DOLAR 5,9486
EURO 6,6742
ALTIN 291,2
BIST 114.740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Nasıl Diyorlar Sizin Oralarda ?

12.07.2013
71
A+
A-

MURAT İDE

Can Paker.. TESEV (Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etüdler Vakfı) Başkanı..

2001 yılında, (2002’den bir yıl önce) “Turuncu devrimlerin” ve “Arap Baharı” projelerinin finansörlerinden SOROS’un Açık Toplum Enstitüsü’nün Türkiye Danışma Kurulu üyesi oldu..

Ama artık “üyesiydi” diyebileceğiz.. Zira SOROS’un direktörü tarafından bu görevden çekilmesi istenmiş.. Ben onun yalancısıyım..

Bu ilanla beraber, bugüne kadar SOROS’un vakfına biat etmiş ruh hali, bir anda değişti.. Kimyası bozuldu bir nevi..

***

Peki Can Paker neden bu köşenin konuğu?

Çünkü son dönemde patinaj sesleriyle viraj alanlardan biri de O..

***

Efendim Can Paker, SOROS’un Türkiye ayağının en önemli isimlerinden.. Kendisi yıllardır, “Demokratikleşme(!), Türkiye’deki etnik tablo ve hakları, ” AÇILIM “ın her çeşidi ve aşaması” gibi konularda, iktidarın en önemli destekçilerinden, hatta psikolojik harekatçılarından biri oldu..

TESEV gibi, “Türkiye’nin Bekası” nı hedef alan tüm projelerde, “DEMOTRAKLIK, MODERNİTE” maskeleriyle rol alan bir yapının başında.. Yönetimine bir bakın, üzerine laf eklemeye bile gerek yok, ne demek istediğimi anlayacaksınız..

***

Can Paker’in başkanı olduğu TESEV, SOROS’un vakfının yanında, BM Kalkınma Programı, Dünya Bankası, Freedom House, National Endowment Democracy, DCAF, European Institute, Center for International Private Enterprise gibi kuruluşlardan ekonomik yardım alıyor..

Bu kadar karışık ismi, üstelik İngilizce adlarıyla niye sıraladım?

Bilin istedim;

-Türkiye’nin demokrasisi, iç barışı ve gelişmesiyle ilgili olarak, dünyada ne kadar insan, yapı,lobi canhıraş çalışıyor.. Biz içeride kafa yormayıp tembellik ederken, ne kadar çok “Vicdan sahibi(!)” kişi ve kuruluş, “YOOOOOK.. TÜRKİYEMİZ DEMOKRATİK BİR ÜLKE OLSUN.. TÜM RENKLERİYLE BÜYÜSÜN.. HATTA TAKE OF(Kalkış) DURUMUNA GEÇSİN” diye çırpınıyor, görün istedim.. Biz uyumaya devam edelim.. Allah’tan SOROS vakıfları gibi kuruluşlar, Can Paker gibi insanlar var da demokrasimiz az biraz soluk alıyor(!)

***

Can Paker’in iddiasına göre, SOROS’un Vakfı, Türkiye’deki danışma kurulundan çekilmesini istemiş.. Çünkü kendisi “Gezi olaylarıyla” başlayan süreçte, Başbakan Erdoğan’ın tavrına muhalif değilmiş-miş..

SOROS aklının, Türkiye’deki toplumsal muhalefeti (fikri hakkım saklı) SOROSLAŞTIRMA çabasının bu kurnaz manevrası, bir anda memleket meselesi haline geldi, getirildi.. Kim tarafından? Yine SOROS beslemesi medya tarafından..

Bir nevi “KENDİN PİŞİR, KENDİN YE” durumu..

Ama benim gözümde “KENDİNİ PİŞİR, KENDİNİ YE..”

***

Türkiye’deki 36 etnik grup vurgusu TESEV’e ait.. Türkiye’nin son 10 yılındaki ekonomik ve sosyal politikaların akıl hocalığında TESEV var.. Ama bu konularda TESEV yalnız değil, aslında SOROS’un vakfı var.. İktidar-SOROS-TESEV ittifakı var..

Bu ittifak, iktidarının ve saltanatının 11. yılına yaklaşırken “Sert ve geri çekilmez” bir muhalefetle karşılaşınca, bir kurnazlık örneği daha gösterip, aradan sıyrılmaya çalışıyor;

-Bu dış güçlerin oyunu.. Ben yokum dedim.. Bu yüzden oyun dışına atılıyorum..

Yok ya..

Yiyene afiyet olsun.. Oyun dışına atılıyorum ayağı, milletin henüz net bir kimlik kazanmamış son muhalif çıkışı üzerinden de nemalanmaya kalkmanın, dedim ya, kurnazca bir manevrası..

***

Efendim, ismi uzaklardan geliyor gibi dursa da, Can Paker yabancı değil.. “İKTİDAR SEVİCİ” Barlas ailesi ile akraba.. Türkiye’nin her yolculuğunda biletini “İKTİDAR YANI” almayı başarmış Mehmet Barlas’ın eşi Canan Barlas’ın, erkek kardeşi..

Kaçırdıysam benim hatam, bağışlasınlar, Barlas’ların sözlerinde ya da yazılarında Türkiye’nin hayrına tek cümleye rastlamadım bugüne kadar.. Andıran bir söz ya da yazı varsa eğer, tereddütsüz, “yine iyi yerden bilet kapmak için manevradır” diye düşünürüm..

***

Dolayısıyla, birazda genetik bir gerçekle karşı karşıyayız..

-Türkiye’nin terör belasına dair yorumlarında hep “Mazlum” edebiyatıyla pkk yanında yer almış,

-Demokratikleşme maskesiyle, Türk Devlet geleneğini yerle bir etmeye and içmiş,

-Rum olmuş, Ermeni olmuş, şu olmuş, bu olmuş ama bir türlü Türk olamamış, bir “TÜRKİYE” (!) vakfının yöneticisi,çıkmış karşımıza, “SOROS’un vakfı beni dışlıyor”

edebiyatıyla “TEMİZ KAĞIDI” almaya çalışıyor.. Aslında yine almaya çalıştığı “İKTİDAR YANI BİLET.”

Dedim ya, “Ben yemem”, yiyene afiyet olsun..

***

Bu konuyla kafanızı şişirmemin sebebini önümüzdeki günlerde daha iyi anlayacağız..

Bu tür, “OLUR MU CANIM, TÜRKİYE’NİN MEŞRU İKTİDARINA DIŞ GÜÇLERİN MÜDAHELESİNE ALKIŞ TUTABİLİR MİYİM?” vurgusu barındıran duruşlara sıkça tanık olacağız.. Dünün “DIŞ YAPIM” senaryoların en büyük şakakçıları bugün nasıl utanmazca “DIŞ MİHRAK” vurgusu yapıyorsa, bugün de SOROS’tan beslenen TESEV’in patronu yapıyor aynı şeyi..

Çünkü efendileri fikir değiştirdi.. Çünkü efendileri yarı yolda bıraktı beyleri.. Kullanılıp atılmayı içlerine sindiremiyorlar..

Memleketlerini satmayı güle oynaya kabul ettiler de, kendileri satılınca pozisyon alıyorlar..

***

Merak buyurmayın.. O efendilerde bu kadar Türkiye iştahı, sizde de bu kadar teşne azmi olduktan sonra bulursunuz bir yolunu..

Benim asıl merak ettiğim;

“Çekmeköy’deki villanızdan komşunuz olan televizyoncuyla el ele tutuşup, Ishak Alaton beyefendiye gidip, görüş aldınız mı?”

Bu da nereden çıktı demeyin;

Başbakan Erdoğan da bu beylerin Amerika’daki ağalarına nasıl bir referans göstermişti;

-Beni İstanbul Yahudilerine sorun..

Kayınbiraderiniz Mehmet Barlas’ı, komşunuz televizyoncuyu da alın yanınıza, gidin o referans merkezine, belki bir orta yol bulursunuz..

Ama size bir tavsiye, “İKTİDAR YANI BİLET” almaktaki maharetinize kefiliz de, “DIŞ MİHRAKA” karşı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın yanında durmak ayağıyla, “MİLLETİN HUZURUNDA” yer kapmayı aklınızdan bile geçirmeyin..

Zira, nasıl diyorlar sizin oralarda; GAME OVER.. (Oyun bitti)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.