NANKÖRSÜNÜZ NANKÖR!

23.04.2016
A+
A-

 

 

13 yıllık AKP iktidarında Türk Lirası itibar kazandı, dış borcumuz ödendi İMF ülkeden kovuldu, İsrail’e kafa tuttuk kimsesizlerin kimsesi olduk, duble yollar yaptık, Asya ile Avrupayı 3. kez birbirine bağlamakla kalmadık birde denizin altından birleştirdik, körfeze bile köprü yaptık, dünyanın en büyük havalimanını neredeyse bitirmek üzereyiz.

Daha ne olsun!

 

Böyle diyor AKP li arkadaşlar.

Hepsi bu kadar mı?

Değil tabi. Turpun büyüğü heybede.

Öyle projelerimiz var ki; Zihni Sinir’i bile kıskançlıktan çatlatır. Mesela kanal İstanbul; eminim Zihni Sinir bu çılgın projeyi ilk duyduğunda kıskançlık krizinden kıpkırmızı olmuştur.

 

Peki Birilerinin Çok Övündüğü Bu Projelerin Aslı Nedir? Tek Tek Bakalım.

 

Türk Lirasının İtibarı

Enflasyonu körükleyen sebepleri ortadan kaldırmadan paradan sıfır attılar, enflasyonu baskı altına altında tutacağız diye de Reza gibi enstrümanlarla kaynağı belirsiz sıcak para pompalayıp durdular. İşe yaramayınca da rakam oyunlarıyla durumu idare etmeye çalıştılar. Tabi bu durum, dar gelirli aleyhine olan gelir dağılımını daha da bozarak fakiri daha fakir zengini ise daha zengin yaptı.

 

İMF ve Dış Borç

Sanıyorlar ki; AKP iktidar olduğunda IMF ye olan 8 milyar dolar Türkiye’nin toplam dış borcuydu ve bu parayı ödeyerek hem IMF yi kovduk hemde dış borçtan kurtulduk!

Peki işin aslı öyle mi? Birincisi IMF yi kovmak gibi durum olamaz. Çünkü IMF bizimde ortağı olduğumuz bir fon. Kaldı ki AKP iktidar olduğunda toplam dış borç 126 milyar dolar iken bunun sadece 8 milyar doları IMF’ye idi. Peki IMF fonlarından para kullanmıyoruz da dış borç ne alemde? 400 milyar dolar.

Evet yanlış duymadınız 2015 sonu itibarıyla yaklaşık 400 milyar dolar.

8 milyar dolar IMF borcunu kapattık diye övünenler 13 yıllık iktidarlarında ülkeyi ilaveten yaklaşık 300 milyar dolar borçlandırdılar. Hayır borçtaki (yaklaşık) 300 milyar dolarlık bu artış yukarıda saydığım yatırımlardan kaynaklanmıyor. Borcun bu yatırımlarla ilgisi yok; zira bu yatırımların finansmanı hazineden değil.

 

One Munite Şovu

Van münit şovuna sahne olan oturumu izleyen gazetecilerden Meral Tamer, Vuslat Doğan Sabancı’nın oturumuna yetişmek için salondan çıkmak istediğinde, vanmünit ekibinden bir isim kolundan tutarak “Sakın gitme, asıl şenlik bundan sonra başlayacak” diyerek biraz sonra sahnelenecek olan şovun haberini veriyor. Meral Tamer bunu açıkladığında şovmenlerden herhangi bir yalanlama gelmedi.

 

Duble Yol

2003 öncesi 6100 km olan duble yol miktarı yapımı devam edenlerle birlikte yaklaşık 20.000 km civarında. Rakamlara göre ilk bakışta AKP iktidarında yaklaşık 14.000 km duble yol yapıldığı gibi anlaşılsa da, bu doğru değil. Doğrusu; mevcut yollara kısmen paralel kısmende mevcudu bölerek yapılan iki şerit ilavesinden başka birşey değildir. Duble yol yanında 1750 km si 2003 yılından önce yapılmış olmak üzere toplam 2600 km otoyol faaliyettedir. Siz buna isterseniz planlananlar da dahil yaklaşık 1600 km otoyol daha ilave edebilirsiniz. Yani AKP ye yapılan her eleştirinin önünü kesmek için kullanılan ”Yol Yaptılar” ın toplam maliyeti; yaklaşık olarak 7 milyar dolar. (Bu rakama henüz başlanmamış olan ve yap işlet devret sistemiyle yapılan yada yapılacak olan otoyollar da dahil)

 

100 Yılın En Büyük Projesi Marmaray

Marmaray 65 km.lik bir proje. Projelendirilmesi ve finansmanı 2000 yılında tamamlandı ve 2000/63 karar sayısı ile 15 Şubat 2000 tarihli ve 23965 sayılı resmi gazetenin 141. sayfasında yayınlandı. Fakat projeye başlayamadan 57 hükümet sona erip de yerine 58. hükümet kurulunca, parası ve projesi 57. hükümet tarafından hazırlanan bu proje halka unutturulmak için 5 sene sebepsiz yere rafa kaldırıldı. Millet projenin gerçek sahiplerini unutunca da, kaldırıldığı raftan indirilerek 9 senelik bir bir şov ile sadece 13 km lik (vitrin) kısmını yapabildiler. Ve bunu millete yıllardır büyük bir hizmet diye yutturuyorlar.

 

Körfez Geçişi (Osmangazi Köprüsü)

Yap işlet devret sistemiyle yapılan köprüde, son tabliye büyük bir şov ile konuldu. Fakat şov ne kadar büyük olsa da açıklanan 35 dolar + KDV (yaklaşık 120 TL) geçiş ücretinin gölgesinde kaldı. Sahi Türk Lirasına itibar kazandırmamış mıydık, geçiş ücreti neden TL olarak değil de dolar olarak açıklandı?

 

Dünyanın En Büyük Havalimanı

Yap işlet devret sistemi ile yapılacak olmasına rağmen 4.6 milyar euronun 3.5 milyar eurosu kamudan sağlandı. Yani halkın parası ile mal sahibi olanlar halka eşi benzeri görülmemiş bir kazık atacak. Tabi bu sadece biri. Belkide kazığın daha büyüğü; 3. Havalimanının işletmeye açılmasıyla Atatürk havalimanının kapatılarak paha biçilmez arazisinin birilerine peşkeş çekilmesi.

 

3.Köprü (Yavuz Sultan Selim)

  1. Köprünün işletmeye açılmasıyla birlikte, otomobil dışındaki bütün araçlar 1. ve 2. köprüyü kullanamayacak. 3. köprüyü kullanmak zorunda kalan bu araçlar yolunu uzatmakla kalmayıp birde üstüne 1. ve 2.köprüye ödediği ücretin iki katından fazla bir ücret ödemek zorunda kalacak. Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım ”3. köprü kendisini iki yılda amorti edecek” diyerek, Millete atılacak kazığın büyüklüğü hakkında ipuçlarını şimdiden verdi.

 

Çılgın Proje Kanal İstanbul

Dünyada uygulanan rejime göre bütün boğazlar gemi geçişlerine ücretsiz ve serbesttir. Hal böyle olunca Kanal İstanbul denilen bir Deli Dumrul masalından öteye gidemiyor. Buna rağmen kanal yapacağız diye ısrar etmek; denildiği gibi tam bir çılgınlık. Sadece gondol parkuru olarak kullanabilecek bir yer için böyle bir proje ancak akla ziyandır.

 

Yukarıda da görüldüğü gibi; 13 yılın (özelleştirme gelirleri+borç stokundaki artış+vergi gelirleri+ hazine satışlarından elde edilen gelirler ve vs. gelirlerden oluşan yaklaşık 6 trilyon dolar civarı) geliri açıklamak için kullanılan (üstelik neredeyse tamamı yap işlet devret sistemiyle yapılan) ve millete hizmet diye yutturulan her şey aslında Türk Milletine atılmış bir kazık.

 

Şahap Özdemir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.