Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

NEDEN BİR BİRİMİZİ İKNA EDEMİYORUZ

17.10.2015
A+
A-

Her insan hayatının farklı dönemlerinde, yaşam alanlarının sürdürülmesi sırasında karşısına çıkan her olayı, doğumundan içinde bulunduğu ana kadar olan yaşam süresince karşılaşmış olduğu deneyimlerin zihinsel süreçlerinde oluşturduğu biçimlendirme ile değerlendirir.

 

Dünyadaki hiçbir insanın yaşamı sırasında karşılaştığı olaylar, diğerinin aynısı olamayacağından dolayı, bu yaşantıların insan beyninde bırakacağı etkiler de diğerinden farklı olacaktır. Sözgelimi; sizin 3. yaşınızın 5 Nisan’ında yaşadıklarınızla bir başkasının 3. yaşının 5 Nisan’ında yaşadıkları veya Ahmet’in bugün yaşadıkları ile Fatma’nın bugün yaşadıkları birbirinden farklı olduğundan, dış uyaranların her birinin beyninde oluşturduğu etki de diğerinden mutlaka farklı olacaktır.

 

 

Süre giden yaşamlar boyunca da bu süreç hep bu gerçeklik üzerinden yürüyeceğinden, sonunda her bireyin kendine özgü bir bakış açısı ortaya çıkacaktır. Unutulmaması gereken bir başka nokta da bu değişim sürecinin ölünceye kadar devam edeceğidir.

 

 

İnsan beyni bir komputür misali son derece karmaşık bir yapıya sahiptir. Özellikle de onun ruhsal süreçleriyle ilgili bölümleri, son derece hassas ve değişken bir yapılanma gösterir. Bugün Sinir Bilimde Nöronal plastisite dediğimiz moleküler düzeydeki bir işleyiş, her insanı diğerinden farklı kılan kendisine özgü bakış açısının bilimsel temelini oluşturur.

 

 

Nöronal plastisiteye göre; dış dünyadan zihnimize yönelen ses, ısı, ışık, dokunma ve koku gibi her türlü uyarı, beynimizde moleküler düzeyde kesintisiz süre giden değişikliklere neden olur. Yaşamımız boyunca bu uyarılar her insan için süreklilik arz edeceğinden dolayı beyinlerdeki, dolayısıyla da düşüncelerdeki değişimler, daima süre gidecektir.

 

 

İnsanlar doğaları gereği kendi bakış açılarının en doğrusu olduğuna inanma eğilimindedirler. Her insan karşılaştığı sorunların çözümünde kendi geçmişindeki deneyimleri çerçevesinde çözüm yollan arar.

 

 

Aslında deneyim denilen şey, geçmişte yaşanılan olaylar nedeniyle beynimize giren uyarıların onda meydana getirmiş olduğu moleküler düzeydeki değişikliklerdir. İşte bu gerçekten dolayı, olayları farklı şekilde değerlendiren insanlardan her birisinin diğerini kolayca ikna edebildiğini göremezsiniz.

 

 

Çünkü her insan kendi düşünce sistematiğinin en doğru olduğuna dair bir inanç taşır. Televizyonlardaki tartışma programlarında veya köşe yazarları arasında, “Evet arkadaş bu noktada senin düşüncelerin doğrudur.

 

 

Ben bu konuda eksik veya yanlış düşünüyorum.” diyeni kolay, kolay göremezsiniz. Hatta bu tür tartışmalarda kişi kendi düşünce biçiminin yetersizliğini içsel olarak fark ettiği hâlde, yine de bunu savunmaya şiddetle devam ederek, olayı kavgaya kadar götürdüğü dahi olur.

 

 

Bazen de söz konusu bir mesele tartışılırken başlangıçta, karşımızdaki insana “Bu konuda ben de senin gibi düşünüyorum.” dediğimiz de olur. Ancak ilerleyen süreçlerde konu ile ilgili tartışma derinleştikçe, ayrıntılarda hiç de karşımızdaki gibi düşünmediğimizi fark etmeye başlarız. Hatta bir süre sonra düşüncelerimizin birbirleri ile karşıt konumlara geldiklerini bile görürüz.

GÜNÜN SÖZÜ : BİR ÖNYARGIYI PARÇALAMAK ATOMU PARÇALAMAKTAN DAHA ZORDUR.
EISTEIN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.