Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Ne Zaman Silah Bırakacak Dedilerse Pkk Daha Da Güçlendi

10.09.2014
A+
A-

İSMAİL ÖZDEMİR

Erdoğan sonrası Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan kukla hükümet, geride bıraktığımız günlerde PKK ile girişilen müzakere ve teslimiyet sürecine ilişkin yeni yol haritasını açıkladı.

İç İşleri Bakanı Efkan Ala, katıldığı bir televizyon programında, ihanet sürecinin yol haritasının ana başlıklarını “Çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, geriye döndükten sonra alınacak kararlar, topluma kazandırma, siyaset alanı” olarak sıralamış.

Tüm sıralamaya bir de AKP iktidarının nihai hedefte neyi umut ettiğini de keşke İç İşleri Bakanı söyleyebilseydi.

Mesela özerklik ilk hedefimiz deseydi, PKK’nın silah bırakması göstermelik düzlemde kalacak, belirlenen bölgelerin asayiş, PKK’ya bırakılacak diye ekleyebilseydi.

Ayrıca Yeni Türkiye dediğimiz tanımlama içerisinde ülkeyi yerel yönetimlerle, bölerek yöneteceğiz, bunun için başkanlık sistemi yolunda terörist başı ve PKK’da bize destek veriyor deseydi keşke…

Bunlar olmayın iş sürüncemede kalıyor!

AKP-PKK ortaklığı bir birini besleyen şekilde devam edip gidiyor.

* * *

Peki 62. Hükümetin sözde yol haritası diyerek sunduğu başlıkların inandırıcılığı ne derecede mevcuttur?

Bir hatırlatma yapalım, daha önce terörist başının 21 Mart 2013 tarihinde Diyarbakır’da sergilenen Nevruz Bayramı kutlamaları görünümlü ihanet tiyatrosunda AKP’nin kuryeliğini yaptığı mektubun okunması sonrasında PKK’nın sınır dışına çekileceği, silah bırakacağı hem iktidar, hem de iktidara yakın medya kuruluşları aracılığı ile duyurulmuştu.

Terörist başının mektubu okundu, ortada bir yaygara koparıldı ve millete “terör artık bitti” denilmeye başlandı.

Hatta o dönem iktidarın başında bulunan Recep Tayyip Erdoğan 29 Mart 2013 tarihinde katıldığı bir televizyon programında “PKK silahları Türkiye’de bırakarak çekilecek” bile demişti.

Ancak bu tarihten sadece birkaç ay sonra PKK’nın çekilmediği, silahları bırakmadığı gibi örgüte katılım sayısının da, örgüt tarihinin en üst seviyesine ulaştığı ortaya çıktı.

Üstelik bu tespitte bulunanlar devletin resmi kuruluşları idi.

Hatta AKP’nin Diyarbakır milletvekili de bu durumu tasdik eder beyanda bulunmuştu.

Sadece birkaç ay içerisinde 2 binden fazla sayıda PKK’ya katılımın olduğunu söylemişti.

Kamuoyu bu kez “neler oluyor” diye sorgularken, yine iktidar temsilcileri bu sefer 15 Ağustos 2013 tarihini dillerine dolamaya başladılar. Asıl çekilme bu tarihten sonra başlayacak dediler.

Sonrasında bu tarihi 1 Eylül 2013 olarak yeniden revize ettiler.

AKP’nin adına süreç dediği dönemde bazı aksaklıkların yaşandığı ama asıl çekilme ve silah bırakmanın tarihinin bu olduğu resmi kanallar aracılığı ile duyuruldu.

Bakın siz şu işe ki bu tarihte de beklenen olmadı, ancak bu tarihten yaklaşık 2 ay sonra yani Kasım 2013’te PKK’nın Suriye’de faaliyet gösteren kolu PYD’nin, Suriye’nin kuzey kesiminde yani Türkiye sınırı boyunca uzanan, bir ucu da Irak’ın kuzeyi ile birleşen bir alanda “özerklik” ilan ettiği haberi geldi.

Bu tarihe kadar geçen sürenin özetinde; 3 kez açık tarih verilmesine rağmen PKK, AKP iktidarının söylediğinin aksine hiç birinde sınır dışına çekilmedi, silah bırakmadı.

Bunun aksine güçlendi, gelişti ve “şimdilik” sınırımızın bir ucunda kendisinin kontrolünde olan yeni bir alan oluşturdu.

* * *

Yaklaşık son bir yıllık zaman zarfı içerisinde çekilme ve silah bırakma ile ilgili hiçbir mesele gündeme gelmedi.

Bir birini var eden ortaklık, seçim döneminde böylelikle kendisini bir kez daha gösterdi.

Ancak bu periyotta da PKK’nın şehir içi yapılanmaları kurduğu, Doğu ve Güneydoğu bölgemizde yol kesme eylemleri ile “kontrol artık bende” mesajını vermeye başladığı, askeri üsten bayrak indirecek kadar azdırıldığı, çoğu son nesil olarak tanımlanabilecek yeni silahlara sahip olduğu herkes tarafından görüldü.

Üstelik geride bıraktığımız Temmuz-Ağustos ayları içerisinde düzenlediği kanlı eylemleri sonucunda 7 güvenlik görevlimiz şehit oldu.

Bölgede yaşayan vatandaşların kaderi neredeyse PKK’nın eline bırakıldı.

Irak’ta IŞİD kaynaklı yaşanılan çatışmalarda PKK kendi adına önemli pek çok kazanım elde etti ve ne yazık ki devlet, tüm bu olanlara seyirci kalmakla yetindi.

* * *

Dolayısıyla 62. Hükümetin İç İşleri Bakanı Efkan Ala şimdi yeniden PKK’nın silah bırakacağını, sınır dışına çekileceğini söylemeye başlamış, iktidarın havuz medyası da her gün bununla ilgili haber yapar olmuşsa önümüzdeki yakın dönemde neler yaşanabileceğini varın siz hesap edin!

Şuana kadar yaşanılanlar ortada. Türk Milleti’ne vaat edilenin tam tersi olan her ne varsa hepsi gerçekleşmiş durumda.

AKP’nin PKK ile giriştiği, İmralı canisinin görüşlerini birer birer uygulamaya koyduğu dönemde, meselelerin tümünü göz önünde bulundurarak, Türkiye lehine herhangi bir olumlu gelişmenin yaşandığını söyleyebilecek olan varmıdır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.