DOLAR 5,6247
EURO 6,3274
ALTIN 260,9
BIST 101.566
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu

NATO’dan FETÖ’ye

25.11.2017
213
A+
A-

Ne dostluk, ne ittifaklar, ne insanlık, ne de medeni dünyanın kurum ve kuralları, menfaatin karşısında hiçbir önem ve anlam ifade etmiyor. Tecrübeyle sabit olan bu acı gerçek, son gelişmelerle bir defa teyit edilmiştir.

ABD stratejik ortağımız, NATO ittifakla içinde bulunduğumuz bir kurumdu. Kedinin terbiyesi fareyi görünceye kadarmış. ABD’nin ortaklığı da, NATO’nun ittifakı da FETÖ’den öteye geçemedi. Bunların “Türkiye” denilince anladığı şeyin, bir gün ele geçirmek için kirli tezgahlar kurmak, arkadan dolanmak ve kalleşliğin her türlüsüne yelken açmak olduğunu ibret verecek şekilde bir defa daha gördük, test ettik ve onayladık.

AYAR VERMEYE KALKIŞTILAR

ABD’de Avrupa ülkeleri de tarih boyunca Türkiye’ye karşı hiçbir zaman samimi olmadılar, ilişkileri sadece kendi durumlarına göre şekillendirdi, çıkarlarıyla sınırlı tuttular. Daha da ileri giderek, menfaatlerini devamlı ve düzenli hale getirebilmek için zaman zaman Türkiye’ye ayar vermeye kalkıştılar. Bugün artık çok iyi biliyoruz ki, 15 Temmuz ihaneti dahil, karşı karşıya kaldığımız bütün darbelerde başta ABD olmak üzere batının desteği, yönlendirmesi ve teşviki vardır. Aynı şekilde başımızdaki terör belasının bu kadar uzaması, bu kadar can yakması yine tek dişi kalmış bu batı canavarının marifetidir. AB’nin tavrı tarih boyunca çite standartlı, samimiyetsiz ve kabaydı. Bugün tamamen çığırından çıkmış durumdadır. Stratejik ortağımız, stratejik düşmana dönüşmüş, AB sevdamız büyük bir hüsrana uğramıştır.

HANGİ BİRİNİ SAYALIM

Tarihten gelen bağ ve ilişkilerimizin olduğu, 4 milyon vatandaşımızla ekonomisine ve gelişmesine katkı verdiğimiz Almanya’nın, nasıl arkadan vurduğuna sıcak örnekleriyle çok yakın zamanda yaşadık. Yeni bir ittifak oluşturduğumuz Rusya’ya sıra kendi menfaatlerine gelince her şeyi bir anda yerle bir edeceğini bilmeyen var mı? Uçak düşürme öncesinde bugünkü gibi son derece iyi ilişkilerimiz vardı. Buna rağmen sınırlarımızı ihlal etmekte, bütün ikazlarımıza rağmen Türkmen katliamı yapmakta zerre kadar tereddüt göstermediler. Şimdi de bir taraftan bizimle masaya otururken, diğer taraftan can düşmanımıza Moskova’da büro açtırıp silah vermiyorlar mı? Komşularımızın durumu da farklı değildir. Yunanistan gibi bir ülke dahi gözümüzün içine bakarak Kıbrıs’ı yutmaya, Ege denizini tamamen sahiplenmeye çalışıyor. Soçi’de aynı masayı paylaştığımız İran’la yüzyılları bulan bir dostluğumuzla birlikte, bir karşıtlığımızda var. Tutuştuğumuz bilek güreşi hiç bitmedi ve bitecek gibi de görünmüyor. Mukaddesatımız dolayısı ile her zaman ayrı bir yere koyduğumuz Suudi Arabistan, gerektiğinde İsrail’i bize tercih etmekte zerre kadar tereddüt etmeyeceğini daha dün gösterdi.

FIRSATI DEĞERLENDİREMEDİK

Ülkelerin kendi menfaatleri şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyanın şekillenmesinde, ilişkilerin belirlenmesinde en önemli unsur olacaktır. Önemli olan bizim ne yaptığımızdır. Soğuk savaş yıllarında ciddi ve devamlı bir Sovyet tehdidi altındaydık. Bu sebeple batının bütün bu ikiyüzlülüğüne katlanmak zorunda kalıyorduk. Ancak Sovyetlerin dağılması ile

birlikte yeni bir dünya kuruldu. Özellikle Türk Cumhuriyet’lerinin bağımsızlığı ile etki ve yetki alanı son derece genişledi. İslam dünyasının desteğinin de alınması durumunda bu çok büyük ve hayati bir avantaja dönüşebilirdi. Ne yazık ki, bu tarihi fırsat değerlendirilemedi. Daha doğrusu değerlendirmesine imkan tanınmadı. Türkiye hep bir şekilde meşgul edildi ve enerjisini başka alanlara harcamak, dikkatini terör gibi belalara yöneltmek zorunda bırakıldı. Bu defa terörle bir kuşatma oluşturdular.

ÇARE BİZDEDİR

Bir eleştiri yapmıyor, bir suçlu aramıyoruz. Herkesin bildiği, gördüğü ve kabul ettiği bir tespiti paylaşıyoruz. Türkiye çaresiz olmadığı gibi dünya AB ve ABD’den ibaret değildir. Çıkış yolunu yine kendimizdedir. Yeni bir dünya kurulup yerimizi almaktan ziyade, var olan dünyada hak ettiğimiz mertebe ve saygın konuma yükselmek için 80 milyon tek yürek mücadele etmekten yorulmayacağız, kararlı ve kahramanca duruştan yılmayacağız. Meselelere Brüksel’den, Washington’dan değil Ankara’dan bakacağız. Rusya ile ilişkileri düzeltmek, yeni ittifaklar oluşturmak konusunda bir itirazımız yok. Ancak, bunlar tamamen şartlara bağlıdır. Önemli olan ilişkilerin AB ve ABD ile olduğu gibi bir teslimiyet boyutunda değil, karşılıklı menfaat üzerinden ve sağlam temellere dayalı olarak yürütülmesidir. Kaldı ki, ABD ve Rusya’ya mecbur ve mahkum değiliz. 250 milyonluk bir Türk dünyası arkamızda duruyor. Türk Cumhuriyetleri ile yeni ve ileri ittifaklar oluşturmak çok daha gerçekçi olacaktır. Daha önceki hükümetler döneminde bu denenmiş ve bir hayli mesafe kat edilmişti. Her biri diğeriyle kavgalı İslam dünyasının karmaşasında oradan oraya savrulmak yerine, bu imkanı ciddi biçimde değerlendirmek gerekiyor.

 

Orhan Karataş

 

alt
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.