Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Muasır Medeniyet Dedikleri Ortadoğululaşmak

17.03.2016
A+
A-

 

 

Yüce Atatürk Kurtuluş Savaşını organize ederek Kuvayi Milliyeyle ülkenin kurtulmasına, bağımsızlığını ilan etmesine vesile oldu. Savaş bitip, normal hayata geçincede köşesine oturup, ağalığa soyunmadı. Savaştaki gibi, hatta daha fazlasıyla çalıştı. Cumhuriyeti ilan etti. Onun vasıtasıyla insanların eğitimi arttı. Kadınlarımız okumaya başladı. Sanayiye ağırlık verildi. Her ne kadar birileri kabul etmesede ülke demir ağlarla örüldü dört baştan. Ankara gibi Bozkırın tam ortasına Türk’ün aklını, medeniyetini gösterecek bir Başkent yaptı. Fabrikalar açtı, ülke gelişmeye başladı. Ve o hep daha ileri daha ileri dedi. Türk çocuğuna güvendi. “Türk evladı ecdadını tanıdıkça çok daha büyük işler başaracak” dedi tarihimize büyük önem verdi, Türk Tarih Kurumunu kurdu. Bir milleti millet yapan başlıca unsurun dil olduğunu bildiğinden Türk Dil Kurumunu kurdu. Yaptıklarının yeterli olmadığını gördüğü için, hem kendini bağlaması için hem de kendinden sonra gelenler için Kızıl Elmayı işaret etti: ˜muasar medeniyet seviyesine yükseleceğiz”

Onun ve arkadaşlarının sayesinde bugünlere eriştik. Bilim adamlarımız Nobel ödülü alıyor. Ülke barajlarla doldu. Her yıl eskisinden biraz daha gelişiyoruz. Türkiye’nin çehresi onun sayesinde değişti. Şimdi bazı münafıklar diyecektir ki, ‘o dine karşı biriydi’. Hayır efendim hiç de öyle değil. Katiyen dine karşı değildi. Ancak dinin bir araç olarak kullanılmasına karşıydı. Dinimizin Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi tahrif edilmesine karşıydı. En büyük hizmeti de, kendi parasıyla Kuranı Türkçeye çevirtmesi oldu.

Peki Cumhuriyetin kazanımlarını yok sayarak muasır medeniyetler seviyesine yükselebilirmiyiz Yükselmek için sadece maddi yönden değil manevi yönden de kendimizi geliştirmeliyiz. Siz Cumhuriyeti tanımaz, yok sayarsanız bu mümkün olmaz. İşte bugün de olan biten bundan ibarettir.

İş başında Cumhuriyetin kazanımlarını tarihe gömdük diyen, cumhuriyet tarihini 90 yıllık bir enkaz gibi gören zihniyetin olması büyük bir talihsizliktir. Türkiye’nin en büyük şassızlığı, Cumhuriyeti inkar ederek kendi varlıklarını inkar eden bir zihniyetin her yerde hakim sınıfı oluşturması, egemenlik milletin olacağı yerde, hukukun guguk olup üstünlerin hukuku olduğu bir ülkede yaşamaya çalışıyor olmamız geleceğimiz için büyük bir tehlikedir.

Böyle düşünen bir iktidarın Atatürk’ün koyduğu Kızıl Elma’ya maddi açıdan yanaşır gibi görünsede, ahlaki açıdan, manevi açıdan tam teşekkül bir şekilde yükselmesi mümkün değildir. Bu mümkünsüzlüğün içinde batı gibi çıkarcı, oportonist bir yaklaşım sergileyenlerin Türk olmalarına, Atatürk’ün mirasına sahip çıkmalarına imkan yoktur.

Bu zihniyetin hakim olduğu ülkemiz, Atatürk’ün işaret ettiği, “Muasır medeniyetler seviyesine yükseleceğiz” hedefinden ziyade, sahip oldukları dünya görüşü ve bununn sonucunda doğan kafa yapısına sahip olanların Türkiye’yi getirdikleri nokta, ulaştırdıkları medeniyetsizliğe bizi Ortadoğulaştırarak ulaştılar.

Geldiğimiz noktaya bakın: Bağdat’ın ardından, Mogadişu, Kabil, Beyrut, Kahire’nin önünde can kaybında, patlamalarda 2. sırada Ankara var. Bağdat’ta 6 ayda 428 kişi hayatını kaybetmiş, Ankara’da ise 168 kişi hayatını kaybetmiştir. İşte bir zamanlar tarihe yön veren, yazılmazsa tarihin epeyce eksik kalacağı AKP’nin yönettiği siyasi ümmetçiliğe soyunan, bunun için hilafeti ortaya atan, Cumhuriyeti dışlayanların ülkesi.

Bölgede tek destekçisi olan, AKP’nin inkarına rağmen, Barzani bile açıklamasıyla ortağı AKP’yi ters köşeye yatırmıştır. Evet, Barzani demiştir ki, “Kürtlere gelince 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşması’ndan bu yana bağımsızlığı hayal ediyor. Söz konusu antlaşmada Osmanlı İmparatorluğu’ndan geri kalanlardan Kürtlere bir devlet sağlanması taahhüdüne uyulmadı”

Gerçekten de, AKP ne kadar ortağı olsa ve izin versede hayal ettiklerini söyledikleri Kürdistan muhal bir hayal olarak kalacak, kurdukları hayal boş çerçevede bom boş olarak kalacaktır.

Büyük Türkiye’yi, CNN International’ın haritadan sildiği büyük bir yalnızlığın içinde 21 Mart’a doğru yürüyenler tek dişi kalmış değil, paslı dişlerine kan bulaşmış bir medeniyetin esiri olmuşlardır.

Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.