Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

NE MUTLU İBRET ALABİLENLERE…

13.06.2016
A+
A-

 

 

 

Atalarımız devlet işlerini kengeş meclisleri denen toylarda mütalaa ederdi. Bu meşveret kültürü tarih boyu Türklüğün birleştirici ve kapsayıcı buluşmalarının başat faaliyetlerindendi.
Mazimiz gösteriyor ki kurultaylar “birlikten kuvvet doğar” şiarına uygun tertiplendiği nispette muteber olmuştur.
Bu tarihi misalden hareketle Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarının ülküdaşlık bağları üzerinde fay hatları yaratacak, ülkücülerin arasına düşmanlık tohumu ekecek çekişmelerin sadece harekete güç kaybı yaşatacağını görebiliyoruz.

Ülkücü-Milliyetçi Hareket’in Lideri Sayın Devlet Bahçeli yaklaşık 8 aya mal olan netameli kurultay kargaşasında çok titiz davranarak imza veren-vermeyen bütün delegasyona saygı ve sevgi nazarıyla yaklaştı.
Ülkücüleri kamplaştırarak gerilimden medet umanların “Baş paralel”, “Tarzan zorda”, “Abbas yolcu” gibi yakışıksız yaftalamaları Devlet Bahçeli’nin vakurluğunu ve mütevaziliğini bozamadı.
Aslında Devlet Bahçeli irticalen koruduğu vakur duruşuyla Ülkücü Hareket’e yakışan tarihsel liderliğin örnek özelliklerini sergilemiştir.

Şunu herkes takdir eder ki potansiyel olarak genç, hatta deli-dolu ve atılgan bir yapıda olan ve milli meselelerde dizginlenmesi zor bir teşkilat karakterine sahip Ülkücüler ancak vakur, oturaklı ve sakin düşünebilen bir genel başkanla “lider-teşkilat uyumuna” kavuşabilir. Bu gerçek bir bakıma, olanı göstererek neyin olmayacağını analiz etmemizi sağlıyor.

Lider ve teşkilat arasındaki uyumdan kast ettiğimiz teşkilatın fevri davranışları karşısında liderin dizginleyiciliği ve ağırbaşlılığıyla oluşturduğu denge terazisidir.
Bu meselenin biraz da felsefi boyutunu kapsıyor ama yaratılmışlar âlemindeki bütün ihtişamlı intizamlar da zaten karşıtlıkların dengeli uyumu üzerinde ilerliyor.
Allah Kuran’da “İbret alasınız diye her şeyi çift çift yarattık” derken neyi ibret almamızı istiyor; üreme fonksiyonuna sahip çiftlerin nesil nesil çoğalmasını mı yoksa karşıtlıkların birbirini tamamlamasıyla kurulan intizamı mı?

Açıkçası her şeyin çift yaratılmasındaki ilahi tasavvuru sadece üreme-çoğalma argümanıyla somutlaştırmaya çalışmak yüzeysel, belki de hatalı olacaktır. Nitekim canlı âleminde çiftine ihtiyacı olmadan üreyebilen hayvan ve bitki türleri bulunuyor.
Öyleyse ilahi dokunuşun ibret almamız gereken yanı karşıtlıkların bir araya gelip birbirini tamamlayarak oluşturduğu bütünlük olmalı.

Tıpkı gecenin gündüzle yarattığı karşıtlığın gün mefhumunda bütünleşmesi gibi…
Şimdi yaşananlara bakınca benim nevi şahsıma münhasır felsefem şunu söylüyor.
Ülkücü Hareket’e lider olacak kişi en ufak kıvılcımı orman yangınına dönüştürmeye meyyal serdengeçtileri dizginleyebilmek için her şeyden öce ağırbaşlı, vakur ve basiretli olmalı…
Geçmişinde siyasi ve fikirsel çatlakların izi bulunmamalı…
Ülkücüleri birilerinin maşası yapmayacağının taahhüdü olarak adı basın âleminde bir ailenin tetikçisine çıkmamış olmalı…

“Faili meçhuller kabulümdür” diyerek falanca partinin bakanıyken zapta geçmeyen ve ne idüğü belirsiz yasadışı eylemleri Ülkücü Hareket’in sırtına kambur olarak yüklememeli…
PKK’nın iç savaş tatbikatına dönen Gezi Eylemlerine Ülkücüleri serpiştirme hatasına asla kapılmamalı…
Hele hele her biri şehit adayı ve şüheda takipçisi Ülkücülere ot yoldurmaya kalkarak, ülkücüleri “bir sürü gerizekâlı” gibi müstehzi ifadelerle aşağılayarak kişisel egolarını tatmin etmemeli…

Ülkücülerin paradigmalarıyla oynamaya kalkmamalı, dokuz ışığı söndürmeye yeltenmemeli…
Bu maddeleri hiçbir hasleti Ülkücülükle özdeşleşmediği halde genel başkanlık hülyasına kapılıp kurultay müteşebbisliği yapan isimlerle genişletebilirsiniz.

Ne var ki ibret almak isteyenler için alamet de keramet de kifayet ediyor.
İbret almak bir nevi aşı olmak gibi. Alırsan bünyeyi virüslerden koruyor, almazsan en zayıf anında hastalıkla vuruyor.
Ne mutlu Ülkücülüğü maddi gücün erişemeyeceği rakımda muhafaza edenlere ve ne mutlu ibret alabilenlere…
Bahadır Çoban

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.