Fransa ve İngiltere’nin sınırı yoktur.
Dolayısıyla neft alev alınca, cayır cayır yanacak olan bölge halkıdır. Yani Müslümanlar ve Türklerdir. Bu alevle sadece Akdeniz değil, Hazar da tutuşur. Karadeniz de nasibini alır.
Haçlı zihniyetli bu ülkelerin, bu yangının küllerini Akdeniz’e süpürürken vicdanlarının sızlayacağını düşünmek bile saflık, hatta geri zekâlılık olur.
O halde yapılması gereken nedir?
Zengin enerji kaynaklarına sahip olan Türk Dünyası titreyip, kendine dönmeli, Askeri, Kültürel, Siyasi ve Ekonomik açıdan “Büyük Türk Birliğini” bir an önce hayata geçirmelidir.
Türk varlığının da, İslam âleminin de istikbali ve istiklali bu büyük projeye bağlıdır.
Bir üçüncü dünya savaşını, dolayısıyla, milyonlarca Türk ve Müslüman’ın katledilmesini önlemenin en önemli yolu budur.
Bu yolun adı BÜYÜK TURAN ÜLKÜSÜDÜR..
Ve bu ülkü, bu gün bütün dünyanın, huzura, hakiki ve kalıcı barışa ermesinin yegâne yoludur…

Mazhar Gündoğ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.