Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Nasreddin Hoca’nın AKP’si!

21.12.2013
A+
A-

Muharrem Bayraktar

Yolsuzluk operasyonları sonrası AKP’nin ortaya koyduğu tavır tam da Nasreddin Hoca fıkrasında olduğu gibi gelişiyor.
Nasreddin Hoca’nın evine hırsız girmiş. Ne var ne yok alıp götürmüş. Sabahleyin olayı komşularına anlatınca komşuları başlamış Hocayı eleştirmeye:
“Hırsız kapıdan nasıl girmiş?”
“Neden kapıya sağlam kilit yapmadın?
“Neden gürültülere uyanmadın?”
“Ne kadar derin uykun varmış a hoca!”
“O kadar malını çalarken insan hiç mi fark etmez?”
Hoca dayanamamış:
“Yahu bütün suç benim mi, hırsızın hiç mi suçu yok?
Olay aynen böyle yani.
Bakanından, bakan çocuğundan, belediye başkanından, banka genel müdüründen işadamına kadar yüzlerce kişi, kurdukları tezgâh ile türlü türlü yolsuzluk olayına bulaşmışken ve bundan dolayı gözaltına alınmışken iktidar bu takibatın başlatılmış olmasından ve yargının görevini yapmasından son derece rahatsız.
Neler neler söylemiyorlar:
“Neden başbakana haber verilmedi?”
“Neden bakanların bilgisi yok?”
“Neden valilerden ve emniyet müdürlerinden gizlendi?”
“Neden operasyon bilgileri medyaya sızdırıldı?”
“Bunca zamandır devam eden bu tahkikat neden şimdi yapıldı?”
Sonuçta insanın sorası geliyor:
Hırsızın hiç mi suçu yok?
“Hırsızlık yapan kızım Fatıma bile olsa cezasını verin” diyen bir peygamberin getirdiği dine bağlı olduğunu söyleyenler, kendi evlatlarının yaptığı hırsızlığı örtbas etmek ve karatmak için neden böylesine yanlış bir tavır alıyorlar?

Gelişmeler gösteriyor ki “iktidar”, daha doğrusu başbakan geri adım atmayacak. En basit bir muhalif hareketin arkasında bile örgüt, çete, tezgâh, Ergenekon parmağı arayan şüpheci yaklaşım, burada da kendini gösterecek. Gezi olaylarında da, MİT müsteşarına yönelik soruşturmada da “en iyi savunma saldırıdır” diyerek hareket eden ve hasım gördüğü hedefleri bir bir yok eden başbakan, yolsuzluk soruşturmasında da aynı yolu deneyecek(ve deniyor da zaten!)
Polisten kaçanlar Divan oteline sığındı diye “oteli düşman ilan eden” başbakan, yolsuzluk operasyonu sürecinde bilgi vermediler ya da bilgi sahibi olmadılar diye emniyete büyük bir tırpan attı. Otele karşı takınılan tavırla polise karşı takınılan tavır aynı. Bu operasyonun içindeki bütün emniyetçilerin cemaate bağlı birimler olduğunu söylemek çok abartılı olur. Sadece görevini yaptıkları için görevlerinden alınan pek çok emniyetçi var.
Başbakan, kendisinin harcanmak istendiğinin farkında ama bu büyük planı kimin tezgâhladığının hala farkında değil.

Önceki gün bu köşede yazdık:

“Böyle bir operasyon için sadece “iç dinamiklerin” düğmeye basmasıyla harekete geçilmesi imkânsız. Cemaat denilen olgu bu senaryoda “sinek vızıltısı” kalır ve elbette taşeronluk görevi var.
Ucu Cenevre Konferansı’na, Cumhurbaşkanlığı seçimine hatta “Şanghay Beşlisine bizi de alın” yalvarmalarına uzanan ciddi küresel bir süreç bu.”

Ve bir ilave daha; Bazı “AKP’li siyasilerin ve bürokratların da” bu işte parmağı var mı diye sormak lazım. Sadece devlet memurlarının değil “kendi yakın çevresinin de” bu operasyona dahli var mı diye sorgulamak lazım.
Ortada hem iç siyaseti hem de Ortadoğu jeopolitiğini yeniden dizayn etme planı var. Erdoğan, istediği kadar polis şefini, emniyet müdürünü, valiyi, bakanı görevden alsın “vahim akıbeti” değiştiremez. Etrafındaki kadroların “eli temiz” olsaydı ne böylesine büyük çaplı bir yolsuzluk olayı yaşanır ne de iktidar böylesine zor durumda kalırdı.
Kadrolar ve yol arkadaşları yanlış seçilince sonuç da felaket oluyor.

Ve bence bütün bu olup bitene rağmen yargı görevini yapıyor. Yargıya görevini yapma gücü ve cesareti verenlerin planı ile yargının amaçlarının örtüşmemesi “genel planı pek de bozmuyor.”

Son söz: Size iktidar koltuğunu veren güçlerle yaptığınız pazarlığın dışına çıktığınızda, yan çizmeye başladığınızda gözyaşınıza bakmadan infaz emri veriyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.